начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

Обновление на ЗНА

Дискусии и предложения по проекти за закони


Обновление на ЗНА

Мнениеот kontrol » 07 Май 2007, 06:13

Миналата година от МС е внесен ПЗИД на Закона за нормативните актове и указа за неговото прилагане в 19 параграфа.

Като цяло се предлага
- махането на някои конструкции, които не съответстват на настоящата конституционна уредба
- въвеждане на норми за Европейската правна уредба (пряко и надзаконово приложение на еврорегламентите, обнародване в ОВ....)

Няма много притеснителни моменти, освен:
- изваждането от чл. 46 ЗНА на всички правила за тълкуване свързани със социалистическия морал без въвеждане на "добрите нрави"
- отмяната на чл. 22 УПЗНА 883 (задължителното вземане на становище по НА от правния отдел на МС или министерството), която би довела до още по-калпави НА
- увисването на съществуващите укази (които така и така са с неясно положение)

http://www.parliament.bg/bills/40/602-01-91.pdf
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Мнениеот kontrol » 31 Май 2007, 16:14

http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=344294

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за нормативните актове, с които се въвеждат изискванията и прилагането на актовете на ЕС в България, както и се осъвременява правната уредба във връзка със съставянето и приемането на нормативните актове в съответствие с Конституцията.

Създава се нова разпоредба, която изрично предвижда нормативен акт да се издава и в случаите, когато следва да се приемат мерки на национално ниво, необходими за изпълнение и прилагане на актове на ЕС или на международни договори, сключени от Европейската общност, предава БТА.

С измененията се прогласява принципът, че ако нормативен акт противоречи на регламент на ЕС, се прилага регламентът, което съответства изцяло на договора за присъединяване на България към ЕС и на учредителните договори на ЕС. Пряката приложимост на регламентите на ЕС се отнася не само до действията на правораздавателните органи, а и до действията на администрацията, физическите и юридическите лица.

Предвижда се изрично, че регламентите на ЕС се обнародват в "Официален вестник" на ЕС на български език, а не в "Държавен вестник".

С промените се урежда и изработването на проекти на нормативни актове, като се изисква то да се извършва при зачитане на принципите на обоснованост, стабилност, откритост и съгласуваност.
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron