Страница 1 от 1

Задължително настаняване по чл. 155 ог Закона за здравето

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2010, 13:55
от zangelova
За съжаление трябва да помогна на близък-знам, че производството се развива пред районния съд, както и започва по предложение на прокурор от РП.
Моля за помощ от запознат с производството- да напишем ли сигнал до РП, има ли форма!

Re: Задължително настаняване по чл. 155 ог Закона за здравето

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2010, 14:20
от georgiev_sfbg
Подайте Молба за вземане на отношение по случая (мотивирана!) - до Районна прокуратура и приложете копия от всички мед.документи!
...Няма форма!

ЗЗ - Чл. 155. На задължително настаняване и лечение подлежат лицата по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2, които поради заболяването си могат да извършат престъпление, което представлява опасност за близките им, за околните, за обществото или застрашава сериозно здравето им.

ЗЗ - Чл. 146. (1) Лица с психични разстройства, нуждаещи се от специални здравни грижи, са:
1. психичноболни с установено сериозно нарушение на психичните функции (психоза или тежко личностно разстройство) или с изразена трайна психична увреда в резултат на психично заболяване;
2. лица с умерена, тежка или дълбока умствена изостаналост или съдова и сенилна деменция;

ЗЗ - Чл. 157. Задължителното настаняване и лечение може да бъде поискано от прокурора, а в случаите на чл. 154, ал. 3 - и от ръководителя на лечебното заведение.


И не на последно място, имайте предвид, че:
ЗЗ - Чл. 154. (3) При необходимост от вземане на решение за провеждане на задължително лечение ръководителят на лечебното заведение незабавно внася в съда мотивирано искане за това, придружено със становище за психичното състояние на лицето, изготвено от психиатър.