начало

Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари

След изтичане на присъда изчиства ли се свидетелсдтвото.

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


След изтичане на присъда изчиства ли се свидетелсдтвото.

Мнениеот martoto5 » 20 Апр 2007, 12:09

Здравейте, мили приятели

при 6 месеца условна и 3год. изпитателен период след изтичането им изчиства ли се свидетелството за съдимост и ако не се изчиства, какво остава да пише в него...

и вторият въпрос ако след изтичането и за 3те години примерно за фирми ако си търся работа и ми искат свидетелство за съдимост ще пише ли нещо което би ме спрало да почна работа при тях

Благодаря мили приятели.
martoto5
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Апр 2007, 12:04

Мнениеот Clavdivs. » 20 Апр 2007, 12:16

Ами зависи. Ако ти е едничка присъдката и ти е изтекъл изпитателния срок - да реабилитиран си по право. Свидетелствата за съдимост, които ти издават за работа /не в съдебната система обаче/ трябва да пише Неосъждан.
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

питане

Мнениеот martoto5 » 20 Апр 2007, 12:46

Clavdivs. написа:Ами зависи. Ако ти е едничка присъдката и ти е изтекъл изпитателния срок - да реабилитиран си по право. Свидетелствата за съдимост, които ти издават за работа /не в съдебната система обаче/ трябва да пише Неосъждан.


Здравей Clavdivs, да присъдата е само една, въпросът ми е до колко си сигурен в това твърдение защото адвокатът ми казва ще щяло да си остане реабилитиран завинаги. Къде мога да го проверя дали не е остарял закон нещо?

Да става въпрос за работа в обикновенни фирми и предприятия не в даржавни и нституции.

И още едно въпросче

- докото трае условната от 6 месеца - какво ще пише в свидетелството
- след 6те месеца докато трае 3те години изп. срок - къкво ще пише

и последно когато изтече цеялото нещо трябва ли да подавам заявления и молби за премахване или то си става автоматично

и още нещо - след като свидетелсвото за съдимост е един документ - как така става че за работа за фирми ще пише едно, а за работа в дъравни ще пише друго?

много ви благодаря, надявам се да ми отговорите
martoto5
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Апр 2007, 12:04

Re: питане

Мнениеот Clavdivs. » 20 Апр 2007, 12:58

martoto5 написа:


И още едно въпросче

- докото трае условната от 6 месеца - какво ще пише в свидетелството
- след 6те месеца докато трае 3те години изп. срок - къкво ще пише

и последно когато изтече цеялото нещо трябва ли да подавам заявления и молби за премахване или то си става автоматично

и още нещо - след като свидетелсвото за съдимост е един документ - как така става че за работа за фирми ще пише едно, а за работа в дъравни ще пише друго?

много ви благодаря, надявам се да ми отговорите



Така реабилитацита по право настъпва във Вашия случай след изитчането на изпитателния срок - 3-те години. Шесте месеца нямат отношение. До изтичането на трите години ще Ви излиза свидетелство за съдимост, в което ще пише осъждан за еди какво си на еди колко си. Като изтекат 3 години ако естествено не сгазите пак лука :D ще ви излиза чисто свидетелство т.е ще пише неосъждан. Няма нужда да подавате надлежна молба като си поискате след трите години свидетелсто да Ви се издаде ще докладват на дежурния съдия и той като констатира, че е настъпила реабилитация по право ще ви разпише чисто свидетелство.

За работа като магистрат не е достатъчно да си реабилитиран по право , но това явно не ви касае. Свидетелстово за съдимост е различно в зависимост кой го иска и за какво. Свидетелствата които се издават по искане на органи на съдебната система си пише всички осъждания во век и веков :D
За работа обаче споко няма страшно след трите години евентуалния Ви работодател няма как да разбере от свидетелстово че сте били осъждан. Ако ще заемате отчетническа длъжност пак има усложнения но няма да се впускам сега.

Наказателен кодекс

Чл. 86. (1) Реабилитацията настъпва по право в следните случаи:

1. когато лицето е осъдено условно, ако в изпитателния срок не е извършило друго престъпление, поради което следва да изтърпи отложеното наказание;

2. (изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) когато е осъдено на лишаване от свобода до три години или на пробация, ако в течение на три години от изтичане на срока на наложеното с присъдата или намаленото с работа или помилване наказание не е извършено друго престъпление, наказуемо с лишаване от свобода или с по-тежко наказание;

3. когато е осъдено заедно или поотделно на глоба, обществено порицание или лишаване от права, ако в течение на една година от изпълнение на наказанието не е извършило друго престъпление от общ характер, и

4. когато е осъдено като непълнолетно, ако в течение на две години от изтърпяване на наказанието не е извършило друго престъпление от общ характер, за което му е наложено наказание лишаване от свобода.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) Реабилитацията по право не настъпва за престъпление, извършено от пълнолетно лице, което е било веднъж реабилитирано.
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот ralitsarbg » 20 Апр 2007, 13:04

Чл. 86, ал. 1, т. 1 от НК предвижда, че реабилитацията настъпва по право, когато лицето е осъдено условно, ако в изпитателния срок не е извършило друго престъпление, поради което следва да изтърпи отложеното наказание.

Мисля, че докато не изтече изпитателния срок, в свидетелството Ви за съдимост трябва да пише, че сте осъден, като се посочи видът на присъдата.
Ако не сте извършил престъпление в този срок - трябва да сте реабилитиран по право.

Може колегите да мислят друго обаче!
ralitsarbg
Потребител
 
Мнения: 189
Регистриран на: 18 Фев 2005, 17:06
Местоположение: гр. София

Мнениеот kursant_amvr » 20 Апр 2007, 18:38

Мисля, че авторът има притеснения относно това, че за заемане на определени длъжности на държавна служба, осъждани за престъпления от ОХ не могат да кандидатстват НЕЗАВИСИМО ОТ ПОСЛЕДВАЛАТА РЕБИЛИТАЦИЯ. Така стои например положението за работа в МВР.

Притесненията му са напълно основателни. За такива особено отговорни длъжности, осъждането е абсолютна пречка за кандидатстване, независимо от това какво пише в свидетелствата издавани от бюрата "съдимост". Това е така, защото освен, че се изисква свидетелство за съдимост, се извършва и СЛУЖЕБНА проверка, при която осъжданията СЕ ОТБЕЛЯЗВАТ заедно с факта на реабилитацията.
kursant_amvr
Потребител
 
Мнения: 265
Регистриран на: 31 Авг 2005, 21:03

Мнениеот sarbijanac » 20 Апр 2007, 20:13

НАРЕДБА № 1 ОТ 24 ЯНУАРИ 2000 Г. ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И РАБОТАТА НА БЮРАТА ЗА СЪДИМОСТ
/МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО/
Обн. ДВ. бр.10 от 4 Февруари 2000г., изм. ДВ. бр.54 от 4 Юли 2000г., доп. ДВ. бр.28 от 19 Март 2002г.

.........................................................................................................
Чл. 31. (1) В свидетелството за съдимост се вписват данните по чл. 26, ал. 1 и всички осъждания на лицето.
(2) В свидетелството за съдимост не се вписва осъждането за деяние:
1. което е амнистирано;
2. за което лицето е реабилитирано.
(3) Осъждане, за което лицето е реабилитирано, се вписва само когато реабилитацията съгласно закон, указ или правилник не заличава последиците на осъждането. В този случай в свидетелството за съдимост се отбелязва, че лицето е реабилитирано, и се отбелязва датата на реабилитацията.
(4) Осъжданията се вписват в свидетелството за съдимост по реда на влизане в сила на присъдите.
(5) В свидетелството за съдимост се отбелязва конкретната цел, за която то се издава. Когато се касае за постъпване на работа, отбелязва се точната длъжност, за която кандидатства лицето.
........................................................................................................
Това,че има осъждания и постановена след тях реабилитация НЕ ВИНАГИ е решаващият фактор за постъпване на работа .в определени слчаи наистина е пречка,но ако кандидатствувате за най-обикновенна работа по трудов договор ,която не е свързана с ръководни,управленчески или материално-отчетни функции може и да са допусне назначаване.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

още едно питане

Мнениеот martoto5 » 23 Апр 2007, 23:13

Здравей sarbijanac благодаря на теб и на всички които отговориха по темата. Но след последния отговор не ми става достатъчно ясно и се обрквам.

Значи след изтичане на присъдата и изпитателния период, ако отида да кандидаствам за работа в обикновенни фирми и предприятия например Бриколаж - продавач консултант и ако си извадя свидетелство какво ще пише вътре Неосъждан или реабилитиран?

И акво имат предвид в точка - "(3) Осъждане, за което лицето е реабилитирано, се вписва само когато реабилитацията съгласно закон, указ или правилник не заличава последиците на осъждането. В този случай в свидетелството за съдимост се отбелязва, че лицето е реабилитирано, и се отбелязва датата на реабилитацията. "

Благодаря предварително
martoto5
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Апр 2007, 12:04

Мнениеот sarbijanac » 23 Апр 2007, 23:30

Напишете коя година сте осъждан,за какво деяние и съда съответно каква санкция Ви е наложил.Предполагам,че съобразно изложеното от Вас вече имате реабилитация по право.И в този случай ако наистина е така ще имате свидетелство за неосъждан.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

отговор

Мнениеот martoto5 » 23 Апр 2007, 23:38

значи наказанието е 6 мес.условна с 3 години изпитателен срок - още не е влезла в сила присъдата.
martoto5
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Апр 2007, 12:04

Re: отговор

Мнениеот sarbijanac » 23 Апр 2007, 23:49

martoto5 написа:значи наказанието е 6 мес.условна с 3 години изпитателен срок - още не е влезла в сила присъдата.


Е като не е влязла в сила присъдата каква реабилитация търсите.Реабилитация настъпва спрямо осъдени лица по закон или чрез съдебно определение - в предвидените от закона случаи.
При Вас като не е влязла в законна сила присъдата значи не сте осъждан.Но ако в съдебно заседание сте подписали споразумение по чл.381 от НПК заедно с прокурора и защитника Ви споразумението има значение на влязла в сила присъда и същото не подлежи на обжалване.
Ако присъдата не е влязла в законна сила и не сте подписвали споразумение по чл.381 от НПК все още можете да я обжалвате пред вторионстанционния - Окръжен съд.
Ако не обжалвате или също ако при обжалване второинстанционния съд потвърди присъдата същата ще влезе в законна сила.Тогава през следващите 3 години се считате за "осъждан" .Трябва да бъдете "много примерен" през изпитателния срок и след изтичането му ще можете да молите за реабилитация.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: отговор

Мнениеот Clavdivs. » 24 Апр 2007, 14:55

sarbijanac написа:
Тогава през следващите 3 години се считате за "осъждан" .Трябва да бъдете "много примерен" през изпитателния срок и след изтичането му ще можете да молите за реабилитация.



??????????????
Кого да моли? Младежа ясно каза, че не е имал други присъди. След изитчането на три години от момента на влизането в сила на присъдата, ще му излиза свидетелство за съдимост, на което ще пише НЕОСЪЖДАН.
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот sarbijanac » 24 Апр 2007, 18:01

е имах в предвид не точно реабилитацията ами издаването на св.за съдимост,от което да се удостоверява,че лицето не е осъждано.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Благодарности

Мнениеот martoto5 » 26 Апр 2007, 01:41

Благодаря ви много на всички.
martoto5
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Апр 2007, 12:04


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron