начало

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

Как се доказва, че едно жилище е семейно?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как се доказва, че едно жилище е семейно?

Мнениеот boris_todorov » 01 Ное 2010, 00:16

Жилище, което е било СИО е дарена на пълнолетно дете. Семейството има друго жилище, което е наследено от родителите на единия съпруг. Счита ли се това жилище за семейно и трябва ли съгласие за продажба от другия съпруг. Как се доказва, че едно жилище е семейно?
boris_todorov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 31 Окт 2010, 20:36

Re: Как се доказва, че едно жилище е семейно?

Мнениеот Гост. » 01 Ное 2010, 07:22

boris_todorov написа:Жилище, което е било СИО е дарена на пълнолетно дете. Семейството има друго жилище, което е наследено от родителите на единия съпруг. Счита ли се това жилище за семейно и трябва ли съгласие за продажба от другия съпруг. Как се доказва, че едно жилище е семейно?


Г-н Тодоров, ако само това сте решил да споделите от фактологията ...

За начало - § 1 от ДР на СК и ще установите какво е СЖ по смисъла на закона. После чл. 26, за да сте наясно какво следва ( ако е СЖ, липсва съгласие и не е изчерпан съдебния ред- недействителност на сделката) и накрая ще се наложи да прочетете и ЗГР ( за да установите, колко е важно да си адресно регистриран някъде).
След това, ако ли не ви е ясно, върнете се тук.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Как се доказва, че едно жилище е семейно?

Мнениеот boris_todorov » 02 Ное 2010, 16:46

Прочетох посоченото от Вас, но все още не ми е ясно. От една страна § 1. от СК "Семейно жилище" по смисъла на този кодекс е жилището, което е обитавано от двамата съпрузи и техните ненавършили пълнолетие деца. Ние продължаваме да обитаваме жилище, което сме дарили на пълнолетно дете без условия. Излиза, че другото жилище не е семейно. Освен това нямаме непълнолетни деца.
От друга страна Чл. 26. от СК -Действията на разпореждане със семейното жилище - лична собственост на единия съпруг, се извършват със съгласието на другия, ако двамата съпрузи нямат друго жилище - обща собственост или лична собственост на всеки един от тях. Когато липсва съгласие, разпореждането се извършва с разрешение на районния съдия, ако се установи, че не е във вреда на ненавършилите пълнолетие деца и на семейството.
Нямаме друго жилище, но сме прехвърлили друго жилище, което е било семейно на пълнолетно дете.
Моето лично мнение, без да съм юрист е, че това не е семейно жилище. Но ако трябва да се извърше продажба, какво доказателство трябва да се представи, че това не е семейно жилище?
boris_todorov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 31 Окт 2010, 20:36

Re: Как се доказва, че едно жилище е семейно?

Мнениеот namakak » 02 Ное 2010, 23:34

Че на кой му е притрябвало нечие съгласие,като жилището не е семейно и се установява чрез служба Есграон с удостоверения за семейно положение и адр.регистрации.Това се изисква от нотариус.А колкото до претенциите за СИО-делба,искове,доказателства за СИ.Сделката не е нищожна след доказателствените материали.За което и нотариуса е предвидил всичко.
Мълчанието е злато,не е нужно да дрънкате че ще се продава лично имущество и къде ще е сделката :twisted: Тя може да бъде развалена единствено с решение от съда,едва като се установи ,че продажното жилище е закупено от семейството по време на брака.
По параграфи,алинеи и всичко касаещо детето ненавършило пълнолетие,то единствено след такава сделка,може да се предприеме единствено укриване на доход или жилище,което може да имате след развод.
Но в крайна сметка,за това е семейното положение,когато двама вървят в една посока и в правилната.За да не сбърка и пропилее живота си другия.Нали семейството е затова,за да имат децата,за да живеете живота на децата си,за да им оставите и онова от дядо ви и прадядови,така и те..Да има данъци да се плащат,с наеми парното и тока на наемателите да плащате и все да сте в ущърб от живота си..Бъдете разумни относно децата.Те са вашето най-голямо имущество.Вие решавате дали е семейно наследството или ще остане на децата.Те са вашето доказателство.

То човек когато изперка,и доказателства не му трябват :twisted: :roll:
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: Как се доказва, че едно жилище е семейно?

Мнениеот kuk71 » 15 Ное 2010, 19:07

Извинете, но какво ще кажете при следния казус: Преди да почине баща ми дари на мен и брат ми апартамант, който е 50 на 50. Аз съм омъжена и живея при съпруга ми, а брат ми и жена му живеят в нашето общо жилище. Сега са в развод и излиза, че това жилище е семейно и тя има повече права от мен /ако се заяде/,защото племеницата ми е на 5 год. Но бихте ли ми казали нещо по този чл. 56 3) Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на близки на единия съпруг, съдът може да предостави ползването му на другия, на когото е предоставено упражняването на родителските права, за срок до една година.
В този член имам усещането, че става въпрос изцяло ако жилището е на близък, а при нас е наполовина. Кажете ми какво да направя, за да не се съобразявам 13 год. със снаха ми?
Какво ще стане ако аз се регистрирам,че живея там и това жилище стане и моя сем.собственост , защото апартамента в който живеем е на свекър ми.
Моля Ви за някакво мнение и съвет!!!
Благодаря Ви предварително Николета
kuk71
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Ное 2010, 16:28

Re: Как се доказва, че едно жилище е семейно?

Мнениеот Гост. » 15 Ное 2010, 22:04

Чак пък 13 години няма да е нужно, но 1- гарантирано. ( "ако се заяде, де" както казвате).
Наемете си адвокат, за да ви заработи едни пари. Ако тя все пак се заяде... :)
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Как се доказва, че едно жилище е семейно?

Мнениеот goldie » 16 Ное 2010, 18:29

kuk71 написа:...В този член имам усещането, че става въпрос изцяло ако жилището е на близък, а при нас е наполовина. Кажете ми какво да направя, за да не се съобразявам 13 год. със снаха ми? ...

няма значение дали е изцяло или само отчасти собственост. законът се грижи за детето като най-уязвим член на обществото (сама казвате, че племенницата Ви е на 5 г.) и защитава преди всичко неговия интерес. защитата се изразява в едногодишен престой в досегашното жилище докато упражняващия родителските права успее да намери ново жилище за себе си и детето. имайки предвид, че собственикът е близък, който преди развода не е имал нищо против детето да живее там, то срокът е приемлив без да накърнява съществено интересите на (съ)собственика.

ако жилището е собственост на другия родител, законът предвижда по-голямо притеснение.

kuk71 написа:...Какво ще стане ако аз се регистрирам,че живея там и това жилище стане и моя сем.собственост ...

регистрацията не води до собственост! брат Ви и Вие сте съсобственици, това е всичко.

терминът "семейна собственост" е неправилен и в случая Ви подвежда. съществува "семейна имуществена общност", в която се встъпва чрез брак, т.е. тя е между брат Ви и снаха Ви и Вие не участвате по никакъв начин. дори да допуснем, че по някакъв начин делът на брат Ви беше част от СИО, то Вие щяхте да сте собственик на 1/2 идеални части, а той и снаха Ви като съсобственици по СИО щяха да имат дялове от по 1/4 ид.ч. (1/2 от 1/2 с допълнителни ограничения).

ако живеете в едно неделимо жилище, ще сте част от общо домакинство! отношенията в него засягат разходите за храна, облекло, отопление, хигиена и др. консумативни разходи. те рядко са формални, най-често са очертани от негласни или устни уговорки.
брях! някой анонимен м(ар)одератор не понася Капитан Очевидност. интересно защо след като той не нарушава Общите условия на Lex.bg.
goldie
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 11 Авг 2010, 00:27


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 69 госта


cron