eurolinker написа:Вижте, svettoslav, принципно самопризнанията са смекчаващо вината обстоятелство. Принципно. Конкретно - пошегувах се.
Сега пак принципно и сериозно - личното ми мнение е, че длъжностното лице (полицая) чрез действията си е извършило провокация към престъпление. А провокацията към престъпление е вид подбудителство. И щом е подбудителство следователно имаме престъпление. Укоримо е, когато органите използват такива методи, за да изобличат и накажат някого, защото се превръщат в съучастници.
Ще се радвам да прочета и други мнения (относно квалификацията "провокация").
Да,първо за смекчаването на вината.Такова ясно е,че няма.По-скоро отговорността.
Само,че кой и защо да признава каквото и да било.Нито знаем как стоят нещата,нито ще бъде ли обвинен,за какво,какви са доказателствата и т.н.,че да говорим за признание.
Иначе като казус е интересен.Питащият казва , че го помолил :
simeonov_81 написа:Предната вечер в колата ми се качи клиент с молбата да му намеря момиче за компания. Реших да му помогна да задоволи нагона си, както биха сторили 80% от колегите ми, и започнах да звъня на различни телефони и да обикалям с него различни клубове(те са два в града ни).
Първо не знаем дали изобщо има ДП или са си някакви акции на МВР.Сигурно има производство,но пак трябва да предполагаме,което няма смисъл.Пък и това е друг въпрос.
"Провокира" го към нещо казвате.Дали е така?Моли го да му намери момиче за
компания.А не за полово сношение,ако се концентрираме върху посоченото от питащия.За това казвам,че трябва да е ясно точно какви са думичките и контекста на разговора.Щото едно еда му каже да му "намери момиче",друго е"за компания",трето за нагазателно дело,ръйш ли
.
Дори да е "провокация",за какво е тя?Да го свърже с момиче.Да приемем,че е за "дело",което макар и да не са си го казали(ако е така),се подразбира и двамата мислят точно за това.Примерно.
И няма смисъл да предполагаме дали шофьора е част от ОПГ,дали склонява някого и т.н.щото няма смисъл,т.к може да има разследване и за куп други престъпления. Какво прави тогава водача-ами евентуално гравитира около чл.155,ал.1 НК :
"Който склонява друго лице към проституция или свожда към блудствени действия или съвкупление, се наказва.."Другата му "гравитация" я виждам около помагачество по чл.329,ал.1 НК(
щом това са фактите).
Какво прави "агентът" в случая? Ако това е СРС и няма доказателства за друго нещо,то питащия няма от какво да се тревожи,тъй като никоя от двете "гравитации" не е тежко умишлено престъпление,че да е възможно да се ползуват тия данни.
Иначе има "провокация" към подкуп като самостоятелно.Сметнали са навярно,че не е нужно и такава да има по повод престъпление по чл.155.Да речем,че го "подбужда да свожда".Въпросът е по-скоро дали е осъществено свождането(тоест подпомагането по 155 НК от нашия човек)Може да има подбудителство от полицая към такова по 155 НК,но започнало ли е последното?
Същото и с чл.329 НК.Но това са само хипотези,"гравитации"