начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

уреждане на имотното състояние при брак в Италия

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


уреждане на имотното състояние при брак в Италия

Мнениеот annamauri » 23 Фев 2006, 19:05

Искам да задам следния въпрос.
При сключване на брак в Италия ,закона там позволява уреждане на имотното състояние предварително и в повечето случаи се избира т.нар.разделяне на имотите.То означава,че всеки съпруг запазва собствеността върху всичко,което се води на негово име(банкови сметки,имоти,коли),продобити преди и след брака.Koето означава че в случай на развод ,дори и след дългогодишен брак,всеки съпруг е собственик на всичко,което е на негово име и другият няма право на нищо,освен т.нар.издръжка за себе си,ако не работи, издръжка за децата и право на ползване на семейното жилище.
Интересува ме как стои въпроса при регистриране на такъв брак в България(когато единият съпруг е бг гражданин).
Има ли значение този режим на имотно състояние,при положение,че той е валиден за Италия и НЕ Е вписан в официалния акт за брак,издаден от съвета?
Няма ли протоворечие с бълг.законодателство? :shock:
Какво би станало в случай на развод,който може да се проведе и в България?
Не става ли чуждия гражданин автоматично собственик на имотите,придобити по време на брака в България от другия съпруг?
Как би стоял този въпрос във връзка с влизането на България в ЕС?
Благодаря предварително.
annamauri
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Фев 2006, 18:37

Мнениеот steli_na » 25 Фев 2006, 13:51

Въпросите ви са твърде много, но на кратко мога да ви кажа само, че има значение, не къде е сключен бракът (доколкото не став дума за преценка за действителността му, а за имуществени въпроси), а граждани на коя държава сте, какво е имуществото, което придобивате и къде се намира то, особено ако иде реч за недвижими имоти.
Ако се отговори в пълнота на въпросите ви, маи ще се получи научна студия. :)
steli_na
Потребител
 
Мнения: 210
Регистриран на: 27 Дек 2005, 17:06

Мнениеот annamauri » 27 Фев 2006, 11:17

Според италианския закон си запазваш бг гражданството,дори и като вземеш италианско.Не съм чула досега някой италианец да се е залетял за бг гражданство.
А въпросите,които задавам ,вълнуват доста българки,които са омъжени или се омъжват в Италия.Защото съпрузите,под предлог,че трябва да докажеш,че не е брак по сметка налагат този режим на собственост.
Така,че нека опростя въпроса-омъжена в Италия,с режим разделение на имуществото,ако започна развод в БГ,в Италия всичко,което имаме като семейство се дели според името на собственика.Ако през времето на брака аз съм закупила имоти в БГ,има ли право и съпруга ми да вземе дял от тях,като се има предвид бг законодателството? :?:
annamauri
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Фев 2006, 18:37

Мнениеот epval » 01 Мар 2006, 09:34

Можете да подадете искова молба за развод в БГ (ако някой ден въобще се стигне дотам), в такъв случай се прилага БГ законодателството. А според него, всичко, придобито по време на брака се дели. Вашият предбрачен договор няма абсолютно никаква валидност в БГ.
Проблемът с едно решение за развод, постановено тук, са имотите ви в чужбина.
epval
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Апр 2003, 03:54

Мнениеот annamauri » 02 Мар 2006, 13:09

В такъв случай излиза,че съпруга,който е български гражданин е в неизгодна ,в материално отношение ,позиция.
Благодаря ви много за мнението.
Лек ден! :)
annamauri
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Фев 2006, 18:37

Мнениеот ife » 02 Мар 2006, 13:22

Режимът на съпружеската имуществена общност в България е императивен. Ако се развеждате тук, за имотите, които сте придобили в България по време на брака, ще се прилага българският закон, т.е. те са СИО. Съгласно новия Кодекс на международното частно право, въпросът за вещните права върху движими и недвижими вещи се уреждат от правото на държавата, в която се намират.
Но това не се отнася за имотите в чужбина. За всеки имот се прилага законодателството на държавата, в която се намира.
ife
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 28 Фев 2006, 14:27


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 66 госта


cron