Ругатните - полезни за здравето
18 юли 2009 / News.dir.bg
Сдържаността не винаги е от полза, когато става дума за здравето.
Според учени от университета в Кил, Германия, емоционалните изблици и особено крайните, имат болкоуспокояващ ефект, тъй като помагат на мозъка да се отвлече от причинената болка и да се съсредоточи върху “нелитературното изложение на собственото негодувание”, пише здраве.бг.
Освен това, според немските специалисти “ругатнята увеличава агресивността, а в състояние на агресия болката се усеща по-слабо”.
В своето изследване учените са си поставили за цел да проверят наличието на връзка между ругатнята и физическата болка.
„Ругатнята от вековен феномен”, пише в статията, публикувана в списание NeuroReport.
„Тя въздейства на емоционалните центрове в главния мозък и възниква в дясното полукълбо на мозъка, а именно там се извършва и по-голямата мозъчна дейност, свързана с търсенето на нужните думи”, поясняват невропсихолозите.
В хода на любопитното изследване немските учени са помолили участниците да поставят ръката си в съд с ледена вода и да я задържат колкото се може по-дълго време без да се опитват да сдържат ругатните си. След това участниците са повторили същото, но без нецензурните думи.
Оказва се, че в първи случай хората се успели да задържат по-дълго ръката си във водата, отколкото във втория.
“Ругатнята намалява шока от болката и позволява на организма по-дълго да й се съпротивлява. Тя е не само емоционален, но и физиологичен отговор на неблагоприятната външна обстановка. Това може би обяснява факта защо ругатнята се е съхранила и до днес въпреки съществуващите морални закони”, обобщават учените.
Melly написа:lexy21 написа:Дори тогава, когато правилата за конкретната дейност са вече част от вътрешното право и този проблем юридически отпада, експертните заключения, са толкова "завоалирани" и "предпазливи", често с особено мнение на един от експертите при тройните експертизи, че доказването по несъмнен начин е просто утопия. Разследващите, обвинителите и съдиите също са хора и имат своите човешки пристрастия към подобни трагедии, но, за съжаление, често законът им връзва ръцете.
Напълно права си
lexy21.
И това ще е така, докато
вещите лица не преодолеят превратно тълкуваната връзка по професионален признак, и започнат да се произнасят с обктивни Заключения срещу "своите", и по-конкретно срещу битуващата извинително "лекарска грешка".
Но, за съжаление, това е дълъг процес на еволюция на ценности, както професионални, така и на морални...