начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

разделяне на семейна имуществена общност

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


разделяне на семейна имуществена общност

Мнениеот Ljubo » 11 Ное 2004, 19:35

В процес на развод съм и ищцата претендира за 50% от всички семейни имоти.
Но ние живеем разделени вече 6 години и през това време по завършването на единият от имотите, за който към момента на раздялата бяха вложени 15 х.дол, съм вложил още 10 х.дол., а за завършването на друг /в груб завършен вид към момента на раздялата на стойност 9 х.дол./, съм вложил за окончателното му завършване и привеждане в състояния за нормално живеене - 8 х.дол. Първият имот все още не е завършен, а във втория живеее единият от синовете ни, който е пълнолетен и е собственик на 1/2 ид. част от този имот. Ищцата не е влагала никакви средства за завършването на имотите.
На каква част от тези имоти има право ищцата при развода?

Ще ви бъда благодарен за вашите мнения!
Ljubo
 

Re: разделяне на семейна имуществена общност

Мнениеот solu » 11 Ное 2004, 19:48

Ако си в процес на развод по исков ред, както си мисля, този въпрос не се разглежда в това производство. Рано е да се тревожиш и е навреме, за да се обърнеш към адвокат, за да ти подготви нещата за бъдещия процес.
solu
 

Re: разделяне на семейна имуществена общност

Мнениеот Ljubo » 12 Ное 2004, 15:12

Благодаря! В каква материя трябва да е вещ този адвокат? Т.е. какъв адвокат за търся
Ljubo
 

Re: разделяне на семейна имуществена общност

Мнениеот Иван иванов » 12 Ное 2004, 15:40

По принцип всеки от съпрузите има право на 1/2 идеална част от придобитото имущество по време на брака, т.к действа презумпцията за наличието на принос и на двата съпрузи. Т.е в случай, че последва развод, то съпрузите стават обикновенни съсобственици със по 1/2 ид. част. В случай, че единият съпруг не е допринесъл за придобиване на определено имущество, то имате право в отделен процес да установите това и да поискане по-голям дял от имуществото или да поискане то да бъде признато за Ваша лична собственост/по-добрия вариянт/. Това става в отделно дело. Може и да уредите отношенията си със съпругата със споразумение, в което за запишете, че определено имущество остава Ваша изкучителна собственост. Ако обаче развода продължи и завърши по вина- на основание чл.99, ал.1 от СК, то след развода оставате с по 1/2 всеки от Вас и ще трябва да водите нов процес за да установите липсата на принос.
Иван иванов
 

Re: разделяне на семейна имуществена общност

Мнениеот penkova » 15 Ное 2004, 11:20

Тълкувателно решение № 2 от 27.12.2001 г. по тълк. гр. д. № 2/2001 г., ОСГК на ВКС

1. Презумпцията за съвместен принос по чл. 19, ал. 3 СК се изключва за придобитото по време на брака от едноличния търговец, когато то е резултат от упражняваната търговска дейност. Вещите, правата върху вещи и влоговете, придобити по време на брака в резултат на осъществяване на тази дейност не са съпружеска имуществена общност, когато са включени в търговското предприятие.
А) Имотите, придобити от едноличния търговец по време на брака чрез учредяване право на строеж и задължение за изграждане на бъдеща сграда, принадлежат на едноличния търговец. Съгласието на съпруга нетърговец не е необходимо при сключване на предварителен договор и той не е легитимиран като страна в производството по предявен иск с правно основание чл. 19, ал. 3 ЗЗД.
б) Съпругът нетърговец не отговаря солидарно за задълженията, които едноличният търговец е поел във връзка с търговската си дейност.
в) Придобитото от едноличния търговец в резултат на реинвестиране на печалбата не е съпружеска имуществена общност.
г) По-голям дял по чл. 28, ал. 3 СК може да бъде определен, когато доходът от търговска дейност на едноличния търговец, вложен в придобиването на общо имущество, надхвърля значително приноса на другия съпруг, формиран от влагането на средства и труд, грижи за децата и работа в домакинството.
2. Допустим е иск по чл. 29 СК от съпруга на едноличния търговец за част от стойността на вещите или дял от вземанията, включени в неговото предприятие.
3. Съпругът, който претендира част от стойността на дялово участие или част от ликвидационния дял в събирателно, командитно или с ограничена отговорност дружество, може да предяви иск по чл. 29 СК.
Съпругът, който претендира част от стойността на акции, може да предяви иск по чл. 29 СК.
penkova
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 13 Дек 2004, 19:57

Re: разделяне на семейна имуществена общност

Мнениеот Ljubo » 19 Ное 2004, 12:28

Благодаря на всички!
Успех в работата!
Ljubo
 

Re: разделяне на семейна имуществена общност

Мнениеот Мi-Lena » 19 Ное 2004, 14:48

Liubo, на въпроса ти какъв адвокат да търсиш: Търси адвокат, който да е добър по делбите.
Ако е добър в делбите, добре ще се справи и с исковете за трансформация по чл.21 вр.чл.20 СК за които пише колегата Иванов. А ако си и едноличен търговец, ще може да отграничи имуществото на предприятието от семейното имущество в какъвто смисъл ти е писала колежката Пенкова.
Мi-Lena
 

Re: разделяне на семейна имуществена общност

Мнениеот monteskio » 19 Ное 2004, 19:28

Здравей Ми-лена,
Отново се засиаме..Този път няма да изразя становище по темата...Апропо ти от къде си ?
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: разделяне на семейна имуществена общност

Мнениеот Mi-Lena » 19 Ное 2004, 20:44

Привет, monteskio !
София, но това не е във връзка с казуса.
Защо не влизаш в чата?
Mi-Lena
 

Re: разделяне на семейна имуществена общност

Мнениеот psavova » 25 Ное 2004, 13:55

Poslu6aite kolegata Ivan Ivanov!
Kazvam Vi go i ot li4en opit. Nai- dobre e da se sporazumeete, zashtoto vsiako novo delo otnema mnogo vreme i nervi. A tiah niakoi ne moje da Vi plati! USPEH!
psavova
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 28 Фев 2004, 10:51


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 62 госта


cron