начало

САК алармира за риск от репресии: Опасен прецедент – с бюджета данъчните получават спецотряд за претърсване САК алармира за риск от репресии: Опасен прецедент – с бюджета данъчните получават спецотряд за претърсване

Обирджиите са в затвора, но...

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обирджиите са в затвора, но...

Мнениеот Deqnov » 21 Окт 2008, 11:58

Уважаеми дами и господа, чрез Вас искам да се запозная с крайния продукт от наказателното право при следния случай:

Група хора правят обир със взлом. Полицията си свършва работата и ги залавя. Прокуратурата и съдът също си свършват работата. Престъпниците са зад решетките. Съдия изпълнителят прави всичко възможно да свърши своята част от общата работа. Същият установява, че извършителите на престъпното деяние нямат на тяхно име собственост, с която да покрият щетите на потърпевшите. По време на престоя им в затвора не работят, т.е. нямат никакви приходи. В същото време са на държавна издръжка.

Основния ми въпрос е има ли закон, който да принуди извършителите на престъплението да работят, за да възвърнат средствата за нанесените от тях щети на пострадалите?
Защото, иначе кого облагодетелства Закона - престъпниците или жертвите?

С уважение: Стефан Димитров
Deqnov
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 14 Ное 2007, 12:19

Re: Обирджиите са в затвора, но...

Мнениеот Inspector_MBP » 21 Окт 2008, 17:54

За съжаление няма орган в тази държава, който да може да принуди престъпниците да работят, за да възстановят щетите от извършеното от тях престъпление. Такава форма на държавна принуда, към момента не е позната на българското право.
ЗИН и ППЗИН изрично постановяват, че затворниците могат да се трудят, но само по тяхно желание.
Всъщност, като правило желаещите да работят в затвора са повече от осигурените работни места и даже се счита за голяма привилегия "да те уредят на работа". Това е така, защото работещите се ползват с редица привилегии, най-същественат от тях, е че при изтърпяване срока на назаканието всеки два дни работа се зачитат за три дни изтърпяване на наказанието. Не на последно място, осъденят натрупва една задоволителна сума до освобождаването му от затвора.

При все това, заторникът постъпва на работа ПО СВОЕ ЖЕЛАНИЕ и няма законен начин да бъде принуден. В този смисъл е и текстът на чл. 48, ал. 4 от Конституцията: "Никой не може да бъде заставян да извършва принудителен труд."

Иначе това, че НК и НПК са написани с цел да защитават правата на извършителите на престъпление, мисля че всеки втотокурсник е способен да го разбере. :roll:
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта


cron