Сериозни нарушения в Благоевградския съдебен район е констатирала временната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС).
На 10 декември ВСС реши да изпрати Божидар Сукнаров, Галя Захарова и Капка Костова да проверят ситуацията в Благоевградския окръжен съд (БлОС). Поводът – същият ден ВСС трябваше да избере председател на съда. Кандидатите бяха двама – сегашния началник Красимир Аршинков и шефът на Районен съд-Сандански Димитър Узунов. Кадровият орган на Темида обаче отложи избора
Но във ВСС бяха получени множество сигнали срещу Аршинков за конфликт на интереси, тъй като жена му е адвокат там.
Тричленната комисия извърши проверка и днес докладва резултатите от нея, от които става ясно, че ситуацията в тамошния съд е покъртителна. Установени са редица нарушения във връзка с кадрови решения, формирането на съдебни състави, разпределянето на дела. Толерират се определени магистрати и се неглижират други, използват се административни правомощия и власт в личен интерес, липсва адекватна реакция при очевидни съмнения за конфликт на интереси. Това са част от изводите на временната комисия.
Първоначално ВСС се опита да скрие доклада. Божидар Сукнаров поиска разрешение от колегите си да бъде раздаден на медиите. Петър Стоянов и Стефан Петров казаха, че не бива, защото от него могат да се образуват дисциплинарни производства, а и комисията за конфликт на интереси към ВСС може да направи своя проверка.
Галя Захарова, главният инспектор на Инспектората към ВСС Ана Караиванова и председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев обаче се възпротивиха. "Не трябва да се крие от обществото, ще изиграе лоша роля на публичността и откритостта на ВСС. Повечето неща вече излязоха в публичното пространство", обявиха те. Караиванова допълни: "Работата в този съдебен район е много лоша. Не бива да се притесняваме, че с огласяването на доклада ще уроним престижа на съдебната власт. Те сами са се постарали за това".
Но някои от ВСС бяха сащисани от доклада от проверката и подхвърлиха, че явно там се извършват не само нарушения, но и престъпления.
Докладът наистина е много подробен и в него са обсъдени всички получени сигнали срещу Аршинков.
Последният имал трима заместници – Румяна Бакалова, Катя Бельова и Росен Василев (през декември му е изтекъл мандатът и ВСС е съкратил щатната бройка). И тримата са били избрани за заместници по предложение на Красимир Аршинков. И на тримата председателят им е предоставил възможност да работят в областта на гражданското право. Наказателното отделение било поето от самия Аршинков.
В гражданската колегия работят още две съдийки, които са били лично избрани от председателя. Това са Емилия Топалова и Иванка Бикова.
Това, обаче, което прави впечатление е как и откъде те са попаднали в съдебната система. До 21 март 2005 г. Румяна Бакалова е била... адвокат и е работила със съпругата на председателя на съда Мариана Аршинкова. През март 2005 г. обаче ВСС избира Бакалова направо за заместник-председател на БлОС.
Иванка Бикова също е работила като адвокат с Аршинкова. На 15 май 2006 г. тя става съдия по заместване (без конкурс), а година по-късно е назначена (без конкурс) за титуляр. Емилия Топалова също е работила като адвокат с Аршинкова, а на 29 септември 2009 г. става съдия по заместване. Четири месеца по-късно и тя е избрана за титуляр.
Работната група е проверила през годините колко от делата на Аршинкова са гледани от въпросните съдии. През 2008 г. трите и другите двама заместници Росен Василев и Катя Бельова са поели около 40% от делата на Аршинкова, а през 2009 – 50 на сто. А по принцип граждански производства са гледали 18 съдии общо.
"С оглед длъжността и материята, по която работят заместник-председателите (гражданско право), специализацията на съдиите Бикова и Топалова (също в областта на гражданското право) и разпределението на съдиите по състави (три въззивни граждански състава), второинстанционните дела, включително и тези с участието на адвокат Аршинкова, всякога са били разглеждани от състав, оглавяван от зам.-председателя Бакалова или от състав, председателстван от някой от останалите двама зам.-председатели, съвместно със старши член съдия Бикова или съдия Топалова", пише в доклада на комисията.
Нарушения са открити и при случайното разпределение на делата в БлОС. До 17 септември 2009 г. много от тях са били разпределяни ръчно, без да има някакви конкретни обяснения защо това се прави така. Едва след цитираната дата е въведен ред. Тогава Красимир Аршинков е издал правила за случайното разпределяне на делата и почти не е имало случаи на ръчно. Пък ако има, то се давали и логични обяснения.
"Отчетеното определено концентриране на значителен брой дела с участието на адвокат Аршинкова при едни и същи съдии създава у гражданите, а и у самите магистрати, обосновано съмнение за пристрастност, зависимост и вероятност за преследване на лични интереси от страна на административния ръководител... Предложенията за назначения на външните за системата лица са все за бивши колеги на съпругата му. Тази поредица от факти, в съчетание с отсъствието на сигурна, прозрачна и проверима система за разпределението на делата, формират достатъчна база, за да се приеме, че съществуват достатъчно основания за обосновано подозрение за конфликт на интереси", казват още тримата членове на ВСС.
Местната преса многократно пише за междуличностните конфликти в съда. През февруари м.г. в сайта dariknews излиза материал, в който Аршинков твърди, че очернянето на името му петни и това на съдебната система. Форумът пощурява. Коментарите под материала не са никак лицеприятни за Аршинков.
През юли 2009 г. той, в качеството си на председател на БлОС, подава сигнал в полицията, в който иска съдействието й за идентифициране на анонимните лица, които го клеветят и обиждат във форума.
Шефът на местната полиция поискал от dariknews информация за IP-адресите, но от медията отказват поради липса на основания за това.
Намесва се районната прокуратура в града, която образува досъдебно производство за закана за убийство на Красимир Аршинков. Тогава вече органите се сдобиват с IP-адресите. Установява се, че един от тях принадлежи на съдията от БлОС Петър Узунов (брат му Димитър е кандидат за шеф на въпросния съд). Под ника "Колчо" съдията е написал 13 негативни мнения за Аршинков, но не е отправял заплахи за убийство. Въпросната информация стига до медиите. Тя била използвана от съпругата Мариана Аршинкова, за да иска отвод на съдия Надя Узунова, съпруга на Петър по редица дела. Мотивът за искането на отводите бил, че Петър Узунов отправял обидни квалификации срещу адвокатката и съпруга й. По едно от делата, което било разглеждано от Румяна Бакалова и съдиите Валери Междуречки и Надя Узунова, последната била отведена. По друго искането било оставено без уважение, а по трето (съставът бил пак същия) отводът отново не бил приет, но Бакалова изразила особено мнение.
"Изложените в публичните съдебни заседания съображения в подкрепа на исканията за отвод, подчертават длъжностното качество на Красимир Аршинков и акцентират на семейната им връзка. Такова поведение резонно внушава на участниците в процеса убеждение за неравнопоставеност. Решението на съдебния състав за отвеждане на съдия Надя Узунова утвърждава това убеждение като създава недвусмислено впечатление за привилегированост на определена страна единствено с оглед личността на адвоката и съпружеските й отношения с административния ръководител на съда. Мотивите на съда по своето съдържание са дълбоко противоречиви – от една страна е направена изрична констатация, че "липсват предпоставките и не са налице обстоятелства, а и липсват доказателства за отвод", а от друга – съставът на съда е намерил, че същата следва да бъде отведена "с оглед доверието в съдебната система и за да не се внесе съмнение за пристрастие и предубеденост при решаване на делата"... Не е последвала никаква реакция от страна на Красимир Аршинков на случаите, въпреки че публичната демонстрация на семейните му отношения при разглеждане на дела в управлявания от него съд допълнително задълбочава съмненията за толериране на съпругата му", пише още в доклада на комисията.
Но да се върнем на перипетите на Петър Узунов. Окръжният прокурор на Благоевград е поискал от ВСС да наложи дисциплинарно наказание на Узунов, защото бил нарушил Кодекса за етичното поведение на магистратите. ВСС обаче не сметна, че трябва да бъде наказан за това, че е изразил свободно мнението си, каквото право има по конституция.
Напротив, съветът смята, че местната прокуратура е допринесла до изострянето на конфликта в съда, защото е оповестила публично IP-адреса на Петър Узунов. От ВСС казват още, че в обществеността в Благоевград се притеснява, че заради стремеж да се обслужат личните интереси на Аршинков, се нарушават основни човешки права, каквито са огласяването на личните данни на пишещите във форума.
Комисията към ВСС е разгледала още и скандално назначение в Районен съд-Петрич. По предложение на тогавашния председател Иво Харамлийски, който е кумец на Аршинков, за съдия там е назначена Диана Хаджиева с одобрението на шефа на БлОС.
Тя е била избрана измежду 15 кандидати, като всички останали са имали повече опит и по-дълъг стаж от нейния, който по данни на ВСС е "пренебрежително малък, но освен това и спорен". Но този казус ще бъде проверяван от ИВСС.
След споровете дали да огласят доклада и след като публичността надви, ВСС прие документа за сведение. Но освен това Комисията за предотвратяване конфликт на интереси ще провери ситуацията в Благоевград.
Така че, колеги, внимавайте какво пишете в този форум, защото не се знае дали утре от прокуратурата няма да ви искат IP-то от lex.bg