начало

Прокурорската колегия назначи Ваня Стефанова за зам. главен прокурор Прокурорската колегия назначи Ваня Стефанова за зам. главен прокурор

Съвет по казус за нанесени материални щети

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съвет по казус за нанесени материални щети

Мнениеот mvm123 » 10 Май 2009, 18:10

Здравейте,
регистрирах се във вашия форум, за да получа съвет какво да правя по моя казус, който е следния:
Ще започна по-отдалече, по-нататък ще разберете защо.
Имам малка търговска фирма, която се занимава с разнос на полиетиленови опаковки и други дребни стоки по търговски обекти в Бургаски окръг. От години работим с хора, които идват по желание, когато са свободни, общо-взето по 1-2 пъти седмично, получават от мен стока, предоставям им и личния си автомобил, те продават стоката, договорена заплата няма, получават процент от реализирания оборот.
От януари 2009 година по този начин работя с една млада жена.
На 7.05.09 тя катастрофира, като се опитва да направи обратен завой на място, на което е забранено. (Колата, която кара е Фиат-Темпра комби 1.6i.e., 1991г, закупена на мое име като гражданско лице, не е на името на фирмата ми). При този опит тя отнема предимството на Мерцедес. Той я удря, от удара колата (Фиата) се завърта, отива в насрещното платно и там пада със задницата си върху друг автомобил.
За щастие няма жертви, само материални щети. Моят автомобил е тотално потрошен и вчера го дадох за скрап, защото потърсих съвет от автомонтьори и те казаха, че ремонтът ще е много по-скъп, от стойността на подобен автомобил втора употреба.
Въпросната млада жена, дойде с пътната помощ, която докара автомобила в града, носеше някакъв протокол от автопроизшествието, но не ми даде копие, защото каза, че я викали в КАТ и там щели да й ги искат тези протоколи, вследствие на което аз останах без никакъв документ за катастрофата.
С една дума аз останах без автомобил, с който да работя, по нейна вина.
Тя се обади по телефона след два дни, при което аз й предложих вместо да завеждам иск за щетите, да се видим и да обсъдим някакъв компромисен вариант за двете страни, така че да покрие поне частично щетите, които е причинила. Тя каза, че ще помисли.
След няколко часа се обади съпругът й, който каза, че аз съм била много нагла да искам такова нещо от нея, че жена му не била виновна за катастрофата, а шофьорът на Мерцедеса карал много бързо, освен това той бил пил, но платил в момента на полицаите, за да напишат в протокола, че жената е виновна. С това аз не съм съгласна, защото първо тя си е била в нарушение и второ на мястото на катастрофата е имало много хора, незнам как всички не са видели да се дават пари на полиците. Това е абсурдно.
Освен това съпругът на въпросната жена ми държеше такъв тон, сякаш аз съм потрошила неговия автомобил, а не тя моя. Аз се опитах да го убедя, че не аз съм виновната в случая, а жена му, и му казах, че би трябвало те по някакъв начин да понесат някаква отговорност. Щом не желаят да разговаряме, тогава ще заведа иск срешу нея за нанесени материални щети.
Съответно той ме заплаши, че щял тогава да заведе дело срещу фирмата, понеже жена му работела без трудов договор.
Аз обясних по-горе начина на работа във фирмата и искам да ви попитам има ли при това положение той правно основание да ме съди?
Утре ще ходя в КАТ да искам документи от катастрофата, защото както писах, в мене няма нищо черно на бяло.
Искам също да ме посъветвате, ако заведа дело срещу нея, имам ли шанс да го спечеля, евентуално на каква сума биха изчислили обезщетението ми.
И в случай, че те не платят нищо, по какъв начин се търсят парите от тях, пак ли аз трябва да завеждам нови искове и въобще какъв е реда.
mvm123
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Май 2009, 17:27

Re: Съвет по казус за нанесени материални щети

Мнениеот Inspector_MBP » 10 Май 2009, 20:36

mvm123,

Лично аз изтрих предишния си пост и откровено съжалявам, че не съм взел решението да го направя в по-кратък срок. Възможностите за отговор на Вашия въпрос, в зависимост от различни неизяснени факти са толкова много, че това което бях написал, просто се явява непълно и невярно. :oops: Или поне, МОЖЕ да се окаже, че не е вярно в зависимост от обстоятелствата... Вижте Вариантите са много и не може да разчитате, че някой ще Ви консултира в електронен форум.

Това, което не взех предвид в предния си пост беше, че след като автомобилът Ви е бил в състояние - щото да се предаде за скрап, то е възможно стойността на причинената Ви щета е в значителни размери.
В законодателството липсва легално определение за "значителни имуществени вреди", но като цяло съдебната практика приема, че значителни са щети на стойност поне 1/5 от понятието "големи размери", което пък се равнява на 70 минимални работни заплати, т.е. значителните вреди са сума по-голяма от 14 МРЗ към момента на деянието.

За целта, предполагам че в КАТ служебно ще си образуват ДП и ще назначат съодебно-оценителна експертиза. Мисля, че ДП-то съответния прокурор ще си го заведе "служебно" по материалите събрни от КАТ, доколкото собствениците на увредените МПС не се намират в предвидените в чл. 348б НК отношения сдееца, т.е. производството трябва да бъде по общия ред.
Ако експертизата даде заключение, че вредите действително са значителни, то тогава дамата управлявала Вашия автомобил ще бъде привлечена като обвиняем по наказателно производство за престъпление по чл. 343, ал. 1, буква "а" от НК. Ако колата се води Ваша собственост или собственост на ЮЛ, чиито МОЛ сте Вие, то Вие също ще бъдете призована и разпитана. При подобно развитие на нещата имате качеството на "пострадал" в заведеното Наказателно производство и ще можете да се конституирате като граждански ищец в рамките на нак. процес. По този начин ще претендирате обезщетяване на причинените Ви вреди, ползвайки се от две големи преимущества:
1. Няма да внасяте държавна такса по цената на гражданския иск.
2. По голямата част от тежестта на доказване ще бъбде изнесена от прокурора.
Тук трябва да направим забележката, че съдът може да откаже да разглежда гражданския иск в едно с наказателното производство (твърде вероятно), а може и делото да се реши със споразумение или чрез съкратено съдебно следствие.

Другият вариант е, ако щетите са под стойността на "значителните имуществени вреди" по смисъла на чл. 343, и тогава остава в сила, всичко което бях писал в предния си пост.

Има и друго нещо. Другият участник в ПТП, вероятно също е понесъл някакви вреди. Надявам се за въпросния автомобил, да сте имала към момента на ПТП валидна застраховка ГО, защото в противен случай този водач (респективно застрахователната му компания) ще може да търси възстановяване на тези вреди от въпросната дама И ОТ ВАС солидарно, колегите да ме поправят ако греша, че говоря на изуст в момента.

Въобще, както виждате възможните варианти за развитие на нещата са МНОГО и ако искате правата Ви да бъдат адекватно защитени, пак ще Ви посъветвам незабавно да се свържете с адвокат.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
Аватар
Inspector_MBP
Потребител
 
Мнения: 419
Регистриран на: 30 Окт 2007, 13:49
Местоположение: Живее в Родината си.

Re: Съвет по казус за нанесени материални щети

Мнениеот mvm123 » 11 Май 2009, 11:28

Благодаря ви за отговора. Днес ходих в КАТ, дадоха ми копие от протокола на ПТП, доколкото разбрах няма да правят разследване(дознание), а е минало по общия ред.
Съветвах се с един познат счетоводител, той каза, че тя може да ме съди наистина, че е работила без трудов договор. Трябва да намери свидетели, а и самия факт, че е катастрофирала с моята кола било в нейна полза. Посъветва ме за в бъдеще да правя договор дори на минимално работно време, примерно по 2 часа на ден заетост, но все пак да има документ.
Ще питам и други, за да знам как да си оформям взаимоотношенията оттук насетне. Според него начина на работа не бил по закона за задълженията и договорите, а трябвало да има трудов договор.
mvm123
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Май 2009, 17:27

Re: Съвет по казус за нанесени материални щети

Мнениеот REVOLUTION » 11 Май 2009, 12:04

Аз не съм съгласен.Нищо против , счетоводителите(най-малкото и двамата ми родители са такива) , но смятате ли ,че могат да ви дадат квалифициран правен съвет.Нищо от това , което сте написала не сочи на наличие на трудово правоотношение.Липсва установено работно време , липсва установена работна заплата , а е уговорено възнаграждение въз зависимост от постигнатата реализация и т.н. , да не влизам в теоретични разработки.Напротив между вас мисля , че има един граждански договор , сложен с елементи от договор за поръчка и изработка.Оттам нататък , имаме деликт , за което причинителят на катастрофата дължи обезщетение , ваша воля е дали ще си го търсите.Консултирайте се с адвокат!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Съвет по казус за нанесени материални щети

Мнениеот mvm123 » 11 Май 2009, 17:51

Не знам да ви кажа. Той онзи (съпруга) е малко луд, нагъл, нахален и лъже. Още докато говорехме по телефона и той ме заплашваше със съд, ме заплашваше също, че щял още вечерта да дойде и да ми даде да разбера. Аз това го възприемам като заплаха за физическа саморазправа и ме е страх. Ако заведа дело за щети срещу тях, кой знае какво ще му хрумне, може повече злини да си навлека на главата от една счупена кола.
mvm123
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Май 2009, 17:27

Re: Съвет по казус за нанесени материални щети

Мнениеот mvm123 » 12 Май 2009, 10:35

Ако е възможно, продължете. Това за застраховката не го знаех.

Незнам защо болшинството хора като чуят, че някой се занимава с търговия си представят пачки с пари, ама купища пачки. Правете разлика между видовете търговци, има такива, които играят много на едро, често с незаконни средства, а има и дребни търговци, които работят честно и скромно. Мога да ви уверя, че печалбите ми от моята работа съвсем не са големи, аз дори нямам в момента спестени 2000 лева, за да си закупя друг автомобил на старо и да продължа да работя. Ако в адвокатския бизнес няма финансова криза, то в търговията има от нова година насам. Дори домашния ми телефон е спрян от два месеца, защото не е платен.
Казвам всичко това не за да се оплаквам, а за да ви покажа, че печалбите, които вие предполагате, че съм се стремяла към тях, съвсем не са достатъчни, дори за нуждите на семейството ми. Особено от няколко месеца насам.

Благодаря ви за отговора, дадохте ми нова насока за размисъл, как ще продължавам да работя за в бъдеще.
mvm123
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Май 2009, 17:27


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта


cron