- Дата и час: 19 Яну 2025, 01:28 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Задължително вероучение в българското училище?
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
Re: Задължително вероучение в българското училище?
.
Последна промяна _goodfellas на 06 Юли 2010, 21:24, променена общо 1 път
- _goodfellas
- Младши потребител
- Мнения: 34
- Регистриран на: 05 Яну 2010, 11:12
Re: Задължително вероучение в българското училище?
viktor_kostov написа:Темата е точно за правен форум. Защо има Закон за вероизповеданията? Или може би той не принадлежи към правото Напротив част от правото, защото регулира определена сфера обществени отношения, както има Закон, който регламентира политическите партии, кооперациите и т.н....Защо в КРБ чл. 13, ал. 2, в която се твърди, че традиционна религия в България е православието, и тази традиционност някои третират като държавно-задължителна религия е православието? Това не е ли правен въпрос? Самият въпрос за вероучението в ДЪРЖАВНИТЕ училища е не само верски, богословски, но и правенВъпросът не е правен, затова в Конституцията навремето са записали традиционна, а не задължителна. Но за сметка на това оставам с усещането,че разни безработни богослови и религиозно фанатизирани люде се опитват да го превърнат в правен. Въобще отношенията църква-държава, или религия-държава винаги са имали и правен оттенъкТова не отричам, но в случая с религиозното обучение няма какво да се дискутира, ако има обществена воля затова то ще се въведе със закон като СИП, ЗИП и т.н. Но просто обществена воля - няма и то по обективни причини. Или искате да променяте волята и желанията на хората със закон за нещо, което те имат свобода да избират, именно според цитираните по-долу от Вас Конституция и конвенции. Свобода на избора, която е едно от най-големите достижения на човешкото общество. Още нещо - защо има свобода на съвестта и религията, пак в конституцията и в чл. 9 от Европейската конвенция, която е българско право?
За съжаление българските правни факултети продължават да бълват юристи, за които вярата в Бога е нещо несъвместимо с правото За себе си ли говорите? Аз мога да съвместя вярата с правото, но не считам, че тя е нещо, което могат да ти дадат в училище, а нещо, лично, до което ти сам извървяваш пътя.и в това е трагедията на българското право. Факт е че не се изучават тези отношения, религия-държава и религия общество, допълнително ограбва и без това слабото познаване на българската юриспруденция на въпросите на духа, вярата съвестта и словото.
Освен това: откъде, ако не от Библията са взети голяма част от правилата в днешното обществоЗащото голяма част от Бибилията е писана в същото помещение, където и редица основополагащи закони. Адресът е един дворец, вече съборен и преустроен някъде около Босфора. Причината затова е била проста, визанитйският император е събрал редица видни книжовници, сред които и тогавшни юристи и просто е вградили и доразвили вече вградените в светите писания правила за поведение на хората в обществото. Това е правено именно с Библията и светите писания, защото по този начин е било по-лесно за народа да ги приеме и спазва. Иначе казано църкавата си е служила на най-обикновени политически цели, както и до днес. Това е едно от нещата, в които Божиите хора са най-добри да манипулират хората, уж в името на Бога. Вие и други колеги тук се опитвате да ни убедите, че тази манипулация може да е полезна за обществото ни, защото ще помогне на децата, чийто родители нямат правилни ценности да изградят свои по любящите Божии очи. Прекрасно звучи има само един проблем, кой ще определя тия ценности и в чия полза ще служат те?, въпреки че говорим за "римско право" и "френски граждански кодекс" и т.н.? Базовите положения са библейски - не кради, не убивай, не се възползвай от слабия и т.н. Или може би източник на правото са класовите отношения както ни учеха в комунистческо време в ЮФ на СУ?
Тоест "светска държава" не означава про-атеистична такава.Светската държава означава, светско училище, в което децата се учат да пишат и четат, смятат, познават природа и историята. А религиозното обучение да се провежда в съответната църква, където детето ходи по желание на родителите си в свобдното си време. Всяка църква следва да има такова неделно училище и съм сигурна, че хиляди български деца биха го посещавали, но как да има като духовниците са заети да сноват по сватби и погребения за джобни.
- laridii
- Потребител
- Мнения: 353
- Регистриран на: 06 Окт 2008, 09:57
Re: Задължително вероучение в българското училище?
_goodfellas написа:много ми е интересно какъв би бил резултата ако тука в тоя форум се гласува - ЗА и ПРОТИВ- въвеждането на вероучение в училищата. Който иска да гласува :Р... на 15 февруари 12:00 ще броя вота
аз гласувам: ЗА
Гласувам: Против.
Държа да подчертая, че гласувам против въвеждането на религиозно обучение, по каквато и да е била форма в училищата като задължителна дисциплина. Ако например е сред свобдоно избираемите дисциплини или извънкласна дейност като училищния хор или кръжока по рисуване нямам нищо против.
- laridii
- Потребител
- Мнения: 353
- Регистриран на: 06 Окт 2008, 09:57
Re: Задължително вероучение в българското училище?
За мен задължителното въвеждане на религия в училищата е недопустимо не само заради основния конституционен принцип за отделяне на църквата от държавата. Литийните шествия за политически натиск при успех са само първите тихи стъпки към един далеч по- гръмогласен и съвсем не толерантен фундаментализъм.
Изучаването на вероучение в крехка детска възраст, когато няма изградено критическо мислене създава авторитети. А какво е в крайна сметка кредото на тези авторитети може да ни поучи богатият опит на едно голяма, авторитарна но съвсем не намираща се в безпътица държава на изток от нас.
Не толкова отдавна група руски учени с всяващи респект титли изпрати до Путин открито писмо за въвеждане в университетите на дисциплина православно вероучение . И учтиво получиха категоричен отказ. Вместо това в Русия се изучава религиознание, но преподавателите са кадри на хуманитарните факултети в светски ВУЗ. И религията се изследва не чрез
манипулативно заустяване на откровения а в сравнителен дискурс и с научни методи.
Защо е тази строгост към православието в държава, наричана от самите православни " сятая Русь" става ясно например от чудесните по своята прямота изказвания на тандем живели до съвсем неотдавна църковни авторитети.
1. «народ наш должен неуклонно осуждать безбожие и всякие отклонения от православной веры и всемерно способствовать тому, чтобы в его будущем государственном законодательстве, в осуществление мысли епископа Феофана Затворника, был закон, сурово — вплоть до смертной казни — карающий пропаганду атеистических воззрений и в особенности кощунство»- това е от
написаната през първата половина на миналия век книга " Русская идеология" ( в Заключението) на известния руски монархист и религиозен фундаменталист архиепископ Серафим Соболев. Впрочем същият емигрира в България заедно с "бялата вълна" след Гражданската война в Русия, починал е и е погребан тук в София. Според вярващите православни има статус на " светец", като разказите за "чудесата" му носят немалка утеха на бабините душици и вселяват плам в наивните юноши.
2. Това пък е от неговия ментор, епископ Теофан Затворник: " Неверие и безнравственность тоже расширяются. Требование свободы и самоуправства - выражается свободно. Выходит, что и мы на пути к революции. Как же быть? Надо - свободу замыслов пресечь - зажать рот журналистам и газетчикам. Неверие объявить государственным преступлением, Материальные
воззрения запретить под смертною казнью. " (Писмо 1144 от 3 май 1881 г.).
Литийните шествия биха могли да бъдат началото на една клерикализация на България. Подобни средновековни умопостроения щяха да са един закономерен завършек, ако всичко на тоя свят зависеше от църквата. Можем само да сме щастливи, че в съвременна Европа литийните шествия си остават екзотичен сеир и чудо за три дни. Което разбира се няма да попречи на православните активисти да вдигат шум при всеки удобен случай.
Всъщност според мен в дъното на тази маргинална истерия, както винаги и навсякъде стоят парите. Просто на поповете им се иска да уредят стотиците завършили богословие млади и не толкова млади дами като учителки по вероучение а з всичко това разбира се да плати държавата. Никой не иска да им забранява да организират неделни училища към църквите. Тогава обаче ше
е нужно да плащат на преподавателите от собствения си джоб. Както правят и католици, и протестанти навсякъде в цивилизованите страни. Ама за нашего попа това е неприемливо- нали авантата е от господа...
Изучаването на вероучение в крехка детска възраст, когато няма изградено критическо мислене създава авторитети. А какво е в крайна сметка кредото на тези авторитети може да ни поучи богатият опит на едно голяма, авторитарна но съвсем не намираща се в безпътица държава на изток от нас.
Не толкова отдавна група руски учени с всяващи респект титли изпрати до Путин открито писмо за въвеждане в университетите на дисциплина православно вероучение . И учтиво получиха категоричен отказ. Вместо това в Русия се изучава религиознание, но преподавателите са кадри на хуманитарните факултети в светски ВУЗ. И религията се изследва не чрез
манипулативно заустяване на откровения а в сравнителен дискурс и с научни методи.
Защо е тази строгост към православието в държава, наричана от самите православни " сятая Русь" става ясно например от чудесните по своята прямота изказвания на тандем живели до съвсем неотдавна църковни авторитети.
1. «народ наш должен неуклонно осуждать безбожие и всякие отклонения от православной веры и всемерно способствовать тому, чтобы в его будущем государственном законодательстве, в осуществление мысли епископа Феофана Затворника, был закон, сурово — вплоть до смертной казни — карающий пропаганду атеистических воззрений и в особенности кощунство»- това е от
написаната през първата половина на миналия век книга " Русская идеология" ( в Заключението) на известния руски монархист и религиозен фундаменталист архиепископ Серафим Соболев. Впрочем същият емигрира в България заедно с "бялата вълна" след Гражданската война в Русия, починал е и е погребан тук в София. Според вярващите православни има статус на " светец", като разказите за "чудесата" му носят немалка утеха на бабините душици и вселяват плам в наивните юноши.
2. Това пък е от неговия ментор, епископ Теофан Затворник: " Неверие и безнравственность тоже расширяются. Требование свободы и самоуправства - выражается свободно. Выходит, что и мы на пути к революции. Как же быть? Надо - свободу замыслов пресечь - зажать рот журналистам и газетчикам. Неверие объявить государственным преступлением, Материальные
воззрения запретить под смертною казнью. " (Писмо 1144 от 3 май 1881 г.).
Литийните шествия биха могли да бъдат началото на една клерикализация на България. Подобни средновековни умопостроения щяха да са един закономерен завършек, ако всичко на тоя свят зависеше от църквата. Можем само да сме щастливи, че в съвременна Европа литийните шествия си остават екзотичен сеир и чудо за три дни. Което разбира се няма да попречи на православните активисти да вдигат шум при всеки удобен случай.
Всъщност според мен в дъното на тази маргинална истерия, както винаги и навсякъде стоят парите. Просто на поповете им се иска да уредят стотиците завършили богословие млади и не толкова млади дами като учителки по вероучение а з всичко това разбира се да плати държавата. Никой не иска да им забранява да организират неделни училища към църквите. Тогава обаче ше
е нужно да плащат на преподавателите от собствения си джоб. Както правят и католици, и протестанти навсякъде в цивилизованите страни. Ама за нашего попа това е неприемливо- нали авантата е от господа...
- constantine1975
- Нов потребител
- Мнения: 6
- Регистриран на: 24 Сеп 2010, 15:01
Re: Задължително вероучение в българското училище?
kostadin_yordanov написа:Че вероучение в училищата значи да се върнем поне с век назад е ясно. Но някой ще обясни ли какво прави още Богословски факултет в Софийския университет?
ако не ме лъже паметта, а мисля че не ме... това е първият факултет на Университета, Костадине...
http://www.youtube.com/watch?v=CZo12LIWqYw
-
satir - Активен потребител
- Мнения: 1984
- Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:56
- Местоположение: те тукa те...
Re: Задължително вероучение в българското училище?
satir написа:kostadin_yordanov написа:Че вероучение в училищата значи да се върнем поне с век назад е ясно. Но някой ще обясни ли какво прави още Богословски факултет в Софийския университет?
ако не ме лъже паметта, а мисля че не ме... това е първият факултет на Университета, Костадине...
Не, не е първият, първият е педагогическият, но богословският наистина е един от първите факултети на СУ.
Аз съм "за" вероучение, въпреки че не мисля, че ще има някакъв съществен ефект. Докато не се реформира Православната църква с останалото от комунизма ръководство /и архиепископи-бивши доносници на ДС/, нещата с духовността няма да се оправят.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
https://www.16personalities.com/infj-personality
- kalahan2008
- Активен потребител
- Мнения: 4243
- Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53
Re: Задължително вероучение в българското училище?
За сравнение, обърнете внимание на факултетите по теология (theo- logy-) като този в Оксфорд, след като явно все този университет беше сочен за пример в темата -- http://www.theology.ox.ac.uk/ -- и по-конкретно вижте проспектите, представени най-долу в менюто от ляво на сайта. Имам предвид не разликата в стандарта на образование, а същността на онова, което се изучава, защото теология не значи богословие; или ако го превеждат по такъв начин, очевидно става въпрос за извлечен и фактически изкривен в смислово съдържание превод. Така че, като пишете, че Богословския бил от първите факултети на Софийския университет, сякаш това е някакво достойнство, а не е вече срамота за академичната институция, някой ще поясни ли каква всъщност наука представлява това бого- словие-
- kostadin_yordanov
- Потребител
- Мнения: 676
- Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08
Re: Задължително вероучение в българското училище?
С две ръце ще гласувам ЗА задължителното вероучение, ще участвам във всяко литийно шествие и ще постя до края на дните си ... при условие, че някой измери талията например на Негово Високопреосвещенство Варненския и Преславски митрополит Кирил и се окаже, че нейната обиколка е по-малко от 150 сантиметра.
- balance
- Потребител
- Мнения: 122
- Регистриран на: 27 Май 2008, 16:01
Re: Задължително вероучение в българското училище?
balance написа:С две ръце ще гласувам ЗА задължителното вероучение, ще участвам във всяко литийно шествие и ще постя до края на дните си ... при условие, че някой измери талията например на Негово Високопреосвещенство Варненския и Преславски митрополит Кирил и се окаже, че нейната обиколка е по-малко от 150 сантиметра.
от постите ще да е...
- Гост.
- Старши потребител
- Мнения: 9438
- Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33
Re: Задължително вероучение в българското училище?
kostadin_yordanov написа:...сякаш това е някакво достойнство, а не е вече срамота за академичната институция...
не обичам много да дрънкам и ще бъда кратък. първите посветени, просветени... изобщо първите знаещи са древните жреци, богословите един вид, знанието изобщо, като такова, тръгва от тях, какво се случва впоследствие, защо се разделят светските науки и богословието, изобщо не е важно... първият университет... Болонският... Магнаурската школа... абе... за да Е университет едно учебно заведение, в него трябва да има такъв факултет... от религията тръгва всичко...
п.с. Библията е в основата на всяка литература, както я нарича Нортръп Фрай, тя е "великият код", така че познаваш ли Библията, знаеш всичко.
@баланце, хич не ми пука колко сантиметра е талията на този или онзи. обобщенията са най-калпавия аргумент.
едит: както казваше Радичков "за да подредиш света, първо трябва да подредиш себе си", а изучаването на религията е един перфектен начин децата ни да се научат на това.
http://www.youtube.com/watch?v=CZo12LIWqYw
-
satir - Активен потребител
- Мнения: 1984
- Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:56
- Местоположение: те тукa те...
Re: Задължително вероучение в българското училище?
Сатирчо, измисленото от православната църква "свето предание", което също би се изучавало в часове по задължителвно вероучение, не е част от Библията. Ако в рамките на предмет с религиозна насоченост се изучава Библията едновременно като Словото Божие и като историческо и литературно четиво, аз бих се съгласил. Но не и с часове по вероучение децата ни да слушат глупости за някой, който стоял гладен незнам колко време и с това извършил незнам какъв аскетичен подвиг. Или за друг, който заради нещо си пожертвал децата си и гледал предсмртните им мъки. Не знам за теб, но аз нищо възпитателно не виждам в това. Разбери, че зорът е да пълним онези 150 или повече сантиметра, които споменах. За теб те са калпав аргумент, но за църквата той е най-същественият в ревовете й за вероучение.
- balance
- Потребител
- Мнения: 122
- Регистриран на: 27 Май 2008, 16:01
Re: Задължително вероучение в българското училище?
satir написа:... първите посветени, просветени... изобщо първите знаещи са древните жреци, богословите един вид, знанието изобщо, като такова, тръгва от тях, какво се случва впоследствие, защо се разделят светските науки и богословието, изобщо не е важно... първият университет...
... за да Е университет едно учебно заведение, в него трябва да има такъв факултет... от религията тръгва всичко...
От гледна точка на смисловото съдържание думата „богословие“ е аналог на „gospell“ -- http://dictionary.reference.com/browse/Gospel /ME go ( d ) spell, OE gōdspell/ -- а не на „теология“ -- http://dictionary.reference.com/browse/theology
Колкото до възникването на институциите за висше образование исторически в древността наистина може да е имало преплитане на знания по философия, астрономия, математика, право.. и религия, но не е вярно че религията е майка на науките и както е добре известно, религиозните институции през вековете всъщност възпрепятстват, а не подпомагат развитието на научно познание. Тук историци могат да възразят, че посредством труда на религиозни служители са събрани и/или съхранени исторически сведения, но извън библио-текарската, -графска и пр. страна на нещата, несъвместимостта на религиозното учение с науката е напълно естествена, след като разпространяваните от религиозни институции учения не произтичат от прилагането на научен метод и техните представители отказват да приемат опровержения, достигнати чрез емпирична проверка, по целия диапазон от твърдения, които си позволяват да излагат
- kostadin_yordanov
- Потребител
- Мнения: 676
- Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08
Re: Задължително вероучение в българското училище?
Кой закон позволява,да бъде въведен нормалния гражданин в измама?
При тия точни науки,които от век доказват нормалнато ни съществуване,всичко друго е гавра и печеливши банкоматни карти..
При тия точни науки,които от век доказват нормалнато ни съществуване,всичко друго е гавра и печеливши банкоматни карти..
-
namakak - Потребител
- Мнения: 960
- Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21
Re: Задължително вероучение в българското училище?
опитах да ви махна капаците. Искате си ги. Ваши са. Умалителните обръщения запазете за себе си и обкръжаващите ви... Да. За да схванеш каквото и да е... Нужен ти е мироглед и широта... Ниска ви е камбамарията с други думи.
http://www.youtube.com/watch?v=CZo12LIWqYw
-
satir - Активен потребител
- Мнения: 1984
- Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:56
- Местоположение: те тукa те...
Re: Задължително вероучение в българското училище?
* Почитай баща си и майка си...
* Не убивай.
* Не кради.
* Не лъжесвидетелствувай против ближния си.
Въпреки, че съм атеист, научена съм да се съобразявам с част от "10-те Божи заповеди".
По повод дискусията бих казала, че за първи път подкрепям kostadin_yordanov.
И..., безусловно подкрепям balance. Целта за въвеждане на този задължителен предмет в училищата е съвсем друга - да бъдат ангажирани кадрите, които Духовната академия бълва всяка година. Православните църкви стават все по-малко на брой в сравнение с новоизграждащите се Джамии. Това е равносметката, жалко...
-
Melly - Старши потребител
- Мнения: 8013
- Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
- Местоположение: гр. София
Re: Задължително вероучение в българското училище?
satir написа: опитах да ви махна капаците. Искате си ги. Ваши са. Умалителните обръщения запазете за себе си и обкръжаващите ви... Да. За да схванеш каквото и да е... Нужен ти е мироглед и широта... Ниска ви е камбамарията с други думи.
satir, нямах намерение да Ви засегна с умалителното обръщение. Не знам какви капаци се опитвате да махнете от нас, но с това вероучение по-скоро ще ги сложат на децата ни. "Светата" църква, уви, има хилядолетен опит в това.
Другото, за схващането, широтата, мирогледа и камбанарията, не го разбрах, но както и да е, ще го отдам на ниския си интелект.
Melly написа:И..., безусловно подкрепям balance. Целта за въвеждане на този задължителен предмет в училищата е съвсем друга - да бъдат ангажирани кадрите, които Духовната академия бълва всяка година. Православните църкви стават все по-малко на брой в сравнение с новоизграждащите се Джамии. Това е равносметката, жалко...
Благодаря за подкрепата Melly. Искам само да вметна, че това с увеличаващите се джамии си е отражение на настъпващия ислямски фундаментализъм, който (каквото и да разправят армията ходжи, имами и мюфтии) си е в основата на исляма като религиозна доктрина.
Въпросът е, че благословен и финансиран от държавата православен фундаментализъм не е начинът да се спре настъплението на исляма. А най-много да предизвика пагубно за обществото ни религиозно противопоставяне (което впрочем и сега го има в "латентно" състояние).
Ако избълваните от "Духовната академия" и Богословските факултети кадри са истински вярващи християни, нека продадат имотите си, да раздадат всичко на сиромаси, да вземат малко багажец в една торба и да тръгнат по градовете и селата, по улиците и домовете, да проповядват, учат и наставляват, да гладуват и студуват, защото вярата им ще ги стопли и нахрани. Да станат "сеячи". Защото колко е вярата на този, който гледа да проповядва, като се намърда на топло място и заплата ?
Последна промяна balance на 26 Сеп 2010, 20:33, променена общо 1 път
- balance
- Потребител
- Мнения: 122
- Регистриран на: 27 Май 2008, 16:01
Re: Задължително вероучение в българското училище?
Аз пък мисля, че евентуалното лицемерие и "интересчийство" у църковните водачи или свещениците далеч не могат да бъдат главният аргумент срещу задължителното вероучение. Всъщност това въобще (или почти) не е аргумент срещу, просто защото лицемерието и склоността към гонене на личен интерес са си човешка черта и се срещат в горе-долу равни пропорции във всяка област на живота. Не всеки учител по етика спазва правилата на етиката, но това не е причина да я махнем от учебната програма; не всеки политик, чиновник и пр. ги спазва, но това не е причина да закрием парламента, правителството и администрацията (и съда ).
Против задължителното вероучение съм, защото, колкото и лозунгаджийски да звучи, мисля, че за подобно нещо няма място в модерна държава. Манипулация е да се приема за дадено, че религиозността означава възвисен морал, а "безбожието" - бездуховност. А самата дума "вяра" някак си почти навява мисли за суеверие, за липса на критичност (нали е вяра), липса на нужда от установяване и доказване... (Да, знам, че има много просветени вярващи, не искам да обидя никого и не казвам, че религиозността пречи на каквото и да било, казвам само, че съвсем не е предимство според мен.)
А щом църквата е независима и отделена от държавата, значи има нужната независимост и отделеност, за да е в състояние самостоятелно да си организира неделни училища, като иска.
Против задължителното вероучение съм, защото, колкото и лозунгаджийски да звучи, мисля, че за подобно нещо няма място в модерна държава. Манипулация е да се приема за дадено, че религиозността означава възвисен морал, а "безбожието" - бездуховност. А самата дума "вяра" някак си почти навява мисли за суеверие, за липса на критичност (нали е вяра), липса на нужда от установяване и доказване... (Да, знам, че има много просветени вярващи, не искам да обидя никого и не казвам, че религиозността пречи на каквото и да било, казвам само, че съвсем не е предимство според мен.)
А щом църквата е независима и отделена от държавата, значи има нужната независимост и отделеност, за да е в състояние самостоятелно да си организира неделни училища, като иска.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
-
portokal - Старши потребител
- Мнения: 5524
- Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36
Re: Задължително вероучение в българското училище?
portokal написа: А щом църквата е независима и отделена от държавата, значи има нужната независимост и отделеност, за да е в състояние самостоятелно да си организира неделни училища, като иска.
Само че тогава църквата трябва да плаща за тях. А зорът им е е църквата да лапа, а да плаща държавата - т. е. ние, данъкоплатците (да използвам обобщаващото и вече станало банално понятие).
- balance
- Потребител
- Мнения: 122
- Регистриран на: 27 Май 2008, 16:01
Re: Задължително вероучение в българското училище?
престанете!
http://www.youtube.com/watch?v=CZo12LIWqYw
-
satir - Активен потребител
- Мнения: 1984
- Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:56
- Местоположение: те тукa те...
Re: Задължително вероучение в българското училище?
satir написа: престанете!
Аууу! Какъв е този фелдфебелски тон ? Така ли ще затварят устата и на децата ни в бъдещите часове по вероучение ? Или направо ще намалят повдение и ще изключват от училище за всяка неудобна реплика ?
Ще престана, satir. Съжалявам, че смутих душевния Ви покой. Оставям на "светите" отци да Ви го възвърнат. Утре запалете една свещ в "Света Неделя" за успеха на бъдещото задължително вероучение, а в неделя се курдисайте там от 8 до 11 часа, помолете се, вземете светото причастие и ще освободите съзнанието и интелекта си от непосилния товар на истината.
Желая Ви успех.
- balance
- Потребител
- Мнения: 122
- Регистриран на: 27 Май 2008, 16:01
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта