начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот svettoslav » 15 Дек 2009, 14:06

Моля за мнение по следния въпрос.
Възможна ли е квалификация по ал.6,при положение,че обсебената вещ е продадена на пункт за вторични суровини,но е предадена доброволно от купувача на разследващите и е била върната от тях на "собственика" `и.
На пръв поглед не е възможно,но все пак третото лице е добросъвестно и е станало собственик по силата на чл.78 ЗС,най-малко добросъвестността се предполага до доказване на противното.Фактическото връщане ми се струва незаконно и деецът има право да плати стойността на вещите,а купувачът,който никога не е губил правото си на собственост,може да си иска вещите от първоначалния им собственик,в чието владение те се намират сега.
В случая разсл. полицай е на мнение,че може,прокурорът-че не може.
Благодаря предварително!
Сега видях,че по ал.2 ЗС собственикът на откраднатата вещ може да я иска от владелеца в 3-год срок.Това обаче сякаш не прави нещата по-лесни.Може би е важно дали приемането на вещите от негова страна следва да се тълкува като "искане" по ал.2 ЗС.По-скоро на там отиват нещата.
От друга страна обаче правото на собственост така или иначе не е преминавало обратно.Ал.2 е една възможност за бившия собственик да възстанови правото си,но тук възниква и въпроса по какъв начин може да го възстанови.В случая купувачът се съгласява да я предаде,но дали се е отказал от П.С.?Не ми се струва да е така.Още повече,че дори и да има отказ,това дарение ли е ?И това ми изглежда странно.Моля за помощ!
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот portokal » 15 Дек 2009, 14:28

Може у мен да е грешката, но нищо не разбрах. Кое е третото лице, кой е извършителят и къде във веригата се пада собственикът на пункта? :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот svettoslav » 15 Дек 2009, 14:35

Собственикът на пункта съвпада с третото лице.Да приемем,че е така,най малко последното действа от негово име и за негова сметка.Самият купувач може и да е юрид.лице,може и дружество по ЗЗД,мисля,че това е без значение.
Този,който е дал вещите на полицията е същият,който ги е купил от дееца преди това.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот voltron » 15 Дек 2009, 14:38

Дееца 3-тото лице ли е?
If you are good at something, never do it for free.
voltron
Потребител
 
Мнения: 566
Регистриран на: 20 Юни 2009, 15:47

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот svettoslav » 15 Дек 2009, 14:42

voltron написа:Дееца 3-тото лице ли е?

Нали не се шегуваш.
Отнети са вещи от извършителя.Продадени са на купувач в пункт за вторични суровини.Той ги предава доброволно на разследващите,а те ,от своя страна,на "собственика" им,т.е. на този,от когото са отнети. Това е случая.Може и аз да съм сгрешил нещо при писането.
Важното в случая е имаме ли възстановяване на вредите по силата на предаването им обратно от полицията или деецът може да плати стойността им въпреки връщането им.Във всички случаи щеше да е така ако нямаме преминало П.С у купувача(третото лице,но в случая е точно обратното.
Последна промяна svettoslav на 15 Дек 2009, 14:58, променена общо 1 път
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот system » 15 Дек 2009, 14:56

Нека уточним. Имаме собственик на вещта. Имаме владелец или пазач на вещта (деецът), който я обсебва. 3. Деецът, обсебил вещта, я продава на третото лице в пункт за вторични суровини (между другото, нейното продаване в пункта е също форма на обсебване).
Да видим сега въпроса:
svettoslav написа:Възможна ли е квалификация по ал.6,при положение,че обсебената вещ е продадена на пункт за вторични суровини,но е предадена доброволно от купувача на разследващите и е била върната от тях на "собственика" `и.

Не. Нито на първи, нито на втори или който и да е пореден поглед. Привилегированият състав на чл. 206 ал. 6 от НК се прилага само при внасяне на имуществото от обсебилия го деец. Затова нормата употребява израза "имуществото бъде внесено", а не "вещта бъде върната". Може това внасяне на имуществото да се изразява във фактическо връщане на вещта, но то трябва да се направи от обсебилия вещта деец, а не от придобилото я чрез обсебването или след обсебването трето лице.
svettoslav написа:На пръв поглед не е възможно,но все пак третото лице е добросъвестно и е станало собственик по силата на чл.78 ЗС,най-малко добросъвестността се предполага до доказване на противното.Фактическото връщане ми се струва незаконно и деецът има право да плати стойността на вещите,а купувачът,който никога не е губил правото си на собственост,може да си иска вещите от първоначалния им собственик,в чието владение те се намират сега.

Тук вече нагазихме в много сериозен проблем. Съгласно чл. 78 ал. 1 от ЗС, добросъвестното придобиване на вещта по възмезден начин, макар и от несобственик, води до придобиване на собствеността, освен когато се иска нотариална форма или заверка. Изключението (и защитата) на ал. 2 се отнася само за собственика на открадната или загубена вещ. А обсебената (във Вашия казус) вещ не е нито открадната, нито изгубена и ал. 2 е неприложима. Това означава, че при добросъвестно придобиване третото лице е станало собственик, а пострадалият собственикът на вещта е изгубил собствеността си на осн. чл. 99 от ЗС.
Какво следва от това ? Ако безспорно се установява, че третото лице е придобило вещта добросъвестно, езлиза, че вещта неправилно е била иззета от третото лице и върната на този, от когото е обсебена. Защото третото лице е придобило собствеността на осн. чл. 78 ал. 1 от ЗС, а поради придобиване на собствеността от третото лице предишния собственик я е изгубил.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот svettoslav » 15 Дек 2009, 15:06

И аз на там клоня.Въпреки това обаче си мисля,че обсебването се вписва в чл.78,ал2 ЗС,по-скоро трябва да се тълкува широко.Но това е друг въпрос.
Относно привилегията законът говори и за заместване-точно това може да стане.Връщане няма как да има наистина,но въпроса опира до заместване,каква би била причината последното да не е възможно?
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот portokal » 15 Дек 2009, 15:07

Фактическото връщане ми се струва незаконно...

Незаконно чак... Той, поне формално, ги е върнал доброволно на разследващите (чрез тях - на стария собственик).
Нещо повече, аз мисля, че тук нямаме открадната вещ. Не само по смисъла на НК - според мен и ЗС има предвид само кражба / грабеж и нищо друго. Ако тръгнем да разширяваме обхвата на чл. 78, ал. 2 до безкрайност, докъде ще стигнем... :oops:

Но както и да е, не е това въпросът. Наистина излиза, че купувачът е станал собственик, но след като доброволно е върнал вещта, на мен ми изглежда, че тя е "внесена или заместена" (внесена) за целите на чл. 206, ал. 6.
Вярно, защо да "спечели" от това гадният деец, след като купувачът няма никакво отношение към него и всъщност ситуацията не е много по-различна от принудително изземване - връщането нито се извършва от дееца, нито от някой, който е мотивиран от отношенията си с дееца... :oops: Много е вероятно да не съм права, но все пак според мен ал. 6 по-скоро трябва да се приложи, освен ако сложим като критерий дали връщащият е мотивиран от отношението си лично към дееца, или не.
:?:
П.П. Писала съм едновременно със Систем, и понеже той несъмнено ги знае по-добре от мен тези неща, вече не държа на оцветеното в зелено. :D

А изявлението на новия собственик, добросъвестния купувач, че връща вещите на стария, какво е - не ми прилича на дарение, вярно, че отговаря на "описанието", но по-скоро е нещо като... не знам като какво, нещо като спогодба с "бившия" собственик определени факти (онези, които са довели до прехвърлянето на собствеността по силата на чл. 78) да нямат действие по отношение на тях двамата. Не знам.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот system » 15 Дек 2009, 15:15

portokal написа:П.П. Писала съм едновременно със Систем, и понеже той несъмнено ги знае по-добре от мен тези неща, вече не държа на оцветеното в зелено.

Е де ! Не бързай да се отказваш, още повече че не съм се мотивирал. А и чак "несъмнено" да ги знам по-добре ... не бих казал. Но поне това си спомням от следването, а и в практиката ми винаги съм прилагал привилегировани състави от тоя род само при връщане/възстановяване от дееца. Ще погледна съдебна практика.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот svettoslav » 15 Дек 2009, 15:20

Връщането вероятно е в смисъл "Взимайте ги тия вещи и не искам повече разправии".Даването им в случая е нередно,но колко купувачи биха противоречили на разсл.органи,кой би се сопнал да не ги върне,още повече,че при вторични суровини работата е много съмнителна,на кой изкупвач му трябва полиция на главата.
Относно връщането -дали трябва да е налице връзка в някакво отношение между тях-законът не изисква такава,но все пак трябва да има съзнание,че ги дава именно заради него,т.е все пак имаме някакво желание да му помогне съзнателно.Защо да ги дава в противен случай ? Имаме елемент на някаква принуда като че ли."Давай вещите да ги връщаме на собственика,т.к са откраднати".И аз сигурно бих ги върнал.
Въпроса е чл.206,ал.1 или ал.6?
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот voltron » 15 Дек 2009, 15:30

(между другото, нейното продаване в пункта е също форма на обсебване).

Това исках да уточним иначе за другото нямам мнение - прекалено сложно ми е :) .
If you are good at something, never do it for free.
voltron
Потребител
 
Мнения: 566
Регистриран на: 20 Юни 2009, 15:47

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот kpavlova » 15 Дек 2009, 15:34

Мисля, че не може и не трябва да се разширява приложното поле на ЗС - има се предвид престъпления, при които деецът отнема факт.власт, а не всяко престъпно придобиване, а и по естеството си разпоредбата/ която е "ограничение" условно казано, от правилата за придобиване чрез добросъвестно владение на движимости/не би трябвало да подлежи на разширит.тълкуване. :oops: Тука някой вещ във ВП науки да ми оправи нещата :oops: , ако трябва.
Като предава на органите на МВр изкупвачът на пункта не признава правата на собственика - той предава вещи, които са били предмет на престъпление само май :oops: и то на органите, пък няма голям избор.
По тр. практика, трябва деецът да е положил усилия, да е съдействал, така щото да върне, а не органите да са разкрили, установили, особено да не са иззели!/ освен ако деецът не е посочил мястото, където да се намери вещта/...
Възстановили ли са го органите, няма какво да се възстановява просто, само дето изкупвачът на пункта си го е дал без бой, без проц.принуда.
Имаше едно старо ППЛ за възстановяване и заместване при длъжностно присвояване - че може да се извърши от всяко трето лице, някоя от последните точки, трябва да е 72-73 г.
Мисля, че е много му е ал.6- това означава, че всеки Х, у чиято власт се намират по каквато и да е произволна/ не престъпна/ , че и добросъвестна причина, вещи - предмет на престъпление, когато изпълни гражданския си дълг :) да ги предостави на органите по преследване под страх от обиск или изземване, за да улесни органите и да затрудни реализацията на собствените си права в последствие, да подпомага дееца в материалноправното му положение.Не бива май :oops: .
Ако е трето лице , което възстановява, връща, плаща .. трябва да е за сметка на дееца поне ...
/ Може да се приложи ал.6 ако деецът е казал - вещите са в еди кой си пункт за вторични суровини, заложна къща и т.н....практичесик се приема за съдействие за заместването/
Последна промяна kpavlova на 15 Дек 2009, 15:35, променена общо 1 път
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот system » 15 Дек 2009, 15:34

Мисля, че Портокал беше права и трябва да направя корекция в мнението си. Внасянето или заместването на обсебената вещ може да стане както от дееца, така и от всяко друго лице - ВС 3-70-ПП, относно длъжностните присвоявания - тълкувателна практика, която би намерила приложение според мен и при обсебването. Необходимо е единствено доброволност при внасянето или възстановяването на имуществото или оказване от страна на дееца на съдействие при неговото установяване и намиране. Привилегированият състав би бил изключен само при установяване и изземване на изуществото без съдействието на подсъдимия.
Голямо извинение на колегите за прибързания отговор.
kpavlova написа:
Ако е трето лице , което възстановява, връща, плаща .. трябва да е за сметка на дееца поне ...
/ Може да се приложи ал.6 ако деецът е казал - вещите са в еди кой си пункт за вторични суровини, заложна къща и т.н....практичесик се приема за съдействие за заместването/

Правилно и уместно уточнение.
Последна промяна system на 15 Дек 2009, 15:37, променена общо 1 път
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот portokal » 15 Дек 2009, 15:35

svettoslav написа:...колко купувачи биха противоречили на разсл.органи,кой би се сопнал да не ги върне,още повече,че при вторични суровини работата е много съмнителна,на кой изкупвач му трябва полиция на главата.

Сигурно някои биха, но така или иначе - ясно, че това е бил мотивът; главното е, че все пак имаме изявление: връщам ги и не ги искам повече.

Относно връщането -дали трябва да е налице връзка в някакво отношение между тях-законът не изисква такава,но все пак трябва да има съзнание,че ги дава именно заради него,т.е все пак имаме някакво желание да му помогне съзнателно.

Е ми аз това имах предвид под връзка и отношение. :)
Никъде не пише, че това има значение, но все пак ми се струва, че има смисъл да се помисли дали не е разумно "внасянето" и "заместването" да се поставят в зависимост и от това.
Май имаше преди време някаква дискусия за заместване от застраховател - като застраховката може да е на гражданска отговорност (сключена от дееца) или на имущество (сключена от пострадалия).
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот kpavlova » 15 Дек 2009, 15:37

Повторила съм се със Систем донякъде , обаче няма да трия :oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот system » 15 Дек 2009, 15:48

kpavlova написа:Повторила съм се със Систем донякъде , обаче няма да трия :oops:

В никакъв случай ! Уточненията бяха ценни, а и моето мнение не беше цвете. Затова и го коригирах.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот urist11 » 15 Дек 2009, 16:19

:) не е дарение, разбира се. В протокола за доброволно предаване пише - че предава следните вещи , които могат да имат значение по еди си кое ДП.така ,че стават веднага ВД.А с ВД се произнася прокурора както е известно. според мен няма нищо общо със ЗС. Един път ми се наложи и едно пренабито Х5 да взема, никой не се възпротиви ;) .Пък за възстановяване на обесебеното , може и да греша но според мен е абсурд.Би трябвавло лично дееца да го възстанови на пострадалия ,а не чрез разследващия.А разследващия ако ги е върнал на своя, глава може да са му набили "канчето" от прокуратура.
Може и да греша, но аз съм на това мнение, все пак знаете,че всяка прокуратура сама си тълкува както си иска и това е проблема според мен. За мен лично е по първата алинея, но ако се възстанови на пострадалия поне паричната стойност на веща и то лично от извършителя ,ще е по шеста алинея.А до колкото въпросните вещи написах по нагоре за решението на прокурора и той, като нищо може ако са възтановени да ги върне на пункта, така би било логично - 1.веща възстановена на пострадалия(парично), 2.дееца е осъден(възстановил по ал.6), 3.връщат вещите в пункта. Но разбира се пострадалия трябва да се съгласи на това, ако си иска пък вещите и му се върнат от разследващия, там според мен няма да има по ал.6.
Имах подобен случай ама с 800 кила грозе :) , само ,че по чл.195, и чрез мен гроздето го върнаха на собственика е и да ти кажа чесно си остана по чл.195, а не мина по чл.197 въпреки ,че веща пак беше възстановена.
Последна промяна urist11 на 15 Дек 2009, 16:32, променена общо 1 път
Аватар
urist11
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 21 Окт 2009, 12:09

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот system » 15 Дек 2009, 16:29

urist11 написа::) не е дарение, разбира се. В протокола за доброволно предаване пише - че предава следните вещи , които могат да имат значение по еди си кое ДП.така ,че стават веднага ВД.А с ВД се произнася прокурора както е известно.

... като изключение от правилото на чл. 111 ал. 1 от НПК. Което изключение (уредено в ал. 2 на същия член) прокуратурата обикновено го превръща в правило.
urist11 написа:според мен няма нищо общо със ЗС.

Има, има. Нали трябва да се прецени кои са "правоимащите" лица, на които трябва да бъдат възстановени вещите. Не е ли това преди всичко собственикът. А по кои правила се определя кой е собственик ?
Естествено, при спор за собственост, веществените доказателства се пазят до влизане в сила на решението на гражданския съд.
urist11 написа:Пък за възстановяване на обесебеното , може и да греша но според мен е абсурд.Би трябвавло лично дееца да го възстанови на пострадалия ,а не чрез разследващия.
може и да греша но аз съм на това мнение, все пак знаете,че всяка прокуратура сама си тълкува както си иска и т,ва е проблема според мен.

При наличие на тълкувателна практика на ВС, която е задължителна ... не виждам място за друго тълкуване.
Разбира се, понякога е трудно по конкретните дела да се определи дали отнетото или обсебено имущество е възстановено със съдействието и/или за сметка на дееца, или в резултат само на усилията на органите на ДП.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот urist11 » 15 Дек 2009, 16:44

Вземал съм такива вещи от пункт , доброволно разбира се , но бяха откраднати.Не съм имал случай с обсебени, може би и да не съм много прав, но поне така мисля аз.
Аватар
urist11
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 21 Окт 2009, 12:09

Re: чл.206,ал.1 или ал.6 НК

Мнениеот ko4o4 » 15 Дек 2009, 16:45

Ами ако пострадалият не желае парично обезщетение, а си иска вещите - ще се приеме ли отново, че има възстановяване(разбира се при положение, че вещта е налична).
п.п. Аз съм на мнение, че за да се приложи ал.6 трябва деецът да върне вещта(или да плати сумата) по собствена воля и желание, без да е притискан от каквото и да било обстоятелство. Но пък ако поначало целта на ал.6 е била да се подсигури връщането на собствеността на пострадалия, то тогава може и да се приеме, че възстановяването, от което и да е лице, води до прилагане на ал.6.
Все пак ал.1 ми се вижда по-логичния избор в случая.
ko4o4
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 07 Юли 2009, 08:15

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron