начало

Назначиха Адалберт Кръстев за зам.-шеф на Военно-апелативната прокуратура Назначиха Адалберт Кръстев за зам.-шеф на Военно-апелативната прокуратура

нищожен административен акт

В този форум можете да търсите и предоставяте лекции и др. материали


нищожен административен акт

Мнениеот tzkk » 05 Ное 2008, 13:53

Колеги моля за малко съдействие. Опитвам се да намерия статията на проф. Емилия Къндева ОБЯВЯВАНЕ НА НИЩОЖНОСТ НА АДМИНИСТРАТИВНИ АКТОВЕ ОТ СЪДА. Същата е публикувана в сп. Административно правосъдие бр. 6 от 2007г. За съжаление в библиотеката на колегията го няма, като и в градската библиотека. Няма го и в книжарницата в съда.
Ако някой има тази статия ще бъда благодарна ако ми я изпрати на лични.
Благодаря и приятен ден на всички!
tzkk
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 08 Май 2004, 18:18

Re: нищожен административен акт

Мнениеот Standbay » 11 Ное 2008, 15:15

В резюме:
ОБЯВЯВАНЕ НА НИЩОЖНОСТ НА АДМИНИСТРАТИВНИ АКТОВЕ ОТ СЪДА
Проф. д-р Емилия Къндева
Основна тема на настоящото изследване е как съдът действа спрямо нищожни актове на администрацията. Анализът на правомощията на съда и основанията за оспорване показва, че достъпът и обхватът на съдебния контрол върху нищожни административни актове са се разширили и осигуряват по-големи възможности при оспорването на нищожност.
Нищожността е състояние или качество на административния акт, при което актът е лишен от правно действие и не поражда правни последици. Нищожността е най-интензивната проява на незаконосъобразност на административните актове. Нищожният акт няма правна сила и е невалиден. Такъв акт не подлежи на отмяна, не се изменя и не се връща за ново преразглеждане. При отмяната се прекратява действието или се обезсилва вече действащ незаконосъобразен административен акт при една последваща процедура пред по-горестоящ административен орган или пред съд. За разлика от другите незаконосъобразни административни актове нищожният акт никога не е произвел очакваното правно действие, та да има нужда това действие да се преустановява. От момента на издаването си такъв акт е бил лишен от правна сила и качество. Съдът само обявява неговата нищожност, т.е. само констатира пълната незаконосъобразност на нищожния административен акт.
Според разпространено схващане в административноправната теория нищожният административен акт е правно “нищо”. Това правно “нищо” обаче може да причини много реални вреди или други неблагоприятни последици, въпреки че не е могло да произведе валидно правно действие.
Съдът има на разположение три процесуалноправни възможности да обяви нищожност:
1. Когато е подадена жалба на заинтересовано лице или протест на прокурора, с които се оспорва административен акт като незаконосъобразен, в смисъл на унищожаем, и съдът в производството за отмяна на акта установи, че нарушенията на изискванията на закона водят не до унищожаемост, а до нищожност на акта. В тези случаи съдът обявява нищожност на акта, дори да липсва искане за това.
2. Когато с жалбата или протеста се иска обявяване на нищожност на акта.
3. При косвения (“непряк”) съдебен контрол, когато съдът, за да реши един друг възникнал между страните правен спор, трябва преди това да установи дали определен акт от значение за решаване на спора е нищожен или не.
Специфичните основания за обявяване на нищожност са проследени и анализирани при отделните нарушения на изискванията за законосъобразност на административните актове: липса на компетентност (“ultra vires”), включително при случаите на делегирана компетентност; неспазване на установената форма; нарушение на производствените правила; несъответствие с материалноправните разпоредби и несъответствие с целта на закона. На критика са подложени някои законови разпоредби, отнасящи се до решенията на съда за обявяване на нищожност.

Виж на сайта на ВАС как би молгло да се снабдиш със списанието.
Аватар
Standbay
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 27 Авг 2008, 21:46


Назад към Лекции и материали


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron