начало

ВКС отказа ново дело на осъдения на доживотен затвор двоен убиец от „Соло“ ВКС отказа ново дело на осъдения на доживотен затвор двоен убиец от „Соло“

СИО едноличен търговец

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


СИО едноличен търговец

Мнениеот ddhdh » 08 Ное 2013, 15:24

Колеги, развеждам един бивш едноличен търговец-не се е пререгистрирал в търговския регистър до края на 2012 г. и сега предприятието му-ЕТ- подлежи на ликвидация, но още не е започнала процедура.
Има недвижими имоти, които са придобити от ЕТ и са били включени в предприятието-сега съответно са негова лична собственост.
Въпроса ми е - тези имоти са ли СИО или не са СИО и при развод подлежат ли на делба по СК?

Благодаря ви за отговорите!
ddhdh
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Ное 2011, 17:07

Re: СИО едноличен търговец

Мнениеот m_angelov » 08 Ное 2013, 16:07

По тази тематика има дори и тълкувателно решение на ВКС, някаде от около 2000 год. е.
Точно в него бе записано, че вещи, права върху вещи и парични влогове, придобити през брака от съпруга едноличен търговец (ЕТ) в резултат на търговската му дейност и включени в търговското предприятие, принадлежат само на него.
В този случай се прави изключение от правилото, че всичко придобито по време на брака е и на двамата съпрузи. Така ако по време на брака бъде купен имот или автомобил, той ще е общ. При това независимо на чие име е придобит. Дори и в нотариалния акт да е записано само името на съпругата, то и съпругът ще има 50 на сто от съответния имот.
Върховните съдии приемат, че предприятието на ЕТ е обособено от останало имущество на съпруга търговец, вкл. и от съпружеската имуществена общност. Според тях не е част от тази общност и придобитото от едноличната фирма при вкарване на печалбата обратно в дейността му. Същото се отнася и до имотите, придобити от ЕТ през брака чрез учредяване на право на строеж и задължение за изграждане на бъдеща сграда. Те също принадлежат само на търговеца.
Това означава, че всичко гореизброено си остава само за този съпруг, който е титуляр на едноличния търговец. Другият няма право на претенции - нито при развод по взаимно съгласие, нито при развод по исков ред. Просто имуществото на ЕТ не участва в деленето на съпружеската имуществена общност.
Така то не се вкарва нито сред имуществените отношения, които се уреждат примерно в споразумението за развод по взаимно съгласие, нито е обект на делбата, която следва исковия развод, както е и във вашият случай.
m_angelov
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 24 Яну 2011, 11:23

Re: СИО едноличен търговец

Мнениеот ddhdh » 08 Ное 2013, 17:54

Благодаря Ви за отговора, но все пак какво става ако фирмата - едноличен търговец е закрита и вече я няма в правния мир.
Недвижимият имот сега преминава от фирмата с ЕИК на физическото лице с ЕГН.
Какъв е статута на точно този имот при новите обстоятелства
ddhdh
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Ное 2011, 17:07

Re: СИО едноличен търговец

Мнениеот ddhdh » 08 Ное 2013, 18:01

Питам, защото нали и в тълкователното решение на ВКС е казано, че имуществото трябва да е включено в търговското предприятие и тогава не е СИО
ddhdh
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Ное 2011, 17:07

Re: СИО едноличен търговец

Мнениеот Pause » 09 Ное 2013, 19:44

ddhdh написа:Питам, защото нали и в тълкователното решение на ВКС е казано, че имуществото трябва да е включено в търговското предприятие и тогава не е СИО


Именно затова винаги може да се изопачава като се казва ,че е уж за задоволяване на семейните нужди. :D
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: СИО едноличен търговец

Мнениеот bird_of_paradise » 09 Ное 2013, 21:12

ddhdh написа:Има недвижими имоти, които са придобити от ЕТ и са били включени в предприятието-сега съответно са негова лична собственост.

Попитахте и сам(а) си отговорихте- лична собственост са, поради което лисата на пререгистрация не се отразява на статута им и не ги прави придобити в режим на СИО.
Според мен, а вярвам ще се намери и някакъв съдебен акт, не подлежат на делба. Без оглед "изопачаването" 8) , което се предлага.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 85 госта


cron