Щом сте колега, mariparva, нека се опитаме да поразсъждаваме и без "конкретна съдебна практика", става ли?
Няма как да се стигне до "разваляне" на завещанието. Просто, защото "развалянето" е институт, който намира приложение само при договорите и то не при всички видове договори, нали?
Чл. 18 от ЗН не е съвсем очевиден обаче. Той въвежда принцип - неизпълнението не влече след себе си унищожаването /с аргумент за по-силното основание и нищожността/. Нищожно е обаче завещателното разпореждане под тежест, когато тежестта е невъзможна, а е унищожамено, когато е направено поради грешка в мотива и когато мотивът е изразен в самото завещание и единствено поради него е направено разпореждането. Ако тежестта е била решаващ и единствен мотив...
По отношение изпълнението на наложените със завещанието тежести - чл. 18, изр. 1 от ЗН е правното основание, на което всеки заинтересован може да поиска заветникът да бъде осъден да изпълни /като особено внимание следва да се обърне на една от процесуланите предпоставки за допустимостта на иска - правния му интерес/. След влизане в сила на присъдата, в случай, че не е налице доброволно изпълнение - има си способи за принудително изпълнение на определено действие.