Страница 1 от 1

Стаж за юридическа правоспособност

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2010, 18:36
от alex_com
Интересува ме, къде се подават документите за започване на 6м. юридически стаж. Лично в Министерство на Правосъдието или чрез Окръжен Съд по местоживеене?

Re: Стаж за юридическа правоспособност

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2010, 21:27
от chadel
А мен ме интересува дали ще ни мотаят, че чух, че в Служба вписвания карали да се ходи ефективно.

Re: Стаж за юридическа правоспособност

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2010, 21:39
от DEKAH
chadel написа:А мен ме интересува дали ще ни мотаят, че чух, че в Служба вписвания карали да се ходи ефективно.


Искали :)

Сладури сте вие.... само ще ви кажа, че по време на стажа се завързват доста контакти. Знания също. Не се излагайте.


А относно въпроса - справка в ЗСВ

Глава четиринадесета

ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ
Чл. 294. (1) Завършилите висше образование по специалността "Право" придобиват юридическа правоспособност след 6-месечен стаж като стажант-юристи и полагане на изпит.

(2) През времето на стажа стажант-юристите се запознават практически с основните функции и с организацията на дейността на органите на съдебната власт и участват в изготвянето на постановяваните от тях актове.
Чл. 295. (1) Стажант-юрист може да е български гражданин, гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, или чужденец, завършил висше образование по специалността "Право" в Република България.

(2) Стажант-юрист може да е и български гражданин, гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, или чужденец, завършил юридическо образование в чужбина, при условие че придобитата от него диплома се признава от Република България и е легализирана.
Чл. 296. Кандидатът за стажант-юрист подава в Министерството на правосъдието:

1. писмено заявление, в което посочва трите си имена, единния граждански номер, съответно личния номер на чужденец, и постоянния си адрес;

2. нотариално заверено копие от диплома или уверение за завършено висше образование по специалността "Право";

3. свидетелство за съдимост;

4. копие от документ за самоличност;

5. копие от удостоверението за пребиваване - за гражданите на друга държава - членка на Европейския съюз.
Чл. 297. (1) Министърът на правосъдието разпределя стажант-юриста към окръжния съд, в чийто съдебен район е постоянният му адрес. По изключение, когато важни обстоятелства налагат това, стажант-юристът може да бъде разпределен и в друг съдебен район.

(2) По време на стажа стажант-юристът не получава възнаграждение и времето не се зачита за осигурителен стаж.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 33 от 2009 г.) Стажът се провежда в районен съд, в окръжен съд, в районна прокуратура и в окръжна прокуратура, в окръжен следствен отдел, както и при адвокат и нотариус, по ред, определен от председателя на окръжния съд.

(4) За начало на стажа се смята денят, в който стажант-юристът е постъпил в съответния окръжен съд. При постъпването на стажант-юриста се издава стажантска книжка.

(5) Стажът се смята за приключен, ако стажантската книжка е надлежно заверена от съответния съд, прокуратура и следствена служба.
Чл. 298. (1) След приключване на стажа стажант-юристът полага изпит за придобиване на юридическа правоспособност.

(2) За явяване на изпит стажант-юристът подава писмено заявление до министъра на правосъдието чрез председателя на съответния окръжен съд, към което прилага стажантската си книжка.
Чл. 299. (1) Министърът на правосъдието определя със заповед деня и часа на провеждане на изпита за придобиване на правоспособност, състава на комисията за провеждане на изпита, както и допуснатите до изпит стажант-юристи.

(2) Денят, часът и списъкът на допуснатите до изпит стажант-юристи се обявяват в тридневен срок преди датата на провеждането на изпита в Министерството на правосъдието и се публикуват на страницата на Министерството на правосъдието в интернет.

(3) Изпитът се провежда в Министерството на правосъдието по въпросник, утвърден от министъра на правосъдието.

(4) Изпитът се провежда от тричленна комисия в състав: председател - представител от Инспектората към министъра на правосъдието, и членове - представител на органите на съдебната власт и на Висшия адвокатски съвет. Органите на съдебната власт и на Висшия адвокатски съвет уведомяват министъра на правосъдието за определените от тях представители.
Чл. 300. (1) Изпитът за придобиване на юридическа правоспособност се оценява с "издържал" или "неиздържал". Резултатите от изпита се вписват в протокол, който се подписва от членовете на изпитната комисия и се съхранява в Министерството на правосъдието.

(2) При оценка "неиздържал" стажант-юристът има право да се яви повторно на изпит след допълнителен двумесечен стаж.
Чл. 301. Министърът на правосъдието издава удостоверение за юридическа правоспособност на стажант-юрист, който е получил оценка "издържал".

Re: Стаж за юридическа правоспособност

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2010, 23:46
от alex_com
Значи се подават на място в Министерство на Правосъдието, така ли? Не ги придвижва Окръжния Съд по местоживеене?

Re: Стаж за юридическа правоспособност

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2010, 20:41
от chadel
Нали можеш да четеш. Иначе за стажа и контактите сигурно е вярно, но ако ходиш на работа по същото време става малко трудно. А чл. 297, ал. 1, изр. 2 важните обстоятелства могат ли да се изразяват примерно в месторабота в друг съдебен район?

Re: Стаж за юридическа правоспособност

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2010, 01:10
от qazwsx1
колеги имали отговор дали важните обстоятелства са работа в друг съдебен раѝон, или не са?Ако е възможно някои да дефинира по подробно "важните обстоятелства" и какви да се мотивират пред министерството на правосъдието