Обсъждайки проекта на Семеен кодекс, професора Корнезов и други учЕни казаха, че видите ли тази работа с уреждането на фактическото съпружеско съжителство не трябвала да става. Такива буржоазни практики, които развращават нашето морално общество не могат да бъдат написани и уредени в наш закон. Проблемът не бил проблем, защото най-важен бил интересът на децата, а той бил защитен - бащите ги признавали и ... готово. В съвременното общество, с натрупването и съсредоточаването на сериозни материални блага в хората, проблемът за уреждането на имуществените отношения между съжителстващите е много по-серизен и важен. Защото ако жената, живееща с получаващият 5 000 лв. заплата е защитена от нашия закон, то защитено ще бъде и детето, без значение дали то е било признато или не. В противен случай, ето я ситуацията - 80 лв. издръжка + на пътя, без жилище, но пък, нали, детето не се казва Наталкин, например, а носи хубаво презиме. А пък татето пуши пури за 1 000 лв. Та, хора, женете се. Нека казват, че е демоде.
С извинение за малко незаслужената грубост, колега, ама - на баба ти хвърчилото. Говореше се не за даване на правни последици на всяко фактическо съжителство, а за
регистрация на фактическо съжителство, което, първо, е пълна глупост (и леко бие на оксиморон, щото фактическото затова е фактическо, защото не зависи от формалната регистрация), нали принципна разлика от брак тогава няма да има и "фактическите" неща пак остават извън уредбата; и второ, как е щяло да помогне това в случая, като този с ипотеката очевидно не е пил газ, та да регистрира съжителство (каквото самата питаща и без това твърди, че фактически няма), ако не му отърва.
Това пък за буржоазните практики и морала си го изтърсил още по не на място. Не съм чула някой да е излагал подобни аргументи, освен неколцина от някакви щури полурелигиозни и защитаващи "традиционните семейни ценности" организации, които просто се включиха с техните си доводи в общата гюрултия.
Аз също съм на мнение, че идеята за регистрираното фактическо съжителство беше пълна безсмислица. Не неморално, не развращаващо, не рушащо традиции и прочие щуротии - просто глупост без никакъв смисъл.
Плюс че това предложение, разбира се, не даваше никакви права в повече на децата, родени от съжителство, в сравнение нито с родените в брак, нито с просто припознатите (децата са си все деца и родителят има еднакви задължения към тях). Не даваше повече права и на съжителя.
Журналистическа ви работа.
И ако бяха гласували СК в първоначално предложения вариант, интересно как точно щеше да и помогне това на питащата?
****
Д. Стайкова, колегите са Ви го казали вече - детето Ви има право на издръжка (размерът и е друг въпрос, но у нас размерът и на доходите е нисък, за съжаление), но не и да пречи на баща си да продава или ипотекира имотите си. Тези права на детето са едни и същи - казвам го с оглед по-горе цитираното мнение, - без значение дали сте женени с баща му, или не. Действително при брак семейното жилище се ползва с известна "защита", но само толкова. Все пак въпросът има и друга страна: собственикът затова е собственик, за да разполага с имотите си, както сам прецени.
![Embarassed :oops:](./images/smilies/icon_redface.gif)