poli_g написа:ivan_lawyer написа:Това, че сте отказали кръвна проба е все едно - приема се дрегера.
Давността е 3 години, ако има грешки и пречки в прозводството, можете да отървете. Някои претендират за смесване с лекарства и т.н.
Това с давността не го разбрах
, но се налага да изляза и ще те прочета по-късно.
Колегата има предвид давността за престъпление по чл. 343б ал. 1 от НК. Тъй като наказанието е ЛС до 1 година, давността е 2 години, а т. нар. "абсолютна" давност - 3 години.
Според мен, проблемът е в първата част на поста:
Това, че сте отказали кръвна проба е все едно - приема се дрегера.
Да - в този смисъл е разпоредбата на чл. 6 от Наредба № 30:
Наредба № 30 от 27.06.2001 г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства
.................
Чл. 6. (Доп. - ДВ, бр. 23 от 2006 г.) В случай на отказ да получи талон за медицинско изследване, неявяване в определеното лечебно заведение или при отказ да даде кръв за изследване употребата на алкохол и/или друго упойващо вещество от водача се установява въз основа на показанията на техническото средство. Отказът да се получи талон за медицинско изследване се установява с подписа на един свидетел.
И все пак ... С пълното съзнание, че в този смисъл е преобладаващата практика на колегите в съдилищата (и май повсеместната в прокуратурите), си позволявам да изкажа мнение, че цитираната разпоредба за приемане концентрацията от "техническото средство" е приложима само за административнонаказателните производства за нарушението по чл. 174 от ЗДвП. Не и за наказателно производство, образувано за престъпление по чл. 343б от НК ... а и за което и да е друго престъпление, което съдържа употребата на алкохол като елемент на основния или квалифицирания си състав. Наказателният процес не допуска доказателства с презумптивна доказателствена сила - би противоречало на принципите за разкриването на обективната истина и вземането на решение по вътрешно убеждение, ако лишим съда, прокурора и органите на ДП да преценяват това доказателство поотделно и в съвкупност с останалите.
Действително, текстът на чл. 343б ал. 1 от НК съдържа добавка в края:
... установено по надлежния ред ...
но тъй като става дума за престъпление, смятам, че надлежният ред за установяване на това обстоятелство е само и единствено редът на НПК. Не и на ЗДвП, а още по-малко на Наредба № 30.
Само мнение ...с пълното съзнание, че може да остане изолирано и, във всеки случай, няма скоро да събере поддръжници, които да го наложат като практика.