Kolegi spe6no se nujdaia ot slamka/ki na dogovr z grajdansko drujestvo i palnomo6tno i dogovor za obiknoven targovski palnom6tnik.
Nadaviam se da se nameriat otziv4ivi.
- Дата и час: 12 Дек 2024, 15:48 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
гражданско дружество
|
|
4 мнения
• Страница 1 от 1
Razbira se i dogovor za savmestna deinost bi svar6il rabota, ne viarvam nikooy da ne e polzval takav!
- zosimax
- Младши потребител
- Мнения: 53
- Регистриран на: 17 Яну 2007, 13:57
pyrvi variant:
ДОГОВОР ЗА ДРУЖЕСТВО
Днес, .............19.... г., в гр./с. .........................................., се подписа настоящият договор за учредяване на гражданско дружество, по смисъла на Закона за задълженията и договорите, между:
.........................................................................................................................................,
.........................................................................................................................................,
и
.........................................................................................................................................,
наричани накратко СЪДРУЖНИЦИ.
Страните СЕ СПОРАЗУМЯХА ЗА СЛЕДНОТО:
I. ОБЩИ УСЛОВИЯ ПО ДОГОВОРА
Чл. 1. Страните на настоящия договор заявяват, че обединяват усилията си за организиране и извършване на съвместна дейност в областта на: ...................................................................................................., като за целта създават гражданско дружество по смисъла на Закона за задълженията и договорите. (1)
Чл. 2. Всеки съдружник ще осъществява дейност в изпълнение на общата цел от свое име, но за сметка на всички съдружници, при запазване на тяхната организационна, икономическа и юридическа самостоятелност.
Чл. 3. Срокът на действие на настоящия договор изтича на ............................................................... (вариант – дружеството се учредява като безсрочно) (2)
II. ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 4. Всички решения по дейността на дружеството се вземат с единодушно съгласие на съдружниците. Всеки съдружник има право на един глас. (3)
Чл. 5. Дружеството се управлява от ............................................. (4)
III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЪДРУЖНИЦИТЕ
Чл. 6. Съдружниците имат право:
– да участват при вземането на решения относно работите на дружеството;
– да искат по всяко време да им бъде предоставена информация и/или документи, свързани с дейността на дружеството;
– да получават своя дял от печалбата, реализирана от дружеството;
– да им бъдат възстановени направените от тях разходи, заедно с лихвите върху тях, както и претърпените вреди, във връзка и по повод воденето на дружествените работи.
Чл. 7. Съдружниците са длъжни:
– да съдействат за постигане на целите и задачите на дружеството;
– да изпълняват решенията на Общото събрание на съдружниците;
– да предоставят достъпната им информация, необходима за изпълнението целите на дружеството;
– да направят в срок уговорените вноски;
– за срока на действие на този договор да неразвиват самостоятелно или с други лица дейност, в конкуренция на целите и задачите на дружеството.
Чл. 8. Съдружниците не могат да прехвърлят на други лица правото си на участие в дружеството без предварителното съгласие на останалите съдружници.
IV. ЧЛЕНСТВО
Чл. 9. (1) Съдружници в дружеството са:
.......................................................................................
.......................................................................................
.......................................................................................
(2) Всеки от съдружниците може да напусне дружеството, без това да води до прекратяване
на същото. (5)
(3) Напускащият съдружник е длъжен да предизвести останалите съдружници писмено поне ......... месеца предварително.
(4) Имуществените отношения с напусналия съдружник се уреждат в срок до .....................
V. ВНОСКИ В ДРУЖЕСТВОТО.
Чл. 10. (1) За постигане целите на дружеството, съдружниците правят следните вноски:
.........................................................
.........................................................
.........................................................
.........................................................
(2) Внесените пари, заместими вещи и такива вещи, които се унищожават чрез употреба, са обща собственост (съсобственост) на съдружниците.
(3) Останалите вещи се считат внесени за общо ползване, като внеслият ги съдружник запазва правото си на собственост върху тях. (6)
(4) Съдружниците отговарят за недостатъци на внесените вещи се според правилата на ЗЗД. (7)
Чл. 11. Всичко, което е придобито за дружеството, е обща собственост на съдружниците.
Чл. 12. Дялът на всеки от съдружниците се определя според съотношението на направената от него вноска към общата сума на вноските от всички съдружници. (8)
Чл. 13. Дяловите вноски на съдружниците следва да бъдат внесени в срок до ........... от подписването на този договор. (9)
Чл. 14. Всеки съдружник може да иска своя дял от общата собственост само при излизането му от дружеството или при прекратяване на същото.
VI. РАЗПРЕДЕЛЯНЕ НА ПЕЧАЛБИТЕ И ЗАГУБИТЕ
Чл. 15. (1) Печалбите и загубите от дейността на дружеството се разпределят между отделните съдружници съобразно с техните дялове. (10)
(2) По решение на съдружниците, може да се определи и друго конкретно съотношение при разпределяне на печалбите, доколкото за реализирането на определени приходи някой от съдружниците има изключителен принос.
VII. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 16. Дейността на дружеството се прекратява:
– с постигане на поставените цели; (11)
– с изтичане срока на настоящия договор;
– със смъртта или поставянето под запрещение на някой от съдружниците; (12)
Настоящият договор се подписа в три екземпляра – по един за всеки от съдружниците.
.....................................
.....................................
.....................................
ЗАБЕЛЕЖКИ:
(1) Няма ограничение за броя на участниците в гражданското дружество. В гражданското дружество могат да участвуват както физически, така и юридически лица. Доколкото то се образува от търговци, изправени сме пред правната фигура на консорциума по чл. 275 и сл. от Търговския закон. Следва да подчертаем, че гражданското дружество не е самостоятелно юридическо лице. То не е отделен правен субект, няма собствено свое имущество и не подлежи на отделно данъчно облагане (облагат се само доходите на участниците в него, получени от дейността на дружеството, в зависимост от вида им).
(2) На практика гражданското дружество се учредява за определен срок или за осъществяването на определена дейност. Този въпрос е важен, с оглед способите за прекратяване на дружеството.
(3) Няма пречка в договора да се предвиди, че всичики или някои въпроси се решават с определено мнозинство от гласовете. Но при всички случаи, всеки от съдружниците има право на един глас, независимо от размера на дела си.
(4) Ако не е уговорено друго, всеки съдружник има право да управлява дружеството. В този случай обаче всеки друг съдружник може да се противопостави на действието на друг съдружник, преди то да бъде извършено. По разногласието решава мнозинството от съдружниците.
(5) Ако не се предвиди тази клауза и дружеството е учредено като безсрочно, по закон то се прекратява, ако някой от съдружниците направи предизвестие за напускането му.
(6) Важно е в договора изрично да се уговори, кои вещи се внасят за ползване от съдружниците, и кои стават обща собственост. За да се приеме, че определена вещ (която е незаместима и не се унищожава с употребата й) е станала обща собственост е необходима изрична уговорка в този смисъл.
(7) Доколкото вещта е внесена за ползуване от дружеството – прилагат се правилата за наем на вещи, а доколкото тя е станала съсобственост на съдружниците – правилата за покупко – продажбата.
(8) Ако не е уговорено друго, дяловете на съдружниците се приемат за равни.
(9) Няма пречка този срок да бъде различен за отделните съдружници, с оглед вида на правените от тях вноски.
(10) Възможно е да се уговори и друго съотношение при разпределянето на печалбите и загубите, но никой от съдружниците не може да бъде изключван от участие в печалбите или загубите на дружеството.
(11) Доколкото дружеството си е поставило някакви цели, то се прекратява и когато постигането на тези цели стане невъзможно.
(12) Препоръчваме изрично договарящите се да предвидят, че дружеството не се прекратява в тези случаи.
vtori variant:
ДОГОВОР ЗА ГРАЖДАНСКО ДРУЖЕСТВО
№ ......./...............19.. г.
Днес ...............19.. г. в гр. ............................ се подписа настоящият договор за учредяване на гражданско дружество по смисъла на чл. 357-364 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) между учредителите
1. .....................................................................................................................
с търговски адрес в гр. .................................................. тел. .......................
2. .....................................................................................................................
с търговски адрес в гр. .................................................. тел. ......................,
наричани по-долу за краткост СЪДРУЖНИЦИ.
СТРАНИТЕ СЕ СПОРАЗУМЯХА ЗА СЛЕДНОТО:
ОБЩИ УСЛОВИЯ ПО ДОГОВОРА
Чл. 1. Страните на настоящия договор заявяват, че обединяват усилията си за организиране и осъществяване на съвместна дейност в областта на
..........................................................................................................................
като за целта създават гражданско дружество на основание на ЗЗД с наименование
..........................................................................................................................,
наричано по-долу за краткост Дружество.
Чл. 2. Дружеството ще осъществява съвместна дейност от името и за сметка на съдружниците, при запазване на тяхната организационна, икономическа и юридическа самостоятелност.
Чл. 3. Дружеството се учредява с краен срок на съществуване ........................ (Дружеството се учредява без краен срок на съществуване).
ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 4. Седалището на Дружеството ще бъде в гр. ............................................. ул. ........................
№ .... тел. ....................
Чл. 5. Дружеството се представлява от своя ръководител ............................................ (посочва се името на съдружника, който представлява дружеството) с адрес в гр. .......................... ул. .........................
№ .... тел. ......................
Чл. 6. Съдружниците упражняват правата си по управление на Дружеството чрез Общо събрание. Общото събрание се образува от всички съдружници.
I. ОБЩО СЪБРАНИЕ
Чл. 7. Общото събрание на съдружниците се свиква най-малко веднъж на ............ месеца, броени от началото на календарната година.
Чл. 8. Всеки съдружник има право на един глас.
Чл. 9. (1) Общото събрание на съдружниците се свиква от ръководителя на дружеството или от друг съдружник, който е упълномощен за това от останалите съдружници. Общото събрание на съдружниците може да се свика и по искане на не по-малко от 10 % от съдружниците.
(2) Мястото, времето и предварителният дневен ред на Общото събрание трябва да бъдат съобщени на всеки съдружник най-малко три дни преди провеждането му.
Чл. 10. Общото събрание на съдружниците има кворум, ако присъствуват повече от половината от съдружниците.
Чл. 11. (1) Решенията на Общото събрание се вземат с обикновено мнозинство.
(2) Решенията за промяна в Учредителния договор на Дружеството се вземат, ако за тях са гласували повече от 2/3 от всички съдружници.
(3) Всеки съдружник може да упълномощи друго лице, което да го представлява на едно или на всички заседания на Общото събрание. Копие от пълномощното се предоставя на секретаря на Дружеството.
(4) Заседание на Общото събрание може да се пренасочи.
(5) На заседанията на Общото събрание на съдружниците могат да бъдат поканени и други лица. Поканените могат да участват в разискванията по поставените въпроси, но не и да участват в гласуването на решенията.
Чл. 12. Общото събрание на съдружниците решава всички въпроси, с изключение на тези въпроси, които то изрично е предоставило за решаване от ръководителя на Дружеството, а именно:
(1) изменение и допълнение на настоящия договор;
(2) приемане на нови съдружници и изключване на съдружници;
(3) внасяне на парични вноски от съдружниците;
(4) определяне на паричните фондове на Дружеството и отчисленията за тях;
(5) приемане и изменение на финансовия план на Дружеството;
(6) приемане на периодични отчети и баланси на Дружеството;
(7) избиране и освобождаване от длъжност на ръководител на Дружеството;
(8) назначаване и освобождаване на контрольор на Дружеството;
(9) определяне на секретар на Дружеството;
(10) определяне на съдружник, водещ счетоводстово на Дружеството.
II. РЪКОВОДИТЕЛ НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 13. (1) Ръководителят на дружеството се избира от Общото събрание за срок от две години.
(2) Възнаграждението на ръководителя на Дружеството се определя и променя от Общото събрание.
(3) Дружеството не прави осигурителни вноски на ръководителя.
Чл. 14. Ръководителят в качеството си на довереник на съдружниците:
(1) урежда отношенията, възникнали с трети лица във връзка с дейността на Дружеството, произтичащи от решенията на Общото събрание;
(2) осигурява нормалното функциониране на Дружеството от гледна точка на законите, настоящия договор и решенията на Общото събрание;
(3) определя и контролира разходите на Дружеството в съответствие с утвърдения от Общото събрание финансов план, съставя текущи баланси и ги представя на Общото събрание;
(4) има право да свиква Общо събрание, но не по-рядко от веднъж на ............... месеца.
(5) има право писмено да упълномощава друг съдружник да представлява Дружеството за определено време или за определен случай.
III. КОНТРОЛЬОР, СЕКРЕТАР, СЧЕТОВОДСТВО НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 15. (1) Контрольорът на Дружеството се избира от Общото събрание за срок от две години.
(2) Възнаграждението на контрольора се определя и променя от Общото събрание.
(3) Дружеството не прави осигурителни вноски на контрольора.
Чл. 16. Контрольорът в качеството си на довереник на съдружниците проверява доколко дейността на ръководителя съответства на законите на страната, настоящия договор и решенията на Общото събрание и уведомява Общото събрание за нарушенията.
Чл. 17. Деловодството на Дружеството се възлага на един от съдружниците, който се определя за секретар на Дружеството. За целта Общото събрание гласува съответните разходи.
Чл. 18. Счетоводството на Дружеството се възлага на един от съдружниците, за което Общото събрание гласува съответните разходи.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЪДРУЖНИЦИТЕ
Чл. 19. Съдружниците имат право:
(1) Да участват в Общото събрание лично или чрез свои представители, писмено упълномощени за целта.
(2) Да искат по всяко време да им бъде предоставена информация или документи от ръководителя, секретаря на дружеството или от други лица, упълномощени за тази цел по всеки въпрос, свързан с дейността на Дружеството.
Чл. 20. Съдружниците са длъжни:
(1) Да съдействат за постигане на целите и задачите на Дружеството.
(2) Да изпълняват решенията на Общото събрание на съдружниците.
(3) Да предоставят достъпната информация, необходима за изпълнението целите на Дружеството.
(4) Да внасят редовно годишния си членски внос. Ако съдружник не праща редовно членския си внос, той се изключва от Дружеството по негова вина.
(5) Да възстановят щетите, причинени на Дружеството, поради виновно неизпълнение на поетите от тях задължения.
ЧЛЕНСТВО
Чл. 21. (1) Нов съдружник се приема от Общото събрание въз основа на писмена молба, декларация, че приема клаузите на настоящия Учредителен договор и писмена препоръка от един действителен съдружник.
(2) Решението за приемане на нов съдружник се взема със съгласието на не по-малко от 2/З от кворума на Общото събрание.
Чл. 22. (1) Всеки съдружник може да напусне Дружеството въз основа на писмено заявление до Общото събрание, подадено най-малко три месеца преди датата на напускането. Съдружник не може да напусне Дружеството преди да е изпълнил поетите от него задължения.
(2) При всички случаи напускането се извършва не по-късно от една година от подаването на заявлението за напускане.
(3) Общото събрание може да разрешава напускането и преди изтичането на срока по ал. 1.
(4) След напускането на един от съдружниците Дружеството продължава да съществува с останалите съдружници.
Чл. 23. Напусналият съдружник получава своя дял от имуществото в пари и в срок до 31.03. на следващата година, през която е напуснал.
ИМУЩЕСТВО НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 24. За постигане целите на Дружеството то притежава свое имущество, което се състои от дялови вноски на съдружниците, внесени в пари (или други вещи и имоти), както и придобитото от дейността му.
Чл. 25. Внесените пари, заместими вещи и такива, които се унищожават чрез употреба, са обща собственост на съдружниците. Останалите вещи се считат внесени за общо ползване, като внеслият ги съдружник запазва правото си на собственост върху тях.
Чл. 26. Относно отговорността на съдружниците за недостатъци на внесените вещи се прилагат правилата на договора за наем на вещи, когато вещта е внесена за ползване и правилата на договора за продажба, когато вещта е внесена в собственост.
Чл. 27. Всичко, което е придобито за Дружеството, в резултат на неговата дейност, е обща собственост на съдружниците.
Чл. 28. Дяловете на всички съдружници са процентно съотносими към внесените от тях дялове при учредяването на Дружеството.
Чл. 29. Дяловите вноски на съдружниците следва да бъдат внесени в срок до .......................... от подписването на Учредителния договор.
Чл. 30. Всеки съдружник може да иска връщане на своя дял от общата собственост на Дружеството само при прекратяване на дейността на същото или при излизането му от Дружеството.
Чл. 31. Печалбите и загубите от дейността на Дружеството се разпределят между отделните съдружници, съобразно техните дялове.
Чл. 32. Общото събрание на съдружниците не може да взема решения за изключване на отделни съдружници от участие в печалбите или загубите на Дружеството.
Чл. 33. Никой от съдружниците не може да прехвърля своето право на участие в Дружеството и своя дял от общото имущество на друго лице, което не е съдружник, без съгласието на останалите съдружници.
Чл. 34. Всеки съдружник може да иска да му се възтановят разноските, заедно с лихвите върху тях и вредите, които е претърпял. във връзка с воденето на работите на Дружеството
Чл. 35. От чистия приход на Дружеството от всяка осъществявана от него дейност, за нуждите на Дружеството се отделя процент, който се определя всяка година с решение на Общото събрание на съдружниците, поотделно за приходите в български левове и в чуждестранна валута. Чистият приход при всяка дейност се получава като се приспаднат всички разходи по изпълнението й. Сумите по този член се използват за покриване на текущи разходи по дейността на Дружеството, за възнаграждение на ръководителя, контрольора, секретаря и счетоводството, за закупуване на имущество и работни материали.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 36. Дейността на Дружеството се прекратява:
1) с изтичане на определения от съдружниците срок на съществуването му;
2) с постигането на неговите цели или ако постигането им се е оказало невъзможно;
3) когато Дружеството остане само с един съдружник;
4) по решение на Общото събрание;
5) по решение на съда, ако за това има основателни причини, когато Дружеството е образувано за определен срок).
СПОРОВЕ
Чл. 37. (1) Споровете между съдружниците, възникнали в хода на дейността на Дружеството се решават колегиално по взаимно съгласие. Ако не се постигне съгласие, спорът се отнася от съдружниците до доброволен арбитраж за разрешаване.
(2) Съставът на доброволния арбитраж се определя със следната процедура: всяка от спорещите две страни посочва писмено член от Дружеството, който да я представлява в конкретния спор, а посочените от страните лица избират още един по взаимно съгласие. Решенията на арбитража се вземат с квалифицирано мнозинство от състава на арбитража.
(3) Решенията на арбитража са задължителни за спорещите страни и не подлежат на преразглеждане. При неизпълнение, виновната страна се изключва от дружеството по нейна вина.
(4) Арбитражът действа според нормите на Закона за задълженията и договорите и гражданското законодателство на Република България.
Настоящият Учредителен договор се подписа в .............. екземпляра – по един за всеки от съдружниците, всеки от които има силата на оригинал.
Подписи на съдружниците:
1. .......................... 2. ..........................
(...................) (...................)
dogovor za syvmestna deinost:
Договор за съвместна дейност
Д О Г О В О Р
за съвместна дейност
Днес, ...... г., в гр. ...... между:
...... , със седалище и адрес на управление
...... , регистриран/о по ф. д. № ......
от ...... г. по описа на ...... съд, с дан. № ...... , БУЛСТАТ ......
представляван/о от ...... , от една страна,
и
...... , със седалище и адрес на управление
...... , регистриран/о по ф. д. № ......
от ...... г. по описа на ...... съд, с дан. № ...... , БУЛСТАТ ......
представляван/о от ...... , от друга страна.
се сключи настоящият договор за следното:
І. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА
Чл. 1. Страните се договориха да обединят своите усилия за осъществяването на
съвместна дейност в областта на:
......
и извършването на други, позволени от закона дейности, които следва да бъдат конкретизирани с
подписването на допълнителни споразумения (анекси) - неразделна част от договора.
Чл. 2. Този договор се сключва за срок от ...... и влиза в сила незабавно, от
датата на подписването му.
ІІ. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТРАНИТЕ
Чл. 3. (1) При осъществяването на съвместната дейност, всяка от страните участва
съобразно своите конкретни финансови възможности. Страните съставят и подписват
допълнителни споразумения (анекси) - неразделна част от договора, определящи конкретните
ангажименти на всяка от тях.
(2) Страните приемат да разпределят получените в резултата на съвместната дейност
печалби и загуби и да поемат разноските по нея както следва:
......
......
Чл. 4. (1) ...... приема да участва в извършването на дейностите -
предмет на този договор като предоставя за съвместно ползване своята налична материална база, както
следва:
1. ......
2. ......
3. ......
наричано по-долу "материалната база".
(2) ...... предоставя описаното по-горе имущество в състояние,
позволяващо започването и извършването на съвместната дейност.
(3) След изтичането на определения в чл. 2 срок, ......
преустановява ползването на материалната база, освен ако по силата на допълнително
споразумение срокът на договора не бъде продължен.
Чл. 5. ...... , от своя страна, приема да организира процеса на извършването
на съвместната дейност и да осъществява цялостен конторол върху
Чл. 6. Всяка от страните се задължава:
1. да изпълнява добросъвестно и изцяло в съответствие с общия стопански интерес
поетите по договора и анексите към него задължения;
2. да спазва писмените указания на ......
(своя съконтрагент), отнасящи се до осигуряването на безопасна експлоатация на материалната база;
3. своевременно да информира другата страна за етапа на изпълнение на конкретната
дейност или инициатива, както и да предоставя при поискване необходимите данни и документи,
свързани с осъществяването на съвместната дейност.
Чл. 7. Страните по този договор не могат да прехвърлят както отделни права, така и в
цялост своето право на участие в съвместната дейност на трето лице.
ІІІ. ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА КОНФИДЕНЦИАЛНОСТ
Чл. 8. (1) Всяка от страните по договора поема задължението да не разпространява данни
и факти, отнасящи се до търговската дейност на другата страна и съставляващи търговска тайна,
станали й известни при или по повод осъществяването на съвместната дейност.
(2) Посоченото по-горе задължение обхваща и получената във връзка със съвместната
дейност информация, която предоставящата страна изрично и в писмена форма е посочила и
определила като конфиденциална.
(3) Макар и да отговаря на условията по тази разпоредба, не е обект на задължението за
конфиденциалност онази информация, която е известна в публичното пространство.
ІV. САНКЦИИ И НЕУСТОЙКИ
Чл. 9. При забава в плащането на дължимата част от разноските или в покриването на
загубите, проитичащи от съвместната дейност и определени съгласно ......
виновната страна заплаща неустойка в размер ......
Чл. 10. В случай на неизпълнение на поетите по чл. 4, ал. 2 и 3, чл. 6, чл. 7 и чл. 8 от
договора задължения, виновната страна дължи обезщетение в размер ......
Чл. 11. Страните по договора запазват правото си да търсят обезщетение за причинени
по-големи по размер вреди по общия ред, предвиден в действащото българско законодателство.
V. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
Чл. 12. (1) Настоящият договор се прекратява:
1. по взаимно писмено съгласие на страните по него;
2. с ...... писмено предизвестие, отправено до другата страна;
(2) Договорът се счита за прекратен от датата на подписване на споразумението по т. 1,
освен ако в него не е уговорено друго, съответно от датата на получаване на предизвестието по т. 2.
Чл. 13. (1) При прекратяване на договора, всяка от страните е длъжна да върне получените
във връзка със съвместната дейност документи и други носители на информация, заедно с всички
техни копия.
(2) В случай, че поради своето естество определени документи, вещи или информация не
могат да бъдат върнати при прекратяването на договора, те следва да бъдат унищожени, заедно с
всички техни копия.
VІ. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 14. Отношенията между страните се уреждат от разпоредбите на този договор,
приложенията към него и от писмените споразумения (анекси), съставени и подписани по
установения с договора ред.
Чл. 15. Цялата кореспонденция, свързана с осъществяването на съвместната дейност, се
получава от посочен от всяка страна представител - лице за контакти.
Чл. 16. При осъществяване на съвместната дейност по този договор страните водят
самостоятелно счетоводство. Всички документи, свързани с предмета на договора, се обработват
съгласно изискванията на Закона за счетоводството.
Чл. 17. Страните изменят и допълват този договор с допълнителни писмени споразумения
(анекси), съставляващи неразделна част от договора.
Чл. 18. По отношение на всички неуредени въпроси се прилага Закона за задълженията и
договорите и цялото действащо българско законодателство.
Настоящият договор се състави и подписа в два еднообразни екземпляра - по един за всяка от страните.
ЗА ...... ЗА ......
...... ......
ДОГОВОР ЗА ДРУЖЕСТВО
Днес, .............19.... г., в гр./с. .........................................., се подписа настоящият договор за учредяване на гражданско дружество, по смисъла на Закона за задълженията и договорите, между:
.........................................................................................................................................,
.........................................................................................................................................,
и
.........................................................................................................................................,
наричани накратко СЪДРУЖНИЦИ.
Страните СЕ СПОРАЗУМЯХА ЗА СЛЕДНОТО:
I. ОБЩИ УСЛОВИЯ ПО ДОГОВОРА
Чл. 1. Страните на настоящия договор заявяват, че обединяват усилията си за организиране и извършване на съвместна дейност в областта на: ...................................................................................................., като за целта създават гражданско дружество по смисъла на Закона за задълженията и договорите. (1)
Чл. 2. Всеки съдружник ще осъществява дейност в изпълнение на общата цел от свое име, но за сметка на всички съдружници, при запазване на тяхната организационна, икономическа и юридическа самостоятелност.
Чл. 3. Срокът на действие на настоящия договор изтича на ............................................................... (вариант – дружеството се учредява като безсрочно) (2)
II. ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 4. Всички решения по дейността на дружеството се вземат с единодушно съгласие на съдружниците. Всеки съдружник има право на един глас. (3)
Чл. 5. Дружеството се управлява от ............................................. (4)
III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЪДРУЖНИЦИТЕ
Чл. 6. Съдружниците имат право:
– да участват при вземането на решения относно работите на дружеството;
– да искат по всяко време да им бъде предоставена информация и/или документи, свързани с дейността на дружеството;
– да получават своя дял от печалбата, реализирана от дружеството;
– да им бъдат възстановени направените от тях разходи, заедно с лихвите върху тях, както и претърпените вреди, във връзка и по повод воденето на дружествените работи.
Чл. 7. Съдружниците са длъжни:
– да съдействат за постигане на целите и задачите на дружеството;
– да изпълняват решенията на Общото събрание на съдружниците;
– да предоставят достъпната им информация, необходима за изпълнението целите на дружеството;
– да направят в срок уговорените вноски;
– за срока на действие на този договор да неразвиват самостоятелно или с други лица дейност, в конкуренция на целите и задачите на дружеството.
Чл. 8. Съдружниците не могат да прехвърлят на други лица правото си на участие в дружеството без предварителното съгласие на останалите съдружници.
IV. ЧЛЕНСТВО
Чл. 9. (1) Съдружници в дружеството са:
.......................................................................................
.......................................................................................
.......................................................................................
(2) Всеки от съдружниците може да напусне дружеството, без това да води до прекратяване
на същото. (5)
(3) Напускащият съдружник е длъжен да предизвести останалите съдружници писмено поне ......... месеца предварително.
(4) Имуществените отношения с напусналия съдружник се уреждат в срок до .....................
V. ВНОСКИ В ДРУЖЕСТВОТО.
Чл. 10. (1) За постигане целите на дружеството, съдружниците правят следните вноски:
.........................................................
.........................................................
.........................................................
.........................................................
(2) Внесените пари, заместими вещи и такива вещи, които се унищожават чрез употреба, са обща собственост (съсобственост) на съдружниците.
(3) Останалите вещи се считат внесени за общо ползване, като внеслият ги съдружник запазва правото си на собственост върху тях. (6)
(4) Съдружниците отговарят за недостатъци на внесените вещи се според правилата на ЗЗД. (7)
Чл. 11. Всичко, което е придобито за дружеството, е обща собственост на съдружниците.
Чл. 12. Дялът на всеки от съдружниците се определя според съотношението на направената от него вноска към общата сума на вноските от всички съдружници. (8)
Чл. 13. Дяловите вноски на съдружниците следва да бъдат внесени в срок до ........... от подписването на този договор. (9)
Чл. 14. Всеки съдружник може да иска своя дял от общата собственост само при излизането му от дружеството или при прекратяване на същото.
VI. РАЗПРЕДЕЛЯНЕ НА ПЕЧАЛБИТЕ И ЗАГУБИТЕ
Чл. 15. (1) Печалбите и загубите от дейността на дружеството се разпределят между отделните съдружници съобразно с техните дялове. (10)
(2) По решение на съдружниците, може да се определи и друго конкретно съотношение при разпределяне на печалбите, доколкото за реализирането на определени приходи някой от съдружниците има изключителен принос.
VII. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 16. Дейността на дружеството се прекратява:
– с постигане на поставените цели; (11)
– с изтичане срока на настоящия договор;
– със смъртта или поставянето под запрещение на някой от съдружниците; (12)
Настоящият договор се подписа в три екземпляра – по един за всеки от съдружниците.
.....................................
.....................................
.....................................
ЗАБЕЛЕЖКИ:
(1) Няма ограничение за броя на участниците в гражданското дружество. В гражданското дружество могат да участвуват както физически, така и юридически лица. Доколкото то се образува от търговци, изправени сме пред правната фигура на консорциума по чл. 275 и сл. от Търговския закон. Следва да подчертаем, че гражданското дружество не е самостоятелно юридическо лице. То не е отделен правен субект, няма собствено свое имущество и не подлежи на отделно данъчно облагане (облагат се само доходите на участниците в него, получени от дейността на дружеството, в зависимост от вида им).
(2) На практика гражданското дружество се учредява за определен срок или за осъществяването на определена дейност. Този въпрос е важен, с оглед способите за прекратяване на дружеството.
(3) Няма пречка в договора да се предвиди, че всичики или някои въпроси се решават с определено мнозинство от гласовете. Но при всички случаи, всеки от съдружниците има право на един глас, независимо от размера на дела си.
(4) Ако не е уговорено друго, всеки съдружник има право да управлява дружеството. В този случай обаче всеки друг съдружник може да се противопостави на действието на друг съдружник, преди то да бъде извършено. По разногласието решава мнозинството от съдружниците.
(5) Ако не се предвиди тази клауза и дружеството е учредено като безсрочно, по закон то се прекратява, ако някой от съдружниците направи предизвестие за напускането му.
(6) Важно е в договора изрично да се уговори, кои вещи се внасят за ползване от съдружниците, и кои стават обща собственост. За да се приеме, че определена вещ (която е незаместима и не се унищожава с употребата й) е станала обща собственост е необходима изрична уговорка в този смисъл.
(7) Доколкото вещта е внесена за ползуване от дружеството – прилагат се правилата за наем на вещи, а доколкото тя е станала съсобственост на съдружниците – правилата за покупко – продажбата.
(8) Ако не е уговорено друго, дяловете на съдружниците се приемат за равни.
(9) Няма пречка този срок да бъде различен за отделните съдружници, с оглед вида на правените от тях вноски.
(10) Възможно е да се уговори и друго съотношение при разпределянето на печалбите и загубите, но никой от съдружниците не може да бъде изключван от участие в печалбите или загубите на дружеството.
(11) Доколкото дружеството си е поставило някакви цели, то се прекратява и когато постигането на тези цели стане невъзможно.
(12) Препоръчваме изрично договарящите се да предвидят, че дружеството не се прекратява в тези случаи.
vtori variant:
ДОГОВОР ЗА ГРАЖДАНСКО ДРУЖЕСТВО
№ ......./...............19.. г.
Днес ...............19.. г. в гр. ............................ се подписа настоящият договор за учредяване на гражданско дружество по смисъла на чл. 357-364 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) между учредителите
1. .....................................................................................................................
с търговски адрес в гр. .................................................. тел. .......................
2. .....................................................................................................................
с търговски адрес в гр. .................................................. тел. ......................,
наричани по-долу за краткост СЪДРУЖНИЦИ.
СТРАНИТЕ СЕ СПОРАЗУМЯХА ЗА СЛЕДНОТО:
ОБЩИ УСЛОВИЯ ПО ДОГОВОРА
Чл. 1. Страните на настоящия договор заявяват, че обединяват усилията си за организиране и осъществяване на съвместна дейност в областта на
..........................................................................................................................
като за целта създават гражданско дружество на основание на ЗЗД с наименование
..........................................................................................................................,
наричано по-долу за краткост Дружество.
Чл. 2. Дружеството ще осъществява съвместна дейност от името и за сметка на съдружниците, при запазване на тяхната организационна, икономическа и юридическа самостоятелност.
Чл. 3. Дружеството се учредява с краен срок на съществуване ........................ (Дружеството се учредява без краен срок на съществуване).
ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 4. Седалището на Дружеството ще бъде в гр. ............................................. ул. ........................
№ .... тел. ....................
Чл. 5. Дружеството се представлява от своя ръководител ............................................ (посочва се името на съдружника, който представлява дружеството) с адрес в гр. .......................... ул. .........................
№ .... тел. ......................
Чл. 6. Съдружниците упражняват правата си по управление на Дружеството чрез Общо събрание. Общото събрание се образува от всички съдружници.
I. ОБЩО СЪБРАНИЕ
Чл. 7. Общото събрание на съдружниците се свиква най-малко веднъж на ............ месеца, броени от началото на календарната година.
Чл. 8. Всеки съдружник има право на един глас.
Чл. 9. (1) Общото събрание на съдружниците се свиква от ръководителя на дружеството или от друг съдружник, който е упълномощен за това от останалите съдружници. Общото събрание на съдружниците може да се свика и по искане на не по-малко от 10 % от съдружниците.
(2) Мястото, времето и предварителният дневен ред на Общото събрание трябва да бъдат съобщени на всеки съдружник най-малко три дни преди провеждането му.
Чл. 10. Общото събрание на съдружниците има кворум, ако присъствуват повече от половината от съдружниците.
Чл. 11. (1) Решенията на Общото събрание се вземат с обикновено мнозинство.
(2) Решенията за промяна в Учредителния договор на Дружеството се вземат, ако за тях са гласували повече от 2/3 от всички съдружници.
(3) Всеки съдружник може да упълномощи друго лице, което да го представлява на едно или на всички заседания на Общото събрание. Копие от пълномощното се предоставя на секретаря на Дружеството.
(4) Заседание на Общото събрание може да се пренасочи.
(5) На заседанията на Общото събрание на съдружниците могат да бъдат поканени и други лица. Поканените могат да участват в разискванията по поставените въпроси, но не и да участват в гласуването на решенията.
Чл. 12. Общото събрание на съдружниците решава всички въпроси, с изключение на тези въпроси, които то изрично е предоставило за решаване от ръководителя на Дружеството, а именно:
(1) изменение и допълнение на настоящия договор;
(2) приемане на нови съдружници и изключване на съдружници;
(3) внасяне на парични вноски от съдружниците;
(4) определяне на паричните фондове на Дружеството и отчисленията за тях;
(5) приемане и изменение на финансовия план на Дружеството;
(6) приемане на периодични отчети и баланси на Дружеството;
(7) избиране и освобождаване от длъжност на ръководител на Дружеството;
(8) назначаване и освобождаване на контрольор на Дружеството;
(9) определяне на секретар на Дружеството;
(10) определяне на съдружник, водещ счетоводстово на Дружеството.
II. РЪКОВОДИТЕЛ НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 13. (1) Ръководителят на дружеството се избира от Общото събрание за срок от две години.
(2) Възнаграждението на ръководителя на Дружеството се определя и променя от Общото събрание.
(3) Дружеството не прави осигурителни вноски на ръководителя.
Чл. 14. Ръководителят в качеството си на довереник на съдружниците:
(1) урежда отношенията, възникнали с трети лица във връзка с дейността на Дружеството, произтичащи от решенията на Общото събрание;
(2) осигурява нормалното функциониране на Дружеството от гледна точка на законите, настоящия договор и решенията на Общото събрание;
(3) определя и контролира разходите на Дружеството в съответствие с утвърдения от Общото събрание финансов план, съставя текущи баланси и ги представя на Общото събрание;
(4) има право да свиква Общо събрание, но не по-рядко от веднъж на ............... месеца.
(5) има право писмено да упълномощава друг съдружник да представлява Дружеството за определено време или за определен случай.
III. КОНТРОЛЬОР, СЕКРЕТАР, СЧЕТОВОДСТВО НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 15. (1) Контрольорът на Дружеството се избира от Общото събрание за срок от две години.
(2) Възнаграждението на контрольора се определя и променя от Общото събрание.
(3) Дружеството не прави осигурителни вноски на контрольора.
Чл. 16. Контрольорът в качеството си на довереник на съдружниците проверява доколко дейността на ръководителя съответства на законите на страната, настоящия договор и решенията на Общото събрание и уведомява Общото събрание за нарушенията.
Чл. 17. Деловодството на Дружеството се възлага на един от съдружниците, който се определя за секретар на Дружеството. За целта Общото събрание гласува съответните разходи.
Чл. 18. Счетоводството на Дружеството се възлага на един от съдружниците, за което Общото събрание гласува съответните разходи.
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЪДРУЖНИЦИТЕ
Чл. 19. Съдружниците имат право:
(1) Да участват в Общото събрание лично или чрез свои представители, писмено упълномощени за целта.
(2) Да искат по всяко време да им бъде предоставена информация или документи от ръководителя, секретаря на дружеството или от други лица, упълномощени за тази цел по всеки въпрос, свързан с дейността на Дружеството.
Чл. 20. Съдружниците са длъжни:
(1) Да съдействат за постигане на целите и задачите на Дружеството.
(2) Да изпълняват решенията на Общото събрание на съдружниците.
(3) Да предоставят достъпната информация, необходима за изпълнението целите на Дружеството.
(4) Да внасят редовно годишния си членски внос. Ако съдружник не праща редовно членския си внос, той се изключва от Дружеството по негова вина.
(5) Да възстановят щетите, причинени на Дружеството, поради виновно неизпълнение на поетите от тях задължения.
ЧЛЕНСТВО
Чл. 21. (1) Нов съдружник се приема от Общото събрание въз основа на писмена молба, декларация, че приема клаузите на настоящия Учредителен договор и писмена препоръка от един действителен съдружник.
(2) Решението за приемане на нов съдружник се взема със съгласието на не по-малко от 2/З от кворума на Общото събрание.
Чл. 22. (1) Всеки съдружник може да напусне Дружеството въз основа на писмено заявление до Общото събрание, подадено най-малко три месеца преди датата на напускането. Съдружник не може да напусне Дружеството преди да е изпълнил поетите от него задължения.
(2) При всички случаи напускането се извършва не по-късно от една година от подаването на заявлението за напускане.
(3) Общото събрание може да разрешава напускането и преди изтичането на срока по ал. 1.
(4) След напускането на един от съдружниците Дружеството продължава да съществува с останалите съдружници.
Чл. 23. Напусналият съдружник получава своя дял от имуществото в пари и в срок до 31.03. на следващата година, през която е напуснал.
ИМУЩЕСТВО НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 24. За постигане целите на Дружеството то притежава свое имущество, което се състои от дялови вноски на съдружниците, внесени в пари (или други вещи и имоти), както и придобитото от дейността му.
Чл. 25. Внесените пари, заместими вещи и такива, които се унищожават чрез употреба, са обща собственост на съдружниците. Останалите вещи се считат внесени за общо ползване, като внеслият ги съдружник запазва правото си на собственост върху тях.
Чл. 26. Относно отговорността на съдружниците за недостатъци на внесените вещи се прилагат правилата на договора за наем на вещи, когато вещта е внесена за ползване и правилата на договора за продажба, когато вещта е внесена в собственост.
Чл. 27. Всичко, което е придобито за Дружеството, в резултат на неговата дейност, е обща собственост на съдружниците.
Чл. 28. Дяловете на всички съдружници са процентно съотносими към внесените от тях дялове при учредяването на Дружеството.
Чл. 29. Дяловите вноски на съдружниците следва да бъдат внесени в срок до .......................... от подписването на Учредителния договор.
Чл. 30. Всеки съдружник може да иска връщане на своя дял от общата собственост на Дружеството само при прекратяване на дейността на същото или при излизането му от Дружеството.
Чл. 31. Печалбите и загубите от дейността на Дружеството се разпределят между отделните съдружници, съобразно техните дялове.
Чл. 32. Общото събрание на съдружниците не може да взема решения за изключване на отделни съдружници от участие в печалбите или загубите на Дружеството.
Чл. 33. Никой от съдружниците не може да прехвърля своето право на участие в Дружеството и своя дял от общото имущество на друго лице, което не е съдружник, без съгласието на останалите съдружници.
Чл. 34. Всеки съдружник може да иска да му се възтановят разноските, заедно с лихвите върху тях и вредите, които е претърпял. във връзка с воденето на работите на Дружеството
Чл. 35. От чистия приход на Дружеството от всяка осъществявана от него дейност, за нуждите на Дружеството се отделя процент, който се определя всяка година с решение на Общото събрание на съдружниците, поотделно за приходите в български левове и в чуждестранна валута. Чистият приход при всяка дейност се получава като се приспаднат всички разходи по изпълнението й. Сумите по този член се използват за покриване на текущи разходи по дейността на Дружеството, за възнаграждение на ръководителя, контрольора, секретаря и счетоводството, за закупуване на имущество и работни материали.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ДРУЖЕСТВОТО
Чл. 36. Дейността на Дружеството се прекратява:
1) с изтичане на определения от съдружниците срок на съществуването му;
2) с постигането на неговите цели или ако постигането им се е оказало невъзможно;
3) когато Дружеството остане само с един съдружник;
4) по решение на Общото събрание;
5) по решение на съда, ако за това има основателни причини, когато Дружеството е образувано за определен срок).
СПОРОВЕ
Чл. 37. (1) Споровете между съдружниците, възникнали в хода на дейността на Дружеството се решават колегиално по взаимно съгласие. Ако не се постигне съгласие, спорът се отнася от съдружниците до доброволен арбитраж за разрешаване.
(2) Съставът на доброволния арбитраж се определя със следната процедура: всяка от спорещите две страни посочва писмено член от Дружеството, който да я представлява в конкретния спор, а посочените от страните лица избират още един по взаимно съгласие. Решенията на арбитража се вземат с квалифицирано мнозинство от състава на арбитража.
(3) Решенията на арбитража са задължителни за спорещите страни и не подлежат на преразглеждане. При неизпълнение, виновната страна се изключва от дружеството по нейна вина.
(4) Арбитражът действа според нормите на Закона за задълженията и договорите и гражданското законодателство на Република България.
Настоящият Учредителен договор се подписа в .............. екземпляра – по един за всеки от съдружниците, всеки от които има силата на оригинал.
Подписи на съдружниците:
1. .......................... 2. ..........................
(...................) (...................)
dogovor za syvmestna deinost:
Договор за съвместна дейност
Д О Г О В О Р
за съвместна дейност
Днес, ...... г., в гр. ...... между:
...... , със седалище и адрес на управление
...... , регистриран/о по ф. д. № ......
от ...... г. по описа на ...... съд, с дан. № ...... , БУЛСТАТ ......
представляван/о от ...... , от една страна,
и
...... , със седалище и адрес на управление
...... , регистриран/о по ф. д. № ......
от ...... г. по описа на ...... съд, с дан. № ...... , БУЛСТАТ ......
представляван/о от ...... , от друга страна.
се сключи настоящият договор за следното:
І. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА
Чл. 1. Страните се договориха да обединят своите усилия за осъществяването на
съвместна дейност в областта на:
......
и извършването на други, позволени от закона дейности, които следва да бъдат конкретизирани с
подписването на допълнителни споразумения (анекси) - неразделна част от договора.
Чл. 2. Този договор се сключва за срок от ...... и влиза в сила незабавно, от
датата на подписването му.
ІІ. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТРАНИТЕ
Чл. 3. (1) При осъществяването на съвместната дейност, всяка от страните участва
съобразно своите конкретни финансови възможности. Страните съставят и подписват
допълнителни споразумения (анекси) - неразделна част от договора, определящи конкретните
ангажименти на всяка от тях.
(2) Страните приемат да разпределят получените в резултата на съвместната дейност
печалби и загуби и да поемат разноските по нея както следва:
......
......
Чл. 4. (1) ...... приема да участва в извършването на дейностите -
предмет на този договор като предоставя за съвместно ползване своята налична материална база, както
следва:
1. ......
2. ......
3. ......
наричано по-долу "материалната база".
(2) ...... предоставя описаното по-горе имущество в състояние,
позволяващо започването и извършването на съвместната дейност.
(3) След изтичането на определения в чл. 2 срок, ......
преустановява ползването на материалната база, освен ако по силата на допълнително
споразумение срокът на договора не бъде продължен.
Чл. 5. ...... , от своя страна, приема да организира процеса на извършването
на съвместната дейност и да осъществява цялостен конторол върху
Чл. 6. Всяка от страните се задължава:
1. да изпълнява добросъвестно и изцяло в съответствие с общия стопански интерес
поетите по договора и анексите към него задължения;
2. да спазва писмените указания на ......
(своя съконтрагент), отнасящи се до осигуряването на безопасна експлоатация на материалната база;
3. своевременно да информира другата страна за етапа на изпълнение на конкретната
дейност или инициатива, както и да предоставя при поискване необходимите данни и документи,
свързани с осъществяването на съвместната дейност.
Чл. 7. Страните по този договор не могат да прехвърлят както отделни права, така и в
цялост своето право на участие в съвместната дейност на трето лице.
ІІІ. ЗАДЪЛЖЕНИЕ ЗА КОНФИДЕНЦИАЛНОСТ
Чл. 8. (1) Всяка от страните по договора поема задължението да не разпространява данни
и факти, отнасящи се до търговската дейност на другата страна и съставляващи търговска тайна,
станали й известни при или по повод осъществяването на съвместната дейност.
(2) Посоченото по-горе задължение обхваща и получената във връзка със съвместната
дейност информация, която предоставящата страна изрично и в писмена форма е посочила и
определила като конфиденциална.
(3) Макар и да отговаря на условията по тази разпоредба, не е обект на задължението за
конфиденциалност онази информация, която е известна в публичното пространство.
ІV. САНКЦИИ И НЕУСТОЙКИ
Чл. 9. При забава в плащането на дължимата част от разноските или в покриването на
загубите, проитичащи от съвместната дейност и определени съгласно ......
виновната страна заплаща неустойка в размер ......
Чл. 10. В случай на неизпълнение на поетите по чл. 4, ал. 2 и 3, чл. 6, чл. 7 и чл. 8 от
договора задължения, виновната страна дължи обезщетение в размер ......
Чл. 11. Страните по договора запазват правото си да търсят обезщетение за причинени
по-големи по размер вреди по общия ред, предвиден в действащото българско законодателство.
V. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГОВОРА
Чл. 12. (1) Настоящият договор се прекратява:
1. по взаимно писмено съгласие на страните по него;
2. с ...... писмено предизвестие, отправено до другата страна;
(2) Договорът се счита за прекратен от датата на подписване на споразумението по т. 1,
освен ако в него не е уговорено друго, съответно от датата на получаване на предизвестието по т. 2.
Чл. 13. (1) При прекратяване на договора, всяка от страните е длъжна да върне получените
във връзка със съвместната дейност документи и други носители на информация, заедно с всички
техни копия.
(2) В случай, че поради своето естество определени документи, вещи или информация не
могат да бъдат върнати при прекратяването на договора, те следва да бъдат унищожени, заедно с
всички техни копия.
VІ. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 14. Отношенията между страните се уреждат от разпоредбите на този договор,
приложенията към него и от писмените споразумения (анекси), съставени и подписани по
установения с договора ред.
Чл. 15. Цялата кореспонденция, свързана с осъществяването на съвместната дейност, се
получава от посочен от всяка страна представител - лице за контакти.
Чл. 16. При осъществяване на съвместната дейност по този договор страните водят
самостоятелно счетоводство. Всички документи, свързани с предмета на договора, се обработват
съгласно изискванията на Закона за счетоводството.
Чл. 17. Страните изменят и допълват този договор с допълнителни писмени споразумения
(анекси), съставляващи неразделна част от договора.
Чл. 18. По отношение на всички неуредени въпроси се прилага Закона за задълженията и
договорите и цялото действащо българско законодателство.
Настоящият договор се състави и подписа в два еднообразни екземпляра - по един за всяка от страните.
ЗА ...... ЗА ......
...... ......
- minimum
- Младши потребител
- Мнения: 22
- Регистриран на: 11 Май 2007, 12:13
4 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта