Eto i neshto interesno
РЕШЕНИЕ № 203 ПО Н. Д. № 21/2003 Г., I Н. О. НА ВКС
Публикувано: Бюлетин на ВКС, кн. 2 от 2003 г.
ВЪПРОСЪТ ЗА ОСВОБОЖДАВАНЕ НА ДЕЕЦА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ С НАЛАГАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ПРЕДМЕТ НА СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО.
АДМИНИСТРАТИВНИТЕ САНКЦИИ ПО ЧЛ. 78А НК НЕ ПОДЛЕЖАТ НА ГРУПИРАНЕ В ОБЩО НАКАЗАНИЕ.
Чл. 414з, ал. 7 във връзка с чл. 414ж, ал. 5 НПК
Чл. 78а НК
Чл. 23, ал. 1 НК
Чл. 414е НПК във връзка с чл. 18 ЗАНН
Докладчик зам.-председател на ВКС Румен Ненков
На основание чл. 362, ал. 1, т. 5 във вр. с чл. 352, ал. 1, т. 1 и т. 2 НПК главният прокурор е направил предложение за отмяна по реда за възобновяване на наказателни дела на влязлото в сила определение на В. районен съд, в частта, с която е одобрено споразумение за прекратяване на наказателното производство, постигнато между прокурора и защитниците на подсъдимите Д. Т. и М. С. В предложението се развиват доводи за допуснати съществени нарушения на материалния и процесуалния закон.
Върховният касационен съд, като извърши проверка в рамките, очертани от предложението на главния прокурор, намира същото за основателно по следните съображения:
С горепосоченото определение на основание чл. 414к, ал. 1 във вр. с чл. 414з, ал. 7 НПК е одобрено споразумение между прокурора и защитника на подсъдимите Д. Т. и М. С. Със споразумението е прието, че последните са осъществили по две престъпни деяния, съставомерни по чл. 325, ал. 1 във вр. с чл. 20, ал. 2 НК и чл. 216, ал. 2 във вр. с чл. 20, ал. 2 НК, за които се освобождават от наказателна отговорност на основание чл. 78а, ал. 1 НК и им се налага административно наказание по 500 лв. глоба отделно за всяко нарушение. Освен това със същото определение на основание чл. 23, ал. 1 НК съответният първоинстанционен съд е определил общо административно наказание (по 500 лв. глоба) по отношение на всеки един от двамата.
Определението е постановено при съществени нарушения на процесуалните правила и закона.
Прекратяването на наказателното производство по силата на одобрено от съда споразумение между прокурора и защитата е алтернатива на приключването му с осъждане на обвинените лица по общия ред. Точно затова с разпоредбата на чл. 414и, ал. 1 НПК одобреното от съда споразумение има последиците на влязла в сила присъда. От друга страна освобождаването от наказателна отговорност с налагане на административно наказание е абсолютно задължително при наличието на предвидените в закона предпоставки. Съдът не може да избира дали да постанови осъдителна присъда или да приложи института по чл. 78а НК, който води до съвсем друг вид отговорност и правни последици. Съвсем не случайно законодателят в чл. 414ж, ал. 5 НПК не е включил в кръга от въпроси, по които трябва да се постигне съгласие, и възможността за прилагане на чл. 78а НК. От нормата на чл. 247б НПК, тълкувана във връзка с правилата по раздел IV на глава двадесета от НПК също следва заключение, че процесуалният ред за реализиране на административно-наказателната отговорност по чл. 78а НК е коренно различен, поради което не може да бъде предмет на споразумение между страните. По принцип освобождаването на дееца от наказателна отговорност с налагане на административно наказание може да се осъществи както по диференцираната процедура, уредена в чл. 414ж - чл. 414к НПК, така и при разглеждане на делото по общия ред на основата на внесен в съда обвинителен акт. В никакъв случай обаче прилагането на института по чл. 78а НК не може да бъде предмет на споразумение по чл. 414ж НПК. С одобряването на такова споразумение от съда в случая е допуснато съществено нарушение на процесуалния закон.
Първоинстанционният съд е допуснал и нарушение на материалния закон като е приложил правилата по чл. 23, ал. 1 НК по отношение на административни наказания. Няма съмнение, че определянето на общо наказание при съвкупност от престъпения може да обхваща само онези санкции, които се налагат от съда по силата на съответните норми от особената част на НК и са изрично включени в системата по чл. 37 НК. Абсолютно недопустимо е групирането на административни наказания, каквито са наказанията по чл. 78а НК (в този смисъл вж. чл. 414е НПК във вр. с чл. 18 ЗАНН). В конкретния случай обаче посоченото нарушение е само следствие на по принцип неправилното смесване на две различни процедури, насочени към реализиране на различни по съдържание и последици отговорности.