начало

Посредникът в потребителското кредитиране и опасните празноти в ЗПК Посредникът в потребителското кредитиране и опасните празноти в ЗПК

Световната финансова криза

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Световната финансова криза

Мнениеот kalahan2008 » 12 Окт 2008, 16:28

...е на път да засегне и България:
http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1240925
"Уолстрийт джърнъл": Кредитната криза започна да засяга България и Румъния
Задлъжнелите банки тласкат глобалната финансова система към срив, а богатите държави засега не успяват да възстановят доверието, коментират от МВФ
12.10.2008
Кредитната криза бавно започна да засяга България и Румъния, в които икономическият растеж се увеличи през второто тримесечие на годината, в контраст с пониженията в другите страни в региона, пише в статия за отражението на световната финансова криза върху Източна Европа американският вестник "Уолстрийт джърнъл".
Авторитетният ежедневник отбелязва, че парите на пазара на недвижими имоти и за ипотечни кредити обаче започват да намаляват.
Новините за световната банкова криза вече пробиват балона на румънците, коментира "Уолстрийт джърнъл". Изданието обръща внимание, че някои по-богати граждани на страната вече са изтеглили спестяванията си от банките.
В статията със заглавие "Източна Европа усеща топлината от топенето", "Уолстрийт джърнъл" отбелязва, че инвеститорите и заемодателите се оттеглят от подложените на свръхнапрежение във финансов план икономики в региона.
Това заплашва да спука кредитните балони на Балканите и води до резки понижения в Унгария и преживяващите доскоро бум балтийски страни, предупреждава вестникът.
В същото време изданието прогнозира, че е малко вероятно която и да била от централно- и източноевропейските държави да изпадне в толкава тежка криза, колкото Исландия.
Унгарската икономика е най-слаба в Централна Европа заради увеличаването на данъците от 2006 г., предприето с цел укрепване на влошаващото се състояние на държавните финанси, обръща внимание вестникът.
Според него Латвия и Естония също са заплашени от криза, тъй като голяма част от растежа им се дължи на търговията на дребно и строителството - сектори, които са били подхранвани от евтините кредити.
Що се отнася до третата балтийска република - Литва, "Уолстрийт джърнъл" пише, че тя донякъде е в по-добро състояние, тъй като местните фирми и жители са взимали по-малко заеми и страната има по-силен експортен сектор.
Полша, Чехия и Словакия са още по-надолу в списъка на потенциалните кандидати за криза, защото техният растеж през последните години бе подхранван по-скоро от износа за Западна Европа, а не от балони на пазара на недвижимите имоти и на потреблението, обяснява изданието.
Международният валутен фонд (МВФ) предупреди, че задлъжнелите банки тласкат глобалната финансова система към срив, а богатите държави засега не успяват да възстановят доверието, предаде Ройтерс.
САЩ призоваха за търпение на фона на съревнованието на световните лидери да стабилизират финансовите пазари и да избегнат най-дълбоката рецесия от десетилетия, но според МВФ ще бъдат необходими повече стъпки идните месеци.
Засилващите се опасения за платежоспособността на някои американски и европейски финансови институции изправиха глобалната финансова система пред срив, заяви шефът на МВФ Доминик Строс-Кан, цитиран от Ройтерс.
Международният валутен фонд трябва да продължи реформата си, за да представлява по-добре световната икономика, да преразгледа начина си на финансиране и да засили ролята си на орган на надзора, заяви финансовият министър на САЩ Хенри Полсън, цитиран от Франс прес.
Един силен МВФ е в интерес на САЩ и на международната общественост, подчерта Полсън в реч, произнесена по случай срещата във Вашингтон на Международния паричен и финансов комитет, ръководния орган на МВФ.
През последните години Фондът започна реформи, за да преоцени дейността си в областта на надзора на валутните пазари, да стане по-представителен на световната икономика и да преразгледа модела си на финансиране, припомни Полсън.
Само че Фондът не може да спре до тук, заяви финансовият министър на САЩ.
Според Полсън анализите на Фонда по надзора на валутните пазари трябва "да бъдат предавани ясно и недвусмислено", а самият МВФ - да отделя по-голямо внимание на включването на макроикономическите и финансовите си анализи при изпълнението на ролята си на надзорен орган".

http://www.investor.bg/?id=69955
Нови два банкови фалита в САЩ
11.10.2008 20:30
Регулаторните органи в САЩ са затворили още две банки вчера, като заради трудности, предизвикани от острата криза, дейността си са прекратили разположената в Мичиган Main Street Bank и илиноиската Meridian Bank. С това банковите фалити в Америка от началото на годината стават 15.
Федералната корпорация по застраховане на депозитите (FDIC) ще поеме контрола върху Main Street Bank, която притежава активи на стойност 98 млн. долара и депозитна база от 86 млн. долара, както и върху Meridian Bank, която е дори още по-малка – активите й са 39,2 млн. долара, а депозитите – 36,9 млн. долара.
От официалното съобщение на FDIC става ясно, че депозитите на Main Street ще бъдат поети от Monroe Bank & Trust, която ще поеме и управлението на двата клона на фалиралата банка. Депозитите и офисите на Meridian Bank ще бъдат поети от National Bank of Hillsboro.
От началото на годината в САЩ са фалирали 15 банки, като за сравнение през 2007 година фалитите са били едва три. Ситуацията в сектора остава напрегната, като според FDIC 117 от общо 8 500-те банки в страната, които попадат във фондовете за застраховане на депозитите са изпитвали значителни проблеми през миналото тримесечие, което не се е случвало през последните 5 години, предава marketwatch.com.

http://www.investor.bg/?cat=6&id=69946
Руските милиардери са загубили 230 млрд. долара от началото на кризата
10.10.2008 18:16
Руските милиардери, сред които са алуминиевият магнат Олег Дерипаска и футболният бос Роман Абрамович, са загубили повече от 230 млрд. долара от началото на финансовата криза, съобщава Bloomberg. Сривът на руските капиталови пазари е най-сериозният от 1998 г., когато страната обяви мораториум по външния си дълг.
Богатството на 25-мата най-богати руснаци, изчислено на база притежаваните от тях активи, се е понижило с 62% от средата на май, когато бе достигнат върхът на борсовия индекс Micex. За същия период индикаторът се понижи с 61 на сто. Глобалната кредитна криза, конфликтът в Грузия и пониженията в цените на суровините накараха чуждестранните инвеститори да изтеглят близо 74 млрд. долара от Русия от август до началото на октомври.
„През 1998 г. имаше сериозен трансфер на богатства в ръцете на руските олигарси. Сега нещата се обръщат“, смята Марк Мобиус, ръководител на фонда Templeton Asset Management Ltd., който управлява близо 30 млрд. долара на развиващите се пазари.
Собственикът на РУСАЛ, Олег Дерипаска, който е най-богатият в списъка, е загубил над 16 млрд. долара в последните месеци и миналата седмица продаде участието си в Hochtief AG and Magna International Inc. Собственикът на футболния клуб Chelsea Роман Абрамович пък е регистрирал загуби от 20 млрд. долара., на база притежаваните от него активи, без недвежимите имоти и кеша.
Най-големият губещ е Владимир Лисин, чийто дял в металургичниата компания Новолипетск се е обезценил с 22 млрд. долара.
Притежаваните от шефа на Лукойл, Вагит Алекперов, акции в компанията са загубили около 60% от стойността си и към момента се оценяват на 7,2 млрд. долара.
Поне един от руските милиардери обаче се е измъкнал „невредим“ - Михаил Прохоров, който в началото на април продаде 25-процентния си дял в Норилск Никел на Олег Дерипаска. Продажбата се осъществи точно преди цените на никела да започнат рязко да се понижават. От април досега стойността на този дял е паднала с близо 60%.
Според Павел Теплюхин от Troika Dialog Asset Management, колосалните загуби на борсата могат да доведат до ново преразпределение на активите в руската индустрия. По думите му към момента се наблюдава засилен интерес от страна на руски инвеститори към придобиване на дялове на настоящите атрактивни нива.
Много анализатори са на мнение, че залозите сега ще бъдат много по-големи от тези при приватизацията в началото на 90-те години и редистрибуцията след фалита на страната през 1998 г.
Днес фондовата борса в Русия остана затворена, като от регулаторните органи обявиха, че търговията ще бъде възстановена при подходящи условия.
Сигнализирай за грешка

http://www.investor.bg/?cat=6&id=69943
Берлускони: Обмисля се затваряне на финансовите пазари
10.10.2008 18:03
Политическите лидери на развитите страни обсъждат идеята да затворят световните финансови пазари, докато „пренапишат правилата на световните финанси“, твърди италианският премиер Силвио Берлускони, цитиран от Bloomberg.
„Идеята за прекратяване на търговията на пазарите за известно време, колкото е необходимо за пренаписване на правилата, се обсъжда“, е казал Берлускони след среща на италианския кабинет. Разрешението на проблема с финансовата криза „не може да бъде само за една страна или дори само за Европа, а глобално“, смята премиерът на Италия.
Финансовите министри на страните от Г-7 и ръководители на централни банки се срещат днес във Вашингтон и ще останат там за срещите на Международния валутен фонд и Световната банка през уикенда.
Берлускони не е съобщил подробности относно това какви правила смятат лидерите да променят, споменавайки единствено, че те „говорят за нов Бретън Уудс“.
Споразумението от Бретън Уудс, подписано през 1944 г., е прието с цел да се възстанови международната икономическа система след Втората световна война.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4239
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Световната финансова криза

Мнениеот gudio » 12 Окт 2008, 16:47

Тя, работата, ясна - световна криза няма начин да не ни "порази" и нас, дето всичко внасяме отвън, а "БВП"-то малко или много, но основно, зависи от... строителството :lol: :lol: Това, което стана 1996-97 няма да се повтори, защото тогава сами си го направихме :lol: но... от моя "професионална" гледна точка промяна се почувства така: доскоро - при публични продажби - за длъжника оставаха 50 - 60 хил. лева горница :lol: - бяха теглили кредитите преди около 2 год. при едни цени, после балонът така ги беше надул, че хората се бяха озовали в ситуацията на нашенски "Донълд Тръмповци" - не дава нито лев или нещо символично като "самофинансиране", купува имот с кредит, при ясното съзнание (или ясната самозаблуда :lol: ) че (не) може да го изплаща - но накрая излиза с около 60 хил. лв. печалба, каквито пари, предвид работата му, не би спестил никога за 2 год., пък и живял безплатно в имота, пък и парно и вода не плащал... Доста имоти така не стигнаха и до продажба - намираше се :roll: ...балък да го купи на свободно договаряне и длъжникът да си тръгне "наплатил се" и с пари в джоба... Да, ама сега започнаха да излизат "forclosures" :wink: от "баш балона". Имотите са непродаваеми за сумата, която се дължи по кредита... Банките директно "работят" длъжниците си - той се набута с още 2-3 потребителски заема от друга банка, плюс 5-6 кредитни карти, вкара на банката - ипотекарен кредитор накуп 2-3 вноски, тя пусне молба за спиране на изп. дело... и след два месеца, хоп - иска продължаване на изпълнението...
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Световната финансова криза

Мнениеот vassilev » 12 Окт 2008, 17:47

"forclosures" ?

Колко излизат месечно ? Това наистина ли е някаква пряка констатация или е твоя прогноза ?

Иначе, Калахан, чудесна тема. Поздравления !
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Световната финансова криза

Мнениеот gudio » 12 Окт 2008, 18:13

vassilev написа:"forclosures" ?

Колко излизат месечно ? Това наистина ли е някаква пряка констатация или е твоя прогноза ?

Пряка констатация е, но статистика не мога да заформя - аз съм "дребен оператор" :wink: Просто показателна е датата на теглене на кредита - тези отпреди 2-3 год. са си "свръхобезпечени" ( :? поне засега) и с продажба на имота се покриват, даже остава добра горница за "инвеститора" :lol: Имах обаче два от миналата година - :cry: не става... при оценка = вземането и 50% от нея начална цена... никой не ще да наддаде до оценката... все пак публичната продан е "кешов пазар". Взеха си ги банките - участваха и те в наддаването (явно за да "затворят счетоводно" операцията) и сигурно ще си ги продават бавно и полека на някой нов "кредитополучател" :wink:
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Световната финансова криза

Мнениеот palimsest » 12 Окт 2008, 18:22

Хайде моля Ви без паника!
Предлагам ви няколко класации изготвени на база публикуваните от БНБ отчети към Юни 2008 по балансова стойност.
Изводите от вас! Данните са към Юни, но с нетърпение очаквам БНБ да публикува данните към Септември!
(Текст в зелен-лично мнение)

Топ 15 по активи
660 УНИКРЕДИТ БУЛБАНК 10,101,883
300 БАНКА ДСК 8,384,452
200 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА 7,271,687
155 РАЙФАЙЗЕНБАНК (БЪЛГАРИЯ) 6,985,449
920 ЮРОБАНК И ЕФ ДЖИ БЪЛГАРИЯ 5,156,679
150 ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 4,069,470
170 БАНКА ПИРЕОС БЪЛГАРИЯ 4,063,587
400 СОСИЕТЕ ЖЕНЕРАЛ ЕКСПРЕСБАНК 2,106,375
898 АЛФА БАНК-клон СОФИЯ 1,961,666
888 СТОПАНСКА И ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 1,814,681
220 КОРПОРАТИВНА ТЪРГОВСКА БАНКА 1,700,007
561 АЛИАНЦ БАНК БЪЛГАРИЯ 1,657,684
790 ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКА 1,613,550
195 ТБ МКБ ЮНИОНБАНК 1,249,553
130 ОБЩИНСКА БАНКА 1,169,972

от тях

Топ10 инвестирани от разполагаеми средства % (т.е. колко от парите, с които разполага дадена банка са инвестирани под някаква форма: кредити, облигации, акции и др. - един противоречив но основен критерии за сигурност на една банка или наличие на не добро/консервативно финансово управление)
790 ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКА 86.57%
300 БАНКА ДСК 87.09%
660 УНИКРЕДИТ БУЛБАНК 87.63%
400 СОСИЕТЕ ЖЕНЕРАЛ ЕКСПРЕСБАНК 88.09%
200 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА 88.15%
888 СТОПАНСКА И ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 88.27%
170 БАНКА ПИРЕОС БЪЛГАРИЯ 88.97%
220 КОРПОРАТИВНА ТЪРГОВСКА БАНКА 89.62%
195 ТБ МКБ ЮНИОНБАНК 90.24%
155 РАЙФАЙЗЕНБАНК (БЪЛГАРИЯ) 90.43%

Топ5 активи държани до падеж % от всички активи (напр. облигации)
790 ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКА 5.77%
561 АЛИАНЦ БАНК БЪЛГАРИЯ 5.13%
130 ОБЩИНСКА БАНКА 3.77%
220 КОРПОРАТИВНА ТЪРГОВСКА БАНКА 3.17%
150 ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 1.69%

Топ5 активи държани за търгуване % от общите активи на банката (напр. акции - по-рискови активи)
155 РАЙФАЙЗЕНБАНК (БЪЛГАРИЯ) 8.93%
888 СТОПАНСКА И ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 4.15%
200 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА 2.85%
660 УНИКРЕДИТ БУЛБАНК 2.28%
220 КОРПОРАТИВНА ТЪРГОВСКА БАНКА 2.25%


Ето и малко за кредитите на банките:

Топ 10 банки подредени по % отношение на отпуснати кредити на кредитни институции, спрямо общите раздадени кредити
130 ОБЩИНСКА БАНКА 349,129 54.90%
220 КОРПОРАТИВНА ТЪРГОВСКА БАНКА 361,852 28.27%
561 АЛИАНЦ БАНК БЪЛГАРИЯ 316,067 25.61%
155 РАЙФАЙЗЕНБАНК (БЪЛГАРИЯ) 1,252,793 24.22%
790 ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКА 259,547 23.42%
920 ЮРОБАНК И ЕФ ДЖИ БЪЛГАРИЯ 721,463 17.87%
170 БАНКА ПИРЕОС БЪЛГАРИЯ 579,222 16.12%
660 УНИКРЕДИТ БУЛБАНК 1,297,553 15.96%
195 ТБ МКБ ЮНИОНБАНК 142,832 13.32%
888 СТОПАНСКА И ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 138,521 9.26%

Топ 10 банки подредени по % отношение на отпуснати кредити на предприятия, спрямо общите раздадени кредити (сума и процентно отношение) Ето кой ще пострада ако има голямо забавяне на Българската икономика т.е предприятията да не могат да си плащат кредитите
898 АЛФА БАНК-клон СОФИЯ 1,215,339 73.94%
195 ТБ МКБ ЮНИОНБАНК 749,570 69.88%
220 КОРПОРАТИВНА ТЪРГОВСКА БАНКА 888,914 69.45%
150 ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 2,128,222 68.46%
170 БАНКА ПИРЕОС БЪЛГАРИЯ 2,388,283 66.47%
888 СТОПАНСКА И ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 944,068 63.08%
155 РАЙФАЙЗЕНБАНК (БЪЛГАРИЯ) 3,064,843 59.24%
400 СОСИЕТЕ ЖЕНЕРАЛ ЕКСПРЕСБАНК 1,022,512 58.93%
920 ЮРОБАНК И ЕФ ДЖИ БЪЛГАРИЯ 2,367,070 58.63%
660 УНИКРЕДИТ БУЛБАНК 4,441,303 54.61%

Топ 10 банки подредени по % отношение на отпуснати жилищни ипотечни кредити на физически лица, спрямо общите раздадени кредити (сума и процентно отношение) Не мисля, че наличието на ипотечна криза ще повлече някоя от банките ни, но най-засегнати би били банките подредени по долната класация.
300 БАНКА ДСК 2,061,351 29.24%
561 АЛИАНЦ БАНК БЪЛГАРИЯ 351,398 28.48%
200 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА 1,234,672 19.89%
898 АЛФА БАНК-клон СОФИЯ 257,706 15.68%
660 УНИКРЕДИТ БУЛБАНК 1,138,689 14.00%
170 БАНКА ПИРЕОС БЪЛГАРИЯ 458,258 12.75%
150 ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 377,718 12.15%
920 ЮРОБАНК И ЕФ ДЖИ БЪЛГАРИЯ 386,290 9.57%
888 СТОПАНСКА И ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 136,888 9.15%
195 ТБ МКБ ЮНИОНБАНК 93,642 8.73%

Топ 10 банки подредени по % отношение на отпуснати потребителски кредити на физически лица, спрямо общите раздадени кредити (сума и процентно отношение) Ето кои банки ще пострадат най-много ако обикновените хора не си плащат кредита
300 БАНКА ДСК 2,809,053 39.85%
400 СОСИЕТЕ ЖЕНЕРАЛ ЕКСПРЕСБАНК 532,503 30.69%
200 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА 1,569,414 25.28%
790 ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКА 227,946 20.57%
888 СТОПАНСКА И ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 191,324 12.78%
920 ЮРОБАНК И ЕФ ДЖИ БЪЛГАРИЯ 512,211 12.69%
150 ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 356,745 11.48%
660 УНИКРЕДИТ БУЛБАНК 900,437 11.07%
155 РАЙФАЙЗЕНБАНК (БЪЛГАРИЯ) 497,026 9.61%
898 АЛФА БАНК-клон СОФИЯ 126,685 7.71%

Сравнение по привлечени средства (депозити, финансиране)

Топ 5 Депозити на кредитни институции (сума и % от общите привлечени средства за всяка банка) (напр. депозити на банки "майки")
170 БАНКА ПИРЕОС БЪЛГАРИЯ 2,117,395 59.05%
200 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА 2,019,687 31.58%
660 УНИКРЕДИТ БУЛБАНК 1,800,805 20.84%
898 АЛФА БАНК-клон СОФИЯ 1,434,808 73.51%
155 РАЙФАЙЗЕНБАНК (БЪЛГАРИЯ) 666,317 10.73%

Топ 5 по дългосрочно финансиране - кредитни институции (суми и % от общите привлечени средства за всяка банка)
155 РАЙФАЙЗЕНБАНК (БЪЛГАРИЯ) 925,134 14.90%
660 УНИКРЕДИТ БУЛБАНК 554,429 6.42%
300 БАНКА ДСК 521,369 7.21%
200 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА 322,151 5.04%
195 ТБ МКБ ЮНИОНБАНК 121,351 10.81%

Топ 5 Депизити на некредитни институции (сума и % от общите привлечени средства за всяка банка)
660 УНИКРЕДИТ БУЛБАНК 3,026,486 35.03%
155 РАЙФАЙЗЕНБАНК (БЪЛГАРИЯ) 2,659,899 42.84%
200 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА 1,577,370 24.66%
920 ЮРОБАНК И ЕФ ДЖИ БЪЛГАРИЯ 1,522,153 33.22%
150 ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 1,452,525 39.13%

Завършвам с топ15 на банките с депозитите на граждани подредени по % отношение спрямо общите привлечени средства. т.е логиката ми се стреми да разбере кои банки ще пострадат най-много, ако се създаде паника!
888 СТОПАНСКА И ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 912,210 57.28%
920 ЮРОБАНК И ЕФ ДЖИ БЪЛГАРИЯ 2,382,568 52.00%
561 АЛИАНЦ БАНК БЪЛГАРИЯ 652,519 43.25%
400 СОСИЕТЕ ЖЕНЕРАЛ ЕКСПРЕСБАНК 751,470 41.23%
220 КОРПОРАТИВНА ТЪРГОВСКА БАНКА 559,859 36.87%
150 ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА 1,353,275 36.46%
660 УНИКРЕДИТ БУЛБАНК 2,961,301 34.28%
200 ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА 2,174,670 34.00%
155 РАЙФАЙЗЕНБАНК (БЪЛГАРИЯ) 1,615,119 26.01%
195 ТБ МКБ ЮНИОНБАНК 249,135 22.19%
130 ОБЩИНСКА БАНКА 242,532 21.86%
170 БАНКА ПИРЕОС БЪЛГАРИЯ 584,301 16.30%
898 АЛФА БАНК-клон СОФИЯ 248,205 12.72%

ИЗВОД: Във България няма инвестиционна банка (подобни на тези, които фалираха в САЩ)! Няма банка подобна на някоя от национализираните банките в Исландия или Англия (на база ипотечно кредитиране)

Живота е прекрасен....септември ще бъде май ! Споко!
[b]Може би не знаете, но вечер Боко Тиквата се прибира самотен от работа, сваля уморено костюма си и влиза в топла вана, с томче на Лилиев в ръка. И плаче, плаче… Така му се иска да разбира това, което чете![/b]
Аватар
palimsest
Активен потребител
 
Мнения: 1729
Регистриран на: 23 Авг 2007, 18:52
Местоположение: Някъде там....

Re: Световната финансова криза

Мнениеот vassilev » 12 Окт 2008, 18:27

А от тези, тъй наречени "активи" колко се обезцениха ?
1. От акции и облигации в Дружества на БФБ;
2. От акции и облигации листвани на чужди борси;
3. От капиталова загуба в цените на недвижими имоти...
4. От провизирани активи...

Ех, моето мнение е, че всичко така се клати, че...
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Световната финансова криза

Мнениеот kalahan2008 » 12 Окт 2008, 18:39

palimsest написа:Хайде моля Ви без паника!

Паника няма...все още...но така като гледам банките последните месеци са се юрнали да си вадят изпълнителни листове и да образуват изпълнителни дела. Някои съдии от СРС пък започнаха да ги режат...а и първите възражения по чл. 414 ГПК се появиха...
palimsest, мен ме притеснява т.нар. "теория на хлебарките":
http://obuchenie.investor.bg/?cat=119&id=58113
В крайна сметка слуховете за бъдеща световна финансова криза, които се появиха при първите фалити в САЩ преди 1-2 г., се оказа верни.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4239
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Световната финансова криза

Мнениеот vassilev » 12 Окт 2008, 18:43

"Топ10 инвестирани от разполагаеми средства % (т.е. колко от парите, с които разполага дадена банка са инвестирани под някаква форма: кредити, облигации, акции и др. - един противоречив но основен критерии за сигурност на една банка или наличие на не добро/консервативно финансово управление)"

Това съждение, макар и доста логически рошаво е неправилно.
Банките раздават 88 % процента повече от колкото имат 12 % е резерва.
Защо си мислите, че са толкова притеснени управляващите, да не би народа да тръгне да кеш-ира ? Уж, вдигат на 50 000 евро гарантираните влогове...
Страх-това е думичката...

И какво означава в БГ -няма инвестиционни банки и банковата система е консервативна...?
Ами те инвестиционните банки са само посредници, а купувачи на SIV-знаеш ли кой е ? Големите консервативни банки... Дори и Швейцарски...
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Световната финансова криза

Мнениеот gudio » 12 Окт 2008, 18:44

palimsest, не знам за какво пускаш тези статистики и дали нещо разбираш от тези числа (защото аз - не :lol: ). Мен не ме притесняват банкови фалити - такива най-вероятно няма да се случат, притеснява ме имотният балон, неговото засега не гръмко спукване, но издишане със сигурност - оттам задлъжняването на домакиствата, набълбукали се с по 5-6 "кредитни продукта", 3-4 лизинга и рискуващи в действителност да се озоват на улицата като не си обслужват и ипотечния заем. Имам да гоня сега един такъв длъжник, загубил имота си - на всичкото отгоре виси и по още няколко потребителски кредита. Друго си е да внушиш на някой, че е "Доналд Тръмп" и той с 20-30 хил. евро горница от загубения имот да си купи къща на село или да се премести под наем, друго е да гониш от жилището му някой буквално на улицата. :cry:
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Световната финансова криза

Мнениеот vassilev » 12 Окт 2008, 18:53

Гъдьо, какво те кара, че има имотен балон ?
Такъв има в Щатите и то от времето на Рейгън, ама за БГ...
Структурата на имотния пазар е толкова пъстра в БГ, че едва около 1/5 от парите наляти в него през последните десетина години са с инвестиционна цел-главно във ваканционни имоти и офис площи, другите пари следва да се квалифицират като "потребетилски" средства, т.е. те няма да излязат на пазара в близко бъдеще, защото не са купувани със спекулативна цел...
Пък и нивата у нас са далеч от европейските, за да се формира балон
Засега...
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Световната финансова криза

Мнениеот palimsest » 12 Окт 2008, 19:06

Балуев написа:palimsest, не знам за какво пускаш тези статистики и дали нещо разбираш от тези числа (защото аз - не :lol: ).


Накои казват,че разбирам! :lol: :lol: :lol: :lol:
[b]Може би не знаете, но вечер Боко Тиквата се прибира самотен от работа, сваля уморено костюма си и влиза в топла вана, с томче на Лилиев в ръка. И плаче, плаче… Така му се иска да разбира това, което чете![/b]
Аватар
palimsest
Активен потребител
 
Мнения: 1729
Регистриран на: 23 Авг 2007, 18:52
Местоположение: Някъде там....

Re: Световната финансова криза

Мнениеот vassilev » 12 Окт 2008, 19:12

Кой ? :wink:
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Световната финансова криза

Мнениеот gudio » 12 Окт 2008, 19:14

vassilev написа:Гъдьо, какво те кара, че има имотен балон ?
Такъв има в Щатите и то от времето на Рейгън, ама за БГ...
Структурата на имотния пазар е толкова пъстра в БГ, че едва около 1/5 от парите наляти в него през последните десетина години са с инвестиционна цел-главно във ваканционни имоти и офис площи, другите пари следва да се квалифицират като "потребетилски" средства, т.е. те няма да излязат на пазара в близко бъдеще, защото не са купувани със спекулативна цел...
Пък и нивата у нас са далеч от европейските, за да се формира балон
Засега...

Защото на "кешовия пазар" :wink: какъвто се явяват публичните продажби, цената рядко прескача 700 евро квадратния метър. :roll: Както казах, аз съм "дребен оператор", продавам жилища "нисък клас" :lol: далеч не на "топ-локации" (туй на брокерски жаргон :wink: ) и малки търг. площи. Не мога да съм критерий, нито статистика, ама факт, че хората масово налитат да купуват с кредити на по 1500 ойро метъра, че и нагоре, ми навява някакви "балоно-мисли".
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Световната финансова криза

Мнениеот vassilev » 12 Окт 2008, 19:26

"Балоно-мисли"- хубаво казано...

То в принудителното производство се получава един омагьосан кръг-взискател който иска да кешира веднага, за да си докара изначална или по голяма ликвидност и от друга страна купувач без собествена ликвидност (а привлечена-най вече кредит) или една банка дава заем на друга... или нещо от сорта... :D
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Световната финансова криза

Мнениеот gudio » 12 Окт 2008, 19:35

Това е и причината на публичните продажби в София да участва предимно т.нар. "постоянно присъствие" ( :lol: лаф на деловодителките в "Регистратура ЧСИ") - едни и същи лица, предимно спекуланти на имоти с "кеш пара". Банка да ти даде кредит за покупка на публична продан :shock: - трябва да си много "вътрешен човек" :lol: Защото плащането - веднага, а влизането в сила на възлагателното постановление и въвода във владение - някъде бъдещо и понякога несигурно събитие...
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Световната финансова криза

Мнениеот vassilev » 12 Окт 2008, 19:38

Е да-има известен риск, но и за това пък и има известно сконтиране в цените от реално пазарните...
Иначе да се пита човек, какво ще се случи с тези спекуланти при тренд на цените надолу... :oops:
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Световната финансова криза

Мнениеот gudio » 12 Окт 2008, 19:48

Именно тези спекуланти са "буфер" между неплатежоспособния купувач - кредитополучател и "принудителния продавач" :lol: Много хора искат да си купят имот с потребителска, както казваш, цел, ама ги нямат парите и оттам - тази "ножица". Това, според мен, е балон - истинската цена е тази, която се плаща "кеш", а другото е "надуване на балона" поради кредитирането. Нормален пазар би трябвало, според мен :roll: да означава едни и същи средни цени, като който няма пари - отива в банка... накрая връща на банката много повече, но това си е "цената на заема". А да купуваш с кредит над възможностите си, гонен от някакви истерии, че ако не купиш сега, утре ще е още по-скъпо... :?:
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Световната финансова криза

Мнениеот vassilev » 12 Окт 2008, 20:21

Ето сега чета, че вече банките отказват кредити за панелките...
А те като че ли бях най-оборотните...
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Световната финансова криза

Мнениеот gudio » 12 Окт 2008, 20:57

Да, но цените им са очевидно ненормални - по разните форуми за имоти, в които чат-пат само чета, вече се развиват теории - това било, за да се подкрепят строителите, да могат да си продадат новото... прочие дрън-дрън работи :lol: Просто банките усещат, че самите те също надуват балона и се опитват да внесат някаква корекция, защото при закъсване на кредитополучателя, няма избиване на парите :lol: За ново строителство все още можеш да излъжеш някой с приказки за "сегментиране на пазара", "локации", "затворен тип" и др. глупости, докато с панелите нещата са ясни - цените са надути и няма смисъл да се поощрява по-нататъшното им надуване с пари на кредит. Същото обаче е и с новите имоти, затова пазарът ще се свие и банките няма да "раздават с шепи". Цените просто са над възможностите на купувачите - те ако не си правят сметка като търсят да купят с кредит, банките са започнали да си я правят :lol: Няма значение какви са световните цени, в ЕС и т.н.
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: Световната финансова криза

Мнениеот vassilev » 12 Окт 2008, 21:37

Страхувам се, че истината е някъде другаде...
В алчността и покварата на цялата банкова система...
Та да започна от тук, че по принцип банките работят като печелят от разликата между активните и пасивните си операции, т.е. между това което привличат като депозити и това което раздават като кредити. До тук добре. Обаче банкерите ставаха все по-алчни и нагли, освен горните операции, те започнаха да продават и други финансови продукти, от които печелеха доста повече. Появиха се банки, които не се занимаваха с депозити, влогове и кредити, а само с продажба на финансови продукти, от които реализираха многократно по-големи печалби...
По времето Рейгън световната финасова мисъл реши, че колкото повече жилища има американеца, толкова по богата е икономиката. И започна политика за евтини и достъпни жилищни ипотечни кредити, но регулирани от Държавата. В последствие същата Държава реши, че този пазар може да се саморегулира и се одръпна от пазара.
Дойде времето на акулите от Уолтстрийт, на онези банки който продават финансови инструмент, както отбелязах по-горе. И те измислиха SIV(structual investment vehicle).
Те обидиняват 1000 ипотеки, грубо казано пакетират ги в едно, превръщат ги в секюритас и ги преструктират като инвестиции и SIV който започват да продават по ЦЕЛИЯТ свят. Има и една много важна особеност, дават на СИВ-оте трийпъл А рейтинг и след това банката можеше върху този пакет груба казано да раздаде още 1 000 кредита и тъй като броят кредитите трябваше да растат (а с тях и печалбите) никой не се интересуваше от задлъжнялостта и надежността на обикновения американски потребител.
А да имаш всичко-сега и веднага е самата американска мечта...
Проблемът:
Тъй като в тези пакети имаше много (примерно) 1 000 ипотеки, дори само една в този пакет да станеше изискуема (спряно е обслужването по кредита) целият пакет SIV ставаше лош, т.е. не струваше и пробит долар, защото няма как да се раздели този пакет...
И тъй като светът е търгувал с виртуални пари (скрити в СИВ или облигации)които вече ги няма, то се отварят огромни дупки, които трябва да бъдат напълнени с истински пари... Дупките са толкова огромни, че просто реалните пари изчезнаха... Липсва ликвидност.
И тъй като, т.нар. инвестиционни банки са били само посредници те са създали и после продали тези SIV-ове навсякъде (включително и на т-нар. "системни" банки или банки-майки на българските банки), то и липсата на пари става глобална... и тъй като нищо не остава само-хората започват да се страхуват и кеш-ират влоговете си, да теглят, а банките са раздали 8-9 пъти повече кредити, от колкото са успяли да привлекат, то и за това прогнозите за банков крах не са лишени от логика...

Ето защо, аз си мисля, че тази криза ще промени не само финансовия свят, но нравствения свят на всеки обикновен човек.
А за адвокатите и съдилищата, ще остане само дела за несъстоятелност и трудови спорове (много сектори от икономиката ще се закрият и хората ще бъдат съкратени...)
Дай Боже, да греша и това да не се случи...
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Следваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron