balders написа:Значи разбирам, че алк. проба под 0,5 за водач с над 2 год. стаж се води отрицателна при каквото и да е положение. Бях останал с впечетление, че проба под 0.5 не се санкционира единствено при проверка, без ПТП, а при ПТП със проба различна от 0.00 е виновен водача със алк. без значение от пътните обстоятелства.
Съжелявам ако се изразявам глупаво, но образованието ми няма нищо общо с правото, а понякога на човек се НАЛАГА да разбира и от други неща. А пък и въпросът ми е предизвикан от чисто любопитство.
Не се "налага" човек да разбира, а понякога " разбира", в смисъл научава се, по стечение на обстоятелствата
По смисъла на задълж.практика "пияно състояние" е такова при алкохолна концентрация над 0, 5 на хиляда.Само по себе си това не е достатъчно, за да е осъществен състав на общоопасно престъпление по транспорта- трябва нарушение на ЗДвП и съставомерен резултат.Примерно несъобразена с пътната обстановка скорост и причинена смърт, която да е резултат на това нарушение.При това положение, ако алкохолната конц. е под 0,5 на хиляда виновният водач ще отговаря по основния състав- не като да е извършил деянието в пияно състояние/ разликата е в размерите на санкцията в двата случая/.
Вашето "предположение", че пилият винаги отговаря, е човешко предположение, плод на възприятието Ви от "външна" страна.Има ли алкохол в кръвта на виновния водач над 0,5 на хиляда, независимо от това, че пияното състояние може да не е във връзка на "причина - следствие" с резултата/ не от алкохолното повлияване е загубил контрол върху МПС, не от алкохола "мотивиран" е карал с превишена скорост/, той ще отговаря за "по-тежкия състав"- в пияно състояние.
Това пияно състояние - над 0,5 на хиляда освен това може да се установява по всякакъв начин- и със свидетели, не само с дрегер и кръвна проба.
Употребилият алкохол водач не контролира себе си и МПС като трезвения / има и изключения
/.И понеже сам се е привел в това положение , като познава и "свойствата" на алкохола, отговаря по -тежко- но само когато има за какво да отговаря.