начало

10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия 10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия

Запор на банкова сметка

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запор на банкова сметка

Мнениеот pastet1989 » 17 Мар 2011, 14:42

Здравейте.
Физическо лице дължи 5000 лв за невърнат кредит от ДжетКредит. Кредита е теглен преди 2 години.

1) Може ли да му се наложи запор на банковата сметка? Или е вярно че има нов закон който съгласувано с нормите на Европейския съюз отменя тази мярка понеже тя нарушава конституционалните човешки права? Казаха ми че отскоро вече няма запор но ми казаха да се консултирам с професионалост за да потвърди.
2) Ако приемем че запор може да бъде поставен, възможно ли е това да стане под формата на "капан" или предварително обявен запор? Какво имам предвид:
Лицето си открива нова банкова сметка. Внася пари в нея и иска веднага в момента на внасянето да ги изпрати към чужда сметка (да направи превод). Възможен ли е сценарият:
Той внася парите, банката ги приема, в следващата минута той казва че иска да ги прати всичките към друга банка и те му казват: "Съжаляваме, но не можете да правите нищо от с тези пари тъй като вече автоматично е наложен запор върху тях".
Или с други думи може ли да се наложи този запор ако лицето, дължащо сума не държи продължително време в сметката си суми, а само внася когато иска да ги изпрати веднага след внасянето (т.е. сумите му седят най-много за минута в сметката).

Моля за компетентен отговор и благодаря предварително!
pastet1989
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Мар 2011, 14:34

Re: Запор на банкова сметка

Мнениеот darii » 17 Мар 2011, 16:41

По въпрос № 1 може.
"Или е вярно че има нов закон който съгласувано с нормите на Европейския съюз отменя тази мярка понеже тя нарушава конституционалните човешки права?"
Това няма да го коментирам, защото означава Кредитора да не си търси парите, за да не ви наруши правата. :D Страхотно. Дано някога дадете пари на заем и да сте на мястото на Кредитора.
По въпрос № 2 може да изпаднете в подобна ситуация да внесете парите и да не можете да ги наредите поради запор.
Явно искате с тъпан Кредитора да обявява какви мерки ще предприеме срещу Вас, но не е задължен да го прави.
Освен запор на сметка може да ви се запорира заплатата, колата, жилището и т.н.
Пък може да сте решили заради този кредит да не почвате работа в този живот и да не притежавате нищо на ваше име.
Успех в криенето.
darii
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 18 Май 2009, 11:07

Re: Запор на банкова сметка

Мнениеот Pause » 17 Мар 2011, 17:06

Здравей,принципно новото в законодателството е заповедното производство едни хартийки банката носи на съда и той издава заповед за изпълнение, и ако длъжникът направи възражение ,кредиторът трябва да предяви иск за вземането си.Това е новото и съответства на ЕС ,както и ДТ е по ниска. :D
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Запор на банкова сметка

Мнениеот pastet1989 » 17 Мар 2011, 19:23

Pause написа:Здравей,принципно новото в законодателството е заповедното производство едни хартийки банката носи на съда и той издава заповед за изпълнение, и ако длъжникът направи възражение ,кредиторът трябва да предяви иск за вземането си.Това е новото и съответства на ЕС ,както и ДТ е по ниска. :D


Извинявай, можеш ли да разясниш по-подробно, че не те разбрах?
pastet1989
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Мар 2011, 14:34

Re: Запор на банкова сметка

Мнениеот Pause » 17 Мар 2011, 20:02

Ами ,то венеца на правораздаването не е лесен .Ето какво имах впредвид,според Чл410т1ГПК казва че за парични суми може да иска издаване заповед за изпълнение какъвто е просрочения банков кредит после Чл417т2ГПК определя несъдебните изпълнителни документи и +( Чл.418 ГПК да се прибави документ основаващ вземането).И ако длъжникът направи възражение банката предявява установителен иск по Чл415 ГПК .Общо взето това е траекторията. :roll:
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron