начало

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

Как да избегнем чл.183, ал.1 от ЗУТ

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как да избегнем чл.183, ал.1 от ЗУТ

Мнениеот axlastro » 08 Окт 2010, 23:03

Здравейте, във връзка с една друга тема, която пуснах в грешен подфорум, бих искал да задам малко по-конкретен въпрос. При одобрен проект и закупено право н а строеж в маломерно ПИ, гл. Архитект отказва да подпише разрешението за строеж, ПИ се намира в УПИ с много (14) съсобственици и гл. Архитект иска съгласието на всеки един от тях, оформено като нотариално заверен договор.
Обекта се намира в централна част на града, като засега единственият действащ ПУП е някакъв архаичен ПЗ по ЗТСУ, без кота корниз, но ясно се вижда, че постройките са ниско застрояване. Моля помагайте, защото вече 5 години се мъчим с този обект и само ни размотават, а сега ножа е опрял до кокала - почти стигнахме до РС.

Въпроса е : Колко е реално прилагането на чл. 183, ал (4) от ЗУТ в такава ситуация. Не е ли достатъчно условие за РС наличието на одобрен ТП, документ за собственост и договор за учредяване на отстъпено право на строеж в ПИ, в което се намира нашата сграда.
axlastro
Потребител
 
Мнения: 168
Регистриран на: 08 Окт 2010, 17:23

Re: Как да избегнем чл.183, ал.1 от ЗУТ

Мнениеот wladi » 09 Окт 2010, 16:21

Алинея 4 е доста специфична разпоредба, тълкованията за нейната приложимост произтичат от конкретното разположение на постройките и новия строеж.
Търсена е равнопоставеност на съсобствениците, например:
- при сграда близнак, единия съсобственик вече направил мансарден етаж (с надстройка на надзида) за който отдавна е получил разрешението, днес при новия ЗУТ другия решава също да направи най-после ремонта и надстрояването на своята част и се оказва при поискване съгласието на първия съсобственик, че той не е съгласен защото съседите са се скарали (защото кучето на втория, дъвче чехлите на първия).
- друг пример, съществуващата тераса е приобщена към апартамента и е премахната стената м/у терасата и стаята, вкл.част е изнесена конзолно напред. Решавате и вие да го направите законно, но се получава че някой от тези съсобственици, които вече отдавна са го направили ви отказват съгласие.
Получаваше се ситуация (преди изм.2009), че за първите е могло, а за втория не може. Тази равнопоставеност се търси.

Това което конкретно искате да построите може ли да намери аналог, нещо подобно, вече направено ли е от останалите съсобственици, т.е. те да са "реализирали, започнали са или имат права за съответното строителство в имота"
В противен случай ал.4 няма приложение.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Как да избегнем чл.183, ал.1 от ЗУТ

Мнениеот axlastro » 09 Окт 2010, 18:32

Не, за съжаление не са. Всъщоност ситуацията е такава : УПИ е с площ над 1000 кв. метра, като почти цялото е собственост на общината и има още 14 човека, всеки от които има по 20-30 кв. метра идеални части. Но както предложи един колега в друга тема - би могло да се създаде предпоставка и останалите съсобственици да могат да правят същото като нас, но как ?
axlastro
Потребител
 
Мнения: 168
Регистриран на: 08 Окт 2010, 17:23

Re: Как да избегнем чл.183, ал.1 от ЗУТ

Мнениеот wladi » 10 Окт 2010, 12:05

1000 m2 е делим имот, защо не се направи делба и да се разработи нов подробен застр. план.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Как да избегнем чл.183, ал.1 от ЗУТ

Мнениеот axlastro » 11 Окт 2010, 19:35

Защото Българина е особена порода човек, който не обича да дели, а камо ли с гадните "богаташи" дето искат да строят - то не можем да накараме в блока хората да си плащат по 2 лева на месец за чистачка, а да делят имоти пази боже. Иначе, както вече обсъдихме в друга тема по случая, изработването на ПУП е най-очевидния и чисти изход от проблема. Аз вече започнах да нахвърлям и някакви идеи за него, но наистина е тегава работа, да не говорим, че инвеститора надали има повече излишни пари да дава тепърва и за ПУП.
axlastro
Потребител
 
Мнения: 168
Регистриран на: 08 Окт 2010, 17:23


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron