ОА и присъда основани само върху показания на пострадалия и иавършено разпонзване, въобще не е обречена кауза - историята помни не един подобен случай. Даже определението, което съм използвал "само" относно събрания доказателствен материал, ми се вижда доста некоректно, защото в ситуацията когато НЛ изършва грабеж, примерно на възрастна дама, в междублоково пространство при отсъсвие на свидетели, какви ДРУГИ доказателства да бъдат събрани ???
Очевидно в случая, ако поеме защитата fani_i, ще се опита да атакува извършеното разпознаване, което е основна защитна тактика в случаи като описаният по-горе. За съжаление, тази защитна тактика понякога, дори често - дава положителен резулатат за подсъдимия, и крайно негативен за правопорядъка и справедливостта, но... В крайна сметка,
задължение на защитника е, да защити доверителя си по най-добрия възможен начин и с всички позволени от закона средства.
Относно първичния документ,
дежурният "на пулта" в РУ, при получаване на съобщение за извършено престъпление, изготвя "докладна записка" до началника на РУ. ТОВА е първичният документ, отразяващ получаването на съобщението е в РУ.
Докладната записка обикновено е приложена към материалите по делото, затова след като същите са предявени, вероятно вече сте се запознали със съдържанието си. Текста е бланкетен:
"Г-н Началник, докладвам Ви, че на тази дата, в толкова часа, в дежурната на ХХ РУ - Горно Надолнище, се получи съобщение от еди си кой, за това че на същата дата, толкова часа, заявителят видял еди си какво, или пък заявителят се тъжи, че му се случило еди си какво. По случая са предприети еди си какви първоначални мероприятия. "
Върху докладната записка се поставя резолюция на началника, с която се разпорежда какви да бъдат по-нататъшните действия за работа по получения сигнал и на кой служител се възлагат.
Самото съобщение, може да не е подадено от гражданин, а от друго поделение на МВР или от длъжностно лице при друго държавно учреждение. Това няма значение, нзачинът на отразяването му е същият. Може също, заявителят да се е обадил по телефон и да е отказал да се представи, т.е. обаждането да е анонимно. В този случай се отбелязва, че се е получило съобщение от анонимен заявител.
Докладната записка НЕ възпроизвежда буквално думите на лицето подало сигнала, а представлява тяхно резюме. Когато зявителят се е явил лично в РУ, на много места съществува практиката, да се предостави на самият заявител да изготви писмена молба за съдействие, в която в свободен текст, излага фактите, поради които иска съдействие. В този случай - тази молба, ще бъде първичният документ отразяващ съобщението.
Често за заявителите изготвянето на такава молба представлява трудност, било защото са слабо-грамотни или въобще неграмотни, било защото са силно фрустрирани, било защото просто нямат умението да изложат съществените моменти от оплакването си. По тази причнина, обикновено въпреки наличието на писмена молба, дежурният отново изготвя докладна записка, в която дава синтезирана информация за приетия сигнал.
Надявам се да съм помогнал. Успех и нека правото бъде на страната на справедливостта.