http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1575648000 евро само да видят бебето
Публикувана: Четвъртък, 18-ми Юни 2009, автор: 24 Часа; прочитания: 557; коментари: 0
Адвокат Панайотова
Дванайсетте гръцки семейства от аферата с незаконните осиновявания са давали между 2 и 8 хил. евро само за да видят бебето, преди съпругът да го припознае.
Останалата сума до 25 хил. евро за момиче и 40 за момче се предавала на посредниците след нотариално заверения подпис на майката, че се отказва от него.
Осем от гръцките семейства са вписани като кандидат-осиновители в регистъра за международно осиновяване към правосъдното ни министерство. Те обаче няма да могат да станат родители на българчетата, за които са платили, тъй като съпругата на осиновителя не е подала молба за съкратена процедура по осиновяване на детето у нас, твърдят от министерството на Тачева.
До разкриването на престъпната схема, при която бяха арестувани адвокатите Емил Костадинов и Диляна Стоянова, както и Албена Черими, се стигнало след сигнали до правосъдното министерство, получени през септември и октомври 2008 г.
Немско и две гръцки семейства се оплакали, че са жертва на измама в сделки по осиновяване. Едни от кандидат-осиновителите директно отишли в кабинета на зам.-министър Илонка Райчинова и разказали потресаваща история. Те са едно от 67-те гръцки семейства, които чакат предложение за осиновяване на дете от България.
По думите им били потърсени от Диляна Стоянова, за която знаели, че е акредитиран посредник по международни осиновявания. Тази информация на нейни визитки стояла в повечето социални служби в страната им.
Според жалбата на семейството Стоянова им предложила да уреди по-бърза процедура в замяна на сума от 25 хил евро за момиче или 40 за момче. Те трябвало първоначално да преведат по личната й сметка 2 и 8 хил. евро, за да могат да видят детето.
Срещата била в софийски апартамент, където им било показано 16-месечно момиченце. Едва тогава гърците заподозрели, че освен исканите пари има и нещо друго незаконно в работата на "акредитирания посредник", и директно отишли в Министерството на правосъдието.
В жалбата на другото гръцко семейство отново били посочени същите искани суми от Стоянова. Сигналите и предоставените документи от чужденците били изпратени веднага на Върховната касационна прокуратура и ДАНС.
От министерството на правосъдието уточниха, че организацията "Слънчев свят" е с прекратена акредитация от 2006 г. Причината била, че системно не изпълнявала задължението си да предоставя информация по задължението за следосиновителен контрол.
Посредниците от "Слънчев ден" имат три реализирани осиновявания от 2003 до 2006 г., като за 2 от децата не са потърсили информация за здравословното и психическото им състояние, както и за това дали са се адаптирали в новото семейство.
Организицията е обжалвала отказа, но Върховният административен съд е потвърдил решението на правосъдното министерство.
Адвокат Панайотова не вярва, че колежката й е замесена.
От "Слънчев свят" пък твърдят, че лицензът им не е отнет, а е изтекъл и те не са го подновили. Диляна Стоянова започна работа при нас, защото перфектно владееше гръцки и английски и беше особено компетентна по семейно право.
Това каза Люба Панайотова от сдружението "Слънчев свят" за бившата си колежка, която бе задържана. Панайотова обясни, че 32-годишната Стоянова започнала работа при тях през 2005 г. Работила там 2 г.
"Не ми се вярва толкова млад и интелигентен човек да е способен на такова нещо", заяви Панайотова.
В офиса на сдружението, в който в момента има адвокатска кантора, никой не беше чул за Албена Черими и Емил Рангелов, уличени заедно със Стоянова.
"Децата на Европа" е друго сдружение, в което фигурира името на Диляна Стоянова, този път като управляващ. Бившият й колега Богдан Паташев обясни, че тя само е участвала в учредяването.
"Искахме да се занимаваме с обучение на деца и да помагаме в институциите. Водихме децата от дома във Велинград на лунапарк по инициатива на Диляна", каза още Паташев.
Той добави, че има отлични впечатления от Стоянова, но не са контактували от години. Люба Панайотова пък сподели, че 32-годишната юристка искала да се занимава единствено със семейно право.
В кантората на Емил Рангелов негов колега отказа коментар с думите: "Не мога да обсъждам нещо, в което не съм убеден." Съседка на 44-годишния адвокат разказа, че при обиска от ДАНС претарашили целия апартамент на Рангелов в кв. Красно село. Според нея не намерили нищо, но взели 2-3 документа, отнасящи се до осиновявания.
СИЛВИЯ ГУРМЕВА
Антоанета Василева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора: Поставят в зависимост майки заради дългове
-Г-жо Василева, как ще коментирате задържането на адвокатите - посредници при трафика на бебета?
- Положителното е, че има такова разследване, защото отдавна се знае, че в трафика участват адвокати, нотариуси и доктори. Хубаво е, че започват да се разнищват и останалите по веригата освен трафикантите.
- Реално ли звучат цифрите, за които са продавани бебетата?
- Нашата информация е, че за момиче чужденците дават 14 хил. евро, а за момче - 18 хил. евро. Трафикантите обещават на майките по 3-4 хил. лв., даже по-малко. Обикновено става дума за многодетни ромки, които нямат пари. Идва някой и казва: Ще ти дам пари да си купиш хляб. Тя задлъжнява и след време залага картата, на която й превеждат помощи, и става съвсем зависима. Фактор е и ниската здравна култура. В продаването на бебето си тези жени намират изход.
- Наясно ли са семействата, че процедурата не е съвсем законна?
- Гръцките семейства със сигурност са наясно, защото страната им не е подписала Международната конвенция за международни осиновявания, и няма как да са вписани в списъка на Министерството на правосъдието за кандидат-осиновители. А и когато ти искат 30-40 хиляди лв., няма как нещата да са законни.
- Само адвокатите ли са виновни в случая?
- Нека да изчакаме ДАНС да разнищи случая. Във Варна бе разкрита група за трафик, работила на 6 нива. Надявам се да се проследи веригата до края й.
- От кои части на България тръгват бебетата и кои са страните дестинации?
- Преди години основна дестинация беше Франция, сега е Гърция, и то поради няколко причини. Имаме сухопътни граници, има търсене заради демографския им проблем, стандартът им е по-висок и са склонни да плащат много. Предпочитат български деца, защото има предлагане, а и расовите ни белези за сходни. От селата в района на Бургас, Плевен, Сливен има голямо предлагане на бебета.
- Чакането с години ли е причината семейства да предпочетат незаконния начин за осиновяване на дете?
- Ако става дума за български семейства - така е. Надявам се Законът за Семейния кодекс да се промени и да се опростят процедурите. Отдавна чакам наскоро влязлото в сила решение, ако до 6 месеца родителите не потърсят детето си, да бъдат лишавани от права. Има толкова много деца в институциите и много хора, които биха искали да ги гледат.
- Ниската култура ли е основното, което кара една майка да продаде детето си?
- Това не се случва само на ромки. Има и български жени, които биват подведени, че ще работят в Гърция за добри пари, а после се оказват в капан, трябва да родят и им вземат децата от ръцете. Ромките пък дават децата си доброволно. Сигнали има само в случаите, в които отказват да им платят. А защо са склонни да го направят - не си го обяснявам емоционално, а рационално - явно мирогледът и ценностите им са други.ИВА ГРИГОРОВА
Мариус Донкин, председател на сдружение "Слънчев свят": Мудната процедура води до престъпление
- Г-н Донкин, имахте ли впечатления от работата на адвокат Диляна Стоянова от сдружението, която бе задържана от ДАНС?
- Това момиче работеше в сдружението, има лиценз, отговаря на всички изисквания за юрист. Справяше се добре. Но какво е вършила през това време и каква информация е теглила от картотеките ни, не знам.
Тя поддържаше контакти с 50-60 семейства, кандидати за осиновяване, и явно е използвала тези връзки.
Освен това знаеше добре гръцки. Всичко, което е правила, е било зад гърба на сдружението - лесно може да се провери дали в него са постъпвали пари. Има банки, сметки, не е проблем такава проверка. Най-страшното в случая е, че се дискредитират името и дейността на "Слънчев свят".
- Каква е тя?
- Сдружението посредничи при международните осиновявания на български деца. Според закона тази дейност се контролира от Министерството на правосъдието и ние му предоставяме пълна информация.
- Вие сте актьор, защо се занимавате с осиновяване на деца?
- Аз работя на обществено начало, като човек с определен обществен имидж. Винаги съм бил изключително съпричастен към проблемите на децата, които нямат родители, а в същото време държавата няма възможност да ги отглежда.
Ще ви разкажа един случай, който ме потресе. Бях поканен в дом с деца без родители, за да им раздам подаръци за Коледа. По едно време се приближи едно момченце и попита: "Дядо Коледа, носиш ли ми подаръка, който съм си пожелал?"
"Разбира се, моето момче!" - отговорих аз, бръкнах в торбата с подаръци и му дадох един. То се отдалечи доволно, но след малко пак идва: "Защо ме излъга, Дядо Коледа? Аз написах да ми подариш татко!"
- За осиновяването на колко деца е посредничило сдружението?
- За последните две години са 5-6 деца. А чакат хиляди деца. Процедурата е ужасно бавна и мисля, че заради тази мудност се стига до престъплението на адвокат Стоянова.
Ако е по-активна процедурата и се осиновяват повече деца, няма да се търсят незаконни вратички.
Не искам да се чувствам виновен и да се оправдавам за неща, които не съм извършил. Нека ДАНС направи своето следствие и изясни какво се е случило.
ДИМИТЪР СТАЙКОВ
Мъже припознават новородени
Десетки българи припознават чужди бебета като свои, за да избегнат мъчителните процедури по осиновяване, разказват социални работници. Вземат ги при изписването като свои, а след време съпругите им ги осиновяват официално.
Това била често използвана схема, която действала в последните години безотказно в много болници.
Според запознати дори имало тайни списъци на чакащи семейства, които по този начин си спестявали бюрократичните процедури. Вместо да се вписват в регистрите и да чакат с години, желаещите дете семейства намират бременна, решила да изостави бебето си и мъжът го припознава като собствено. Схемата работела добре, защото трудно се доказвала. Абсолютно недоказуемо било кой на кого и колко плаща.
ДНК експертизите у нас са много скъпи и докато се разбере, че това не е биологичният баща, минавала поне година, през която бебето е живяло с новите родители и не е в негов интерес да им бъде отнето.
Това бе една от версиите за изчезнали преди време деца от АГ "Шейново", но нищо не се доказа.(24часа)
Илонка Райчинова, зам.-министър на правосъдието: Всички от схемата ще върнат децата
- Г-жо Райчинова, кога получихте жалбите от гръцките семейства?
- В периода септември - октомври миналата година постъпиха три сигнала от немско и две гръцки семейства. Всички материали бяха незабавно изпратени на Върховната касационна прокуратура и ДАНС.
- Какво пишеше в жалбите?
- Гръцките граждани твърдят, че българи им предложили алтернатива за осиновяване на дете чрез системата на припознаване. Поискали суми между 25 000 евро и 40 000 евро. Семействата останали с впечатление, че парите са за по-бързо реализиране на процедурата. Те са вписани като кандидат- осиновители в регистъра за международно осиновяване в България.
Немското семейство не е между кандидат-осиновителите. В жалбата си посочват, че взели бебе от българка, която го родила в Гърция. Тя нотариално упълномощила немското семейство да се грижи за детето и да предприеме процедура по осиновяването му.
После детето било изведено в Германия. Немското семейство ни изпрати заверения нотариално документ с молба да изготвиме международното осиновяване. Това обаче е абсолютно невъзможно, защото семейството не е кандидатствало в регистъра ни, а детето не е вписано за осиновяване. Изпратихме информацията на ВКП, но оттам отказаха да образуват производство. Мотивът беше, че след извършената проверка са установили, че майката не е получавала пари. Препратихме тази информация и на ДАНС.
- Какво ще се случи с това дете? - Немското семейство е в абсолютен тупик. Законът дава двете възможности - припознаване и международно осиновяване. В писмото им няма информация, че бащата е припознал детето, и нямат никакво правно основание да искат международно осиновяване, след като не са в регистъра.
- Докъде е стигнала процедурата по осиновяване по отношение на молбите на гръцките семейства?
- Те все още нямат предложение от съвета за международно осиновяване в България.
- Жалбоподателите получили ли са дете в крайна сметка?
- Предполагам, че не са стигнали до финализиране на такава сделка. Разбрали са, че се случва нещо нередно, и затова са подали и жалбите.
След подадените сигнали спряхме всички предложения към гръцки семейства, които нямат упълномощена акредитирана организация, с която да работят.
- Кой има информация за кандидат-осиновителите? Как от "Слънчев свят" са стигнали до тези хора?
- Тези семейства са избрали "Слънчев свят" да ги представлява в България по международния осиновителен проект. От организицията са имали такива данни в периода, в който са били акредитирани при нас.
Предполагам, че информацията за кандидат-осиновителите е набирана чрез социалните служби в Гърция.
- Според ДАНС 13 семейства в Гърция са осиновили дете чрез заплащане и припознаване от единия родител след раждането? Колко от тези семейства са в регистъра?
- 8 от семействата, за които от ДАНС ни поискаха информация са вписани в регистъра за международни осиновявания.
- Те откога чакат дете?
- Не мога да ви кажа. Всяко семейство чака от различен период. Някои от тях доста дълго, защото процедурата по международни осиновявания беше изключително забавена. Когато постъпих в министерството през 2007 г., заварих молби, по които нямаше предложения още от 2004 г.
Може би това е създало и идеята да се търсят заобиколни начини. Сега, когато се работи открито и бързо, се надявам семействата да нямат причина да се търсят такива услуги чрез припознаване.
Въвели сме разглеждането на молбите да става по реда на вписването им. Така че тези, които чакат най-дълго, най-бързо да получат предложения. Изключение правим за много болни деца или такива на голяма възраст, тъй като повечето кандидат-осиновители искат малки и здрави деца.
В момента работим с подалите молба за осиновители в края на 2006 г., но междувременно даваме деца и на вписани по-късно, ако са съгласни да вземат болно или по-голямо дете. Тези деца за съжаление са по-голям брой. Чакането за малко и здраво дете е обективно, защото тези деца са много малко.
- Каква е международната практика по припознаването?
- Това е стар институт в цялото континентално право. Когато липсва произход по линия на единия родител, другият може да направи волеизявление, че припознава детето. Това е един от способите за припознаване му, още повече че у нас не можа да пробие идеята за фактическо съпружеско съжителство. При тези случаи мъжът, с когото живее майката, не е баща по силата на закона. Ние искахме да въведем тази презумпция с новия Семеен кодекс, но не беше прието. В такива случаи, за да има баща детето, то той трябва да направи волеизявление, че го припознава. Такава е и европейската практика, но в повечето страни фактическото съжителство обвързва произхода на детето.
- Каква е процедурата за извеждане на дете извън страната при подобни случаи?
- В акта за раждане е записано името на майката и на бащата, който го е припознал. Когато детето се извежда с двамата родители, не се изисква специална процедура. Когато е само с единия, се иска нотариално заверена декларация от другия родител, че е съгласен да напусне страната. Там се посочва също за какъв период и в коя държава ще пътува.
- Колко са акредитираните организиции посредници?
- 35, като "Слънчев свят" е единствената, която е получила отказ за подновяване. Няма други, на които да им е прекратена или отказана акредитация от министерството в резултат на констатирани нарушения.