kpavlova написа:Протест за необснованост – когато, както и да си го е нарекъл основанието за касация, прокурорът всъщност иска от касационния съд подмяна на вътрешното убеждение на инстанцията по същество, а не проверка дали вътрешното убеждение е законосъобразно формирано.
Тук не може ли да се поразсъждава както при протеста за "осъждането"?Ако последният е допустим,в примера,както е поставен от питащия(съгласен съм с това иначе),то защо да не е законно ВКС да го върне и да се промени убеждението на съда относно фактите(необосноваността).
Смятам,че е възможно.Прокурорът иска друго да се възприеме като фактология.В колко ли от случаите това не касае осъждането?От не многото съдебна практика,която съм имал възможност да попрочета през последните няколко години,за какво ли не се връщат дела на въззивния съд,пък и първоинстанционния."Нямало мотиви" или пък други пороци..водещи до "липса на мотиви".Това е положението,връща го,не подлежи на атакуване.
Извън тия работи,при искане,което сигурно много рядко би се случило,ВКС да променя констатациите по фактите,може да се приеме същата логика и това би било правилно.Иска се от ВКС да приме,че св.А лъже,а Б. казва истината.Той няма тази власт,за това ще направи така,че искането на въззивния прокурор да ъбде удовлетвореноуако са налице причини за това,по другия,законовия начин-връща делото на въззивния.
Необосноваността като порок почти всякога е причина за различен от желания от страната(прокурора да речем)краен резултат.Трудно ми е да си представя случай,където Пр. твърди необоснованост,което да не води до нарушение на закона(приложен закон,който не е трябвало да се прилага-оправдан вместо да бъде осъден за нещо в случая).Така сама по себе си необоснованост като основание за атакуване няма.Тя представлява според възприетото порок във фактичесските констатации,убеждението относно случилото се, на съда,което пък било
съществено нарушение на съдопроизводствените правила.И кой е впоследна сметка порока? Последното нарушение или това,че не е приложен закон,който е трябвало да се приложи,(чл.348,ал.2 НПК,да бъде осъден).Каквото и да е,същите са нещата и при атакуване на това основание,защото порока във фактическите констатации,твърдян в касационния протест,дори посочен изрично като процесуално нарушение,надали не се отрязява на крайния резултат за вината(респ. иска се осъждане или утежняване положението на подсъдимия).
Така наистина може и да не е поискал "осъждане" нито от ВКС,нито от съответния въззив или ПИС,но когато соченото е всъщност порок във фактическите констатации,
чието отстраняване би довело до безусловно осъждане например,макар и да не го е посочил изрично в касационния протест "да се отмени присъдата.. за да бъде осъден.." или нещо в тоя смисъл,но от контекста става ясно,че това е желаният от него резултат,който щеше да е налице ако я нямаше "необосноваността",всъщност би следвало да намери приложение чл.354,ал.3,
т.2 НПК,а не
т.3.
Така дори да бъде осъден,не само че няма да е незаконно,но и с право ВКС ще го е върнал именно поради наличие на "необоснованост",чието "изправяне" е било поискано от него,а пък той самият такава власт няма.Има я обаче по-долния съд.