" Другарят" си служи с неистини. Аз считам, че 90 процента от българските граждани имат обикновенно добросъвестно поведение, в моралния смисъл на думата. Второ, едва ли е редно да твърдиш, че обществените отношения са достигнали до там, че да се приеме корупцията за правило. НК отговаря на обществените отношения, в конкретния пример- подкупът не е поведението, което е прието от обществото, така, че наказателната отговорност за подкуп отговаря на обществените отношения. Но в резултат на еволюцията на обществените отношения наистина се е стигало да промени в НК- например отпадна наказателната отговорност за свещенник извършил религиозен обред преди гражданския брак.
Наивно е да се прави аналогия между нотариална такса и адвокатския хонорар. Нотариусът "е лице, на което
държавата възлага извършване на предвидените в законите нотариални действия". Освен това адвокатския хонорар се определя свободно, и дума не може да става за фиксирани размери( не е редно да има и минимум, но това е друга тема).
При извършване на сделка с цена на имота 10 хил или 100 хил- процедурата е еднаква, трудът е еднакъв, документите, които се представят са еднакви. Само от любопитство- по какво се различават процедурите, според тебе? Нотариусът трябва да извърши едни и същи деиствия без значение колко струва имота(само една разлика има- при сделка над определена сума се изисква декларация за произхода на парите). В ГПК не се говори за разлика в процедурите при "скъп" и при "не -скъп "имот
.
И накрая- -ако при определяне на нотариалната такса се взема за база данъчната оценка, а не пазарната цена - няма да настъпят никакви радикални промени (между другото и ако възникнат задължения за данъци не е зле да се използва данъчната оценка, а не пазарната цена за база. Ако държавата счита, че данъчнъта оценка е ниска- да я повишат данъчната оценка, както беше направено от 1 януари - с 50 процента я вдигнаха)
Що се отнася до "извънредния труд" много възможно е в недалечно бъдеще да бъде напълно разрешен нормативно