Страница 1 от 1

публична продан

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2004, 14:45
от wit
Моля, помогнете ми с акъл - искам да участвам в търг за недвижим имот, обявен за публична продан. Само че никой не иска за ми обясни най- елементарната структура на наддаването - след като внеса задатък и ако не спечеля - в какъв срок ми се въстановява сумата. Ако спечеля търга - в какъв срок трябва да внеса остатъка. И също - отпадат ли всички тежести върху имота, ако го придобиеш по този начин. Кажете ми поне къде да прочета за всичко това.

Re: публична продан

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2004, 14:06
от donna
Проданта се извършва в канцеларията на съдия-изпълнителя. Тя продължава един месец и завършва в посочения в обявлението ден. Книжата за проданта се държат в канцеларията на разположение на всеки, който се интересува от имота.
За участие в наддаването се внася задатък 10% върху оценката. Всеки наддавач посочва предложената от него цена с цифри и думи и подава предложението си с квитанцията за внесения задатък в запечатан плик. Предложенията се подават в канцеларията на съдия-изпълнителя, което се отразява във входящия регистър.
Проданта приключва в края на работното време на последния ден.
В 9,00 ч. на следващия работен ден съдия-изпълнителят обявява постъпилите наддавателни предложения в присъствието на явилите се наддавачи, за което съставя протокол. В протокола се вписват наддавачите и наддавателните предложения по реда на отварянето на пликовете. За купувач на имота се смята този наддавач, който е предложил най-висока цена. Ако най-високата цена е предложена от повече от един наддавач, купувачът се определя от съдия-изпълнителя чрез жребий в присъствието на явилите се наддавачи. Обявяването на купувача се извършва от съдия-изпълнителя в протокола, който се подписва от него. Купувачът трябва в срок от пет дни от приключване на проданта да внесе предложената от него цена, като приспадне внесения задатък. Ако в този срок цената не бъде внесена:
а) внесеният от наддавача задатък служи за удовлетворение на взискателите;
б) (изм. - ДВ, бр. 124/97 г.; изм. и доп., бр. 105 от 2002 г.) съдия-изпълнителят поканва наддавача, който е предложил следващата най-висока цена и не си е изтеглил задатъка да купи имота. Ако този наддавач се съгласи, той се обявява за купувач на имота. Ако не се съгласи или ако не внесе цената в петдневен срок от обявяването му за купувач, съдия-изпълнителят предлага имота на следващия по реда на предложените цени наддавач и постъпва така при нужда до изчерпване на всички наддавачи, предложили цена равна на оценката. Ако в този срок цената не бъде внесена: внесеният от наддавача задатък служи за удовлетворение на взискателите; съдия-изпълнителят поканва наддавача, който е предложил следващата най-висока цена и не си е изтеглил задатъка да купи имота. Ако този наддавач се съгласи, той се обявява за купувач на имота. Ако не се съгласи или ако не внесе цената в петдневен срок от обявяването му за купувач, съдия-изпълнителят предлага имота на следващия по реда на предложените цени наддавач и постъпва така при нужда до изчерпване на всички наддавачи, предложили цена равна на оценката. Наддавачът, който се е съгласил да купи имота и не внесе в срок предложената цена, отговаря съобразно предходната точка. Ако в този срок цената не бъде внесена: внесеният от наддавача задатък служи за удовлетворение на взискателите; съдия-изпълнителят поканва наддавача, който е предложил следващата най-висока цена и не си е изтеглил задатъка да купи имота. Ако този наддавач се съгласи, той се обявява за купувач на имота. Ако не се съгласи или ако не внесе цената в петдневен срок от обявяването му за купувач, съдия-изпълнителят предлага имота на следващия по реда на предложените цени наддавач и постъпва така при нужда до изчерпване на всички наддавачи, предложили цена равна на оценката. Наддавачът, който се е съгласил да купи имота и не внесе в срок предложената цена, отговаря съобразно предходната точка. Когато лицето,обявено за купувач по реда на чл. 380-383 от ГПК , внесе своевременно дължимата сума, съдия-изпълнителят с постановление му възлага имота.
От деня на постановлението за възлагането купувачът придобива всички права, които длъжникът е имал върху имота. Обаче правата, които трети лица са придобили върху имота, не могат да бъдат противопоставени на купувача, ако тия права не могат да се противопоставят на взискателите.
Ако не спечелите сумата/задатъка/ ще ви се въстанови ,след като изтече срока в който спечелилия бъде обявен за купувач и му бъде възложен имота .
Имотът ще придобиете без вещни тежести .

Re: публична продан

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2004, 15:02
от bom
А какво следва ако публичната продан е по-кратка от 1 месец, може ли да се атакува постановлението за възлагане. Имам предвид извършена публична продажба в Търговище, при която предложенията са подадени в понеделник и в същия ден проданта е приключила , като във вторник са отворени пликовете.

Re: публична продан

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2004, 15:05
от донна2
А какво пише в обявлението ?
Ако в него съдия изпълнителя е дал само 1ден мисля ,че ще може да се атакува .

Re: публична продан

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2004, 15:20
от bom
Не съм го виждал, ще се поинтересувам, в проданта участва брокер работещ в строителна строителна фирма , упълномощен от съсобственици на неподеляем имот - /къща/, изнесен на публична продан. Естествено не се се допитали до юрист преди участието си и са пропуснали възможността да купят по-най високата цена след отваряне на предложенията /389г, ал.2 ГПК/ и имотът е възложен на друг.Сега се чудят какво да правят.

Re: публична продан

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2004, 13:06
от LakeG
Първо-при съдия изпълнител ли е търга или в Агенцията за държавни вземания.Ако е при съдия-изпълнител-донна вече е обяснила, а ако е в АДВ-прочети го в ДПК ,а на сайта на агенцията има условия за участие в таен и явен търг, където всичко е описано подробно-www.adv.government.bg.Успех!!!