начало

10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия 10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия

покупка на имот и декларация по чл. 87

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


покупка на имот и декларация по чл. 87

Мнениеот vader1 » 28 Юли 2011, 22:10

Здравейте,

ще бъда благодарна, ако някой може да помогне със съвет относно ситуацията, в която се намирам в момента.

Със съпругът ми решихме да купим имот чрез ипотечен кредит .
При представянето на документите за входиране на молбата за кредит, се оказа, че продавача (фирма) има задължения по член 87 и по думите на служителката на банката, кредит няма да бъде отпуснат при това положение ако разбира се той не погаси всички свои задължения.

По мое впечатление много вероятно е продавача да откаже да покрие задълженията си, което ще лиши нас от възможността за закупуване на имота от една страна, а от друга ще трябва по някакъв начин да си върнем капарото, което сме дали, и за което се съмнявам, че може вече да е похарчено.

От тук и въпросите, които имам и във връзка с които търся съвет:

1. Наличието на задължения от страна на продавача наистина ли е такъв голям проблем при тази ситуация?
2. Има ли начин с част от сумата, която трябва да се заплати имота да се покрият тези задължения и съответно да се сключи сделката?
3. Може ли наличието на задължения да се използва за анулиране на предварителния договор по вина на продавача и съответно той да върне даденото вече капаро (по презумция, че той е знаел за задълженията които има )?
4. Каква би била правилната процедура ако той откаже да върне капарото и има ли право той да обяви предварителния договор за окончателен по чл. 19 ал 3 и по чл 297, ако до указания в предварителния договор срок сделката не е сключена и съответно какви биха били последствията.

Знам, че може би най-доброто ще е да потърся адвокатска помощ ако събитията тръгнат в най-неблагоприятната за нас светлина, но ще се радвам ако някой даде поне насоки в ситуацията и ни помогне да подходим по възможно най-правилния начин.

Благодаря предварително!
vader1
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Юли 2011, 21:52

Re: покупка на имот и декларация по чл. 87

Мнениеот poprangelov » 30 Юли 2011, 19:42

Вземете предварителния договор и се консултирайте с адвокат !
Какво и КАК е написано там като споразумение между вас с продавача , няма как да гадаем !

"Да се обеси, не да се освободи !
"Да се обеси не , да се освободи ! " :D :D :D
КОНСТИТУЦИЯ на Република България

Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
poprangelov
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 07 Апр 2011, 13:27

Re: покупка на имот и декларация по чл. 87

Мнениеот bridget » 04 Авг 2011, 13:45

1. Наличието на задължения от страна на продавача наистина ли е такъв голям проблем при тази ситуация? - Голям проблем е, защото ще ви откажат вписване - както на покупко-продажбата, така и на ипотеката в полза на банката. Съгласно 265 ДОПК нотариусът и съдията по вписвания са солидарно отговорни, ако изповядат/впишат сделка, при която отчуждителят има непокрити публични задължения.
2. Има ли начин с част от сумата, която трябва да се заплати имота да се покрият тези задължения и съответно да се сключи сделката? - има: декларация от продавача по 264, ал.4, ДОПК плюс приложени вносни бележки, че дължимите суми са преведени (последното е възприето като константна практика от съдиите по вписванията, въпреки че е дискусионно дали 265 ДОПК го поставя като изискване и именно това е препъни камък при доста такива сделки, ако плащането е със кредит; във всеки случай съдебната практика също е константна в този смисъл).
Но определено ви съветвам да си вземете договора и да се консултирате с колега.
Успех!
ПП По чл.87, ал.6 ДОПК се издава удостоверение от НАП, декларацията е по чл.264, ал.1 ДОПК се подписва при нотариуса.
Аватар
bridget
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 09 Юни 2005, 21:06

Re: покупка на имот и декларация по чл. 87

Мнениеот vader1 » 10 Авг 2011, 17:52

Благодаря за съветите.
Сигурна съм, че при добро желание от страна на продавача ще може да се намери решение. Първо обаче явно трябва да намерим "доброто желание".
vader1
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Юли 2011, 21:52

Re: покупка на имот и декларация по чл. 87

Мнениеот namakak » 10 Авг 2011, 22:28

Коментар на цената веднага,а щом знаете и адреса вече може да свалите и брокерския хонорар за доброто на продавача.
Аватар
namakak
Потребител
 
Мнения: 960
Регистриран на: 10 Юни 2008, 16:21

Re: покупка на имот и декларация по чл. 87

Мнениеот vader1 » 11 Авг 2011, 14:09

купуваме (или по-точно мислехме си че купуваме) без брокер.
тъпото в ситуацията, е че не знам доколко продавача ще има желание да покрие задълженията си, ако откаже такъв вариант, просто се връщаме в изходна позиция, да не говорим че трябва да го чакаме да върне и нашите пари :?
vader1
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Юли 2011, 21:52


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron