начало

Прокурорската колегия назначи Ваня Стефанова за зам. главен прокурор Прокурорската колегия назначи Ваня Стефанова за зам. главен прокурор

Otnemane na Roditelski Prava.

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Ivanka Fleck » 06 Яну 2005, 20:59

Omajena sam v chujbina ot blizo 3 godini i imam sin na 4 godini roden v Balgaria.Nosi imeto na basta si ,s kogoto ne sam omajvana.Ne poluchavam izdrajki i niamam kontakt s nego.Sastiat jiveeshe sasto v Avstria,v momenta e s zabrana.!Sled zavedeni za izdrajki dela poluchih izdrajki za tri meseca.Tuk imam palni prava za Sinat mi.No bez Basta mu ,ne moga da mu smenia ili izdalja nov pasport ,otkoito toi ima nuzda.!Ne moga i da posetia blizkite si v Balgaria.!Jelaia da polucha palnite prava varhu sinat mi,Kakav e redat ?Vazmojno li e ! Kakvo e neobhodimo da napravia?
Ivanka Fleck
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Гери » 06 Яну 2005, 21:15

Трябва да заведете дело за лишаване от родителски права в България, но е хубаво и вие с детето да сте тук. Проблема е, че влезете ли в България до приключване на делото няма да може да напуснете страната, тъй като без декларация съгласие от бащата не можете да напускате пределите на РБ. Когато получите решението това ще може да стане, но ми се струва, че Закрила на детето няма да дадат становище без лично да се срещнат с вас и да разговарят с детето, за това и мисля, че трябва да сте тук.
Гери
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот донна2 » 06 Яну 2005, 21:16

Аз не бих ви съветвала да водите дело за лишаване от родителски права , по добре изискайте от съда да постанови решение с което да замести съгласието на бащата за издаване на паспорт и разреши многократно напускане на страната .


Наскоро бях свидетел на "цирк" от рода лишен от родителски права щот не бил плащал издръжка /съпругата щастливо омъжена за чужденец / ,чиито род ителски права въстановени по реда на чл.77 ал.2 от СК /оказа се де е внасял суми на влог на детето ,де не ,както и да е всичко изчистено / е тогава стана гадно оня отказа да даде съгласие . Какво стана по-наък не зная .......но едва ли е било приятно .
донна2
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Ivanka Fleck » 08 Яну 2005, 00:32

Blagodaria za otgovora,no Bastata e kriminalen i zamesen v sredi,ot koito ne moga da opazia Sinat mi ili sebe si . Tuk imame zakrila,no samo v tezi granici. Ne e li vazmojno Advokat da me predstavliava i zastitava ?
Ivanka Fleck
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Ivanka Fleck » 08 Яну 2005, 00:36

Blagodaria za otgovara! Kak moga da go napravia tova ,stava li chrez Advokat i bez da se pribiram v Balgaria?
Ivanka Fleck
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Гери » 08 Яну 2005, 01:36

Може да се опита, въпроса е адвоката ви да се пребори със закрила на детето и да ги обеди да дадат становище във ваша полза!
Другият вариант е признаване на чуждестранно съдебно решение (екзекватура), обаче... стои въпроса бившия ви съпруг е лишен от родителски права със съдебно решение ли? Редовно ли е бил призован? Влязло ли е решението в сила? Също така отговаря ли на изискванията за лишаване от родителски права по българското законодателство, а именно лишен ли е от родителски права поради дезинтересираност към детето и неплащане на издръжка...
Гери
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот enigma » 09 Яну 2005, 00:05

Със екзекватура няма са стане, защото подобни дела се считат в изричната компетентност на РБ. По това има пълно единомислие. Ако не вярвате, питайте Боби Белазелков и Пунев от ВКС. Пише го и в Сталев. Това за колежката.

Гражданин на коя държава е детето и на територията на коя от двете държави Ви трябват с точност правата?
enigma
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Ivanka Fleck » 09 Яну 2005, 00:22

Zdraveite!
Kakvo tochno e tova chujdestranno sadebno reshenie?/ekzekvatura/?
Az i Bastata ne sme imali brak.Dori ne sme jiveli na edin i sasti adres .Sinat mi nosi negovoto ime po negovo nastoiavane.Ne poluchavam izdrajki i sled zavedenite dela tuk,poluchih izdrajki za 4 mesetca po tukashnite pazmeri € 300.- mesecno.Bastata po tova vreme jiveeshe tuk i beshe osnoval firma,za jalost falshiva .Malko predi da go uloviat sasto s falshivi evro i t.n.t.....Ne beshe plastal izdr. za 6 mesetca i pojela da dade deteto za osinoviavane. Podgotvihme dokumentite,no na podpisvaneto toi ne se iavi i po kasno beshe izgonen ot stranata.Mislia da se obarna za pomost kam tukashnite vlasti tai kato sa zapoznati s sluchaia,Tai kato ot Kriminalna policia iskaha ot men informacia za vrazkite mu tuk .Okazaha mi zastita , kakto i minaloto liato Bastata beshe tuk s falshiv BG.Pasport i zaplashvashe da otvleche deteto.Triabva ,obache da znam kakvo da iskam ot tiah i kakvo moga da polucha po vazmojnost.!
Ivanka Fleck
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Ivanka Fleck » 09 Яну 2005, 00:27

BG. Grajdanin , ima nujda ot nov pasport ,a bez bastata ne moga da go izvadia .
Niamam kontakt s nego i podoben ne ste dovede do Dobro. Kakvo da napravia ?
Ivanka Fleck
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Гери » 09 Яну 2005, 00:43

Колега, аз не виждам изрична забрана в ГПК, вие виждате ли я? Смятам, че текста на закона е над съдебната практика (която както знаете в РБ няма такова значение, каквото има в англосаксонската правна система. Нещо повече в практиката се случва един и същ състав на ВКС, по един и същ казус да възприеме 2 различни решения и да застъпва коренно противоположни становища). Нещо повече считам, че последните изменения на ГПК в тази им част са напълно приложими, нещо повече Ж.Сталев мисли същото. Дали самият той си противоречи? Или имате старото му издание и просто наблюдаваме еволюирането на автора в гражданско-процесуалната теория.
Гери
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Ivanka Fleck » 09 Яну 2005, 00:53

Kolega , az sam Detski vazpitatel.S psihologiata na TI s Zkonite na VIE.Izvan stranata sam ot 10 godini zatova se rovia v tozi sait , zastoto na otivash li na voinanepodgotven si ia predvaritelno zagubil.I za men vsiaka informacia e polezna i cenna!
Ivanka Fleck
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот enigma » 09 Яну 2005, 01:03

Първо да се извиня на колежката, тя е права за екзекватурата - има промяна след присъединяването ни към Конвенцията.

Така: за издаването на нов паспорт (български) не би следвало да Ви е нужен бащата: Семеен кодекс - Чл. 73. (1) Всеки от родителите може сам да представлява малолетните си деца и да дава съгласие за правните действия на непълнолетните си деца само в техен интерес.
Но предполагам, че може да има някаква полицейска разпоредба по въпроса. Не познавам материята и не мога да дам отговор наготово. Кой Ви поиска и съгласието на бащата? Хубаво е да Ви посъветва друг по този въпрос.

Относно родителските права, можете да водите дело в Австрия, след което да поискате австрийското решение да придобие сила и в България. Това става чрез ново дело, по което въпросите относно родителските права няма да се преразглеждат, а ще се приеме разрешението на проблема от австрийския съд.
Ще признаят решението по Европейската конвенция за признаване и изпълнение на решения за упражняване на родителски права и възстановяване упражняването на родителските права от 1980 г. Ако имате вече решение, направо го използвайте. Вашето присъствие не е необходимо нито това на детето.

Можете и да водите дело в БГ. Присъствието на детето не е поначало нужно, но Вашето е задължително за заседанията. Лошото е, че съдът може да постанови и изслушване на детето съгласно СК Чл. 72. Родителските права и задължения се упражняват от двамата родители заедно и поотделно. При разногласие между тях спорът се решава от районния съд след изслушване на родителите и ако е необходимо, на детето.
enigma
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот enigma » 09 Яну 2005, 01:14

До Гери: Извиних се мисля, но и за да бъдем напълно коректни:

чл. 307а ГПК е относно "упражняване на родителски права при неправомерно прехвърляне на дете" и като беше зададен въпросът не играе.

Промяната е въз основа на СК Чл. 137. (2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) В случаите, когато родителите не живеят заедно и няма постановено решение за мерките относно личните отношения или е отказано признаване и допускане изпълнение на решение на чуждестранен съд за упражняване на родителски права, .....

Преди този текст го нямаше и затова се приемаше, че тези дела са в изключителна компетентност.
enigma
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Гери » 09 Яну 2005, 01:30

Нямах предвид 307а между другото, а цялостната уредба на производството по екзекватура....

Приемам извинението :)
Гери
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот enigma » 09 Яну 2005, 01:30

А практиката на ВКС се основава и на законов текст: ако изследвате чл. 9, ал. 3 във връзка с ал. 1-2 ГПК ще установите, че паралелна компетентност на чуждестранен съд при сключен пророгационен договор е изключена относно неимуществени права (в случая родителски). Сред като подобна компетентност е невъзможна по изрично съгласие, тя е невъзможна и при липса на съгласие на страните, както и при конклудентно такова (неоспорване компетентността на чуждестранния съд).
enigma
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот enigma » 09 Яну 2005, 01:32

Затова и СК Чл. 137. (2) се явява специална правна норма и новост за мене.
enigma
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Гери » 09 Яну 2005, 01:40

Именно за това е най-добре да не губите време и да се снабдите с препис от съдебния акт, с който съпругът ви (бившия) е лишен от родителски права и да заверите същия с Апостил. Необходимо е да се снабдите и със доказателства (съдебно удостоверение), че самото решение е влязло в сила и не подлежи на обжалване (в Австрия например направо слагат такъв мокър печат върху самото решение и не е нужно да имате и съдебно удостоверение). В случай, че са спазени всички изисквания и СГС (само този съд е компетентен по делата за екзекватура) постанови решение с което признае и допусне изпълнението на това чуждестранно съдебно решение вие ще можете да извадите паспорт на детето си и без съгласието на бащата, както и няма да ви е нужна декларация съгласие от него, а при напускане на РБ ще представяте на границата препис от решението.
Екзекватурата може и да стане без ваше присъствие с изрично пълномощно (с нотариална или консулска заверка). Трябва обаче да има доказателства, че бащата е бил редовно призован за съдебното заседания.
Още веднъж подчертавам, че производството е приложимо само тогава когато става въпрос за съдебно решение.
Гери
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот донна2 » 09 Яну 2005, 01:45

съгласно чл.11 ал..9 от ППЗБДС се изисква заявлението за паспорт да е подписано и от двамата родители

(9) (Доп. - ДВ, бр. 14 от 2000 г.) Подписите на родителите при
издаване на паспорт на лица, ненавършили 18 години, се полагат в присъствие
на длъжностно лице. При отсъствие на родителите подпис полага упълномощено
от тях лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощ

съгласно чл.76 т.9 он ЗБДС
Може да не се разреши напускане на страната, паспорти и заместващи ги документи да не се издават, а издадените да се отнемат на:

9. малолетни и непълнолетни и поставени под запрещение лица, които нямат писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници, попечители./в случая на бащата /

а това е от сайта на МВР
http://www.mvr.bg/Guide/no_vizi_europe.htm

НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА "ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ"
КАК МОГАТ НЕПЪЛНОЛЕТНИ И МАЛОЛЕТНИ ДА ПЪТУВАТ САМИ В ЧУЖБИНА
От Национална служба "Гранична полиция" напомнят на всички, че напускане на страната от деца не може да бъде разрешено без писмено и нотариално заверено съгласие на двамата родители. (Когато детето пътува с единия от родителите е необходим документ със съгласието на другия родител). За родители, които са в чужбина, заверката се извършва от компетентно длъжностно лице в съответното българско посолство или консулство.
Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите.
Тези мерки са предприети, за да се предотврати незаконното извеждане на деца от България, за защита на техните права и интереси.
донна2
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот Гери » 09 Яну 2005, 01:48

Е какво общо има тук в темата за производството по екзекватура чл.9 от ГПК, който урежда един вид пределите на допустимост при арбитражните клаузи?
Гери
 

Re: Otnemane na Roditelski Prava.

Мнениеот enigma » 09 Яну 2005, 01:59

Ами разпоредбата на чл. 9, ал. е за възлагане на дело "на чуждестранен съд", ако пророгационния договор е действителен по правото по "седалището на съда". При същите условия, дело подведомствено на чуждестраннен съд може да бъде възложено на български съд. Тази алиниея е за съдебни органи, не за арбитражни.
Валидността на арбитражната клауза при арбитраж със седалище в чужбина е уредена от ал. 1-2. Те изключват валидност при спорове с неимуществен характер и другото вече го писах.
enigma
 

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron