начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

Detska idrajka

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот Гост » 19 Сеп 2005, 10:26

Нали говориш за фактическото ...ето ти фактическо упражняване на родителски права без да са присъдени на другия родител

Лицето Х на когото са предоставени с решение родителските права е в чужбина ,детето е при другия родител ,другия родител какво прави според теб........също така другия родител може да подаде иск за издръжка без да иска промяна на родителските права .

Както писах по-горе интересно през времето на режима на лични контакти родителя на когото не са присъдени родителските права какво упражнява над детето , аз предполагам родителски права ......,а вие .
Гост
 

Мнениеот донна2 » 19 Сеп 2005, 10:28

забравих да си напиша името -донна2
донна2
 

Мнениеот Гост » 19 Сеп 2005, 10:42

Има едно решение което открих , където става въпрос за фактическо упражняване на права ,а не на присъдени такива ,явно първоинстанционния съд е приел ,че давност не тече ,следващата инстанция е приела че тече защото детето е в чужбина и по тая причина бащата не упражнява никакви права .
Прочетете го и вижте колко е тенденциозно ,дори селсъвета е издал удостоверение че бащата не упражнявал права и по натък е някаква пълна боза .....погледнете кога е постановено това решение ,какъв е бил строя тогава и колко е тенденциозно . Това решение е много интересно ,но от друга гледна точка ,явно татето е бил някой другар и се е отървал от плащане .

Не живеем в онова социалистическо общество нали :D



Решение № 2611-а от 23.X.1964 г. по гр. д. № 1965/64 г., II г. о.

Съдебна практика на ВС на НРБ - граждански отделения, 1964 г., С., Наука и изкуство, 1965 г.

чл. 117, ал. 2 ЗЗД, чл. 303,
чл. 304, чл. 305,
чл. 306, чл. 307 ГПК

При възражение за давност за изпълнение на решение за издръжка издадено от съд на Чехословашката социалистическа република, решението може да се изпълнява в България само за платежите, които не са погасени с изтичането на тригодишната погасителна давност по чехословашкия закон.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Решението на Чехословашкия народен съд е постановено на 18.III.1954 г. и е влязло в сила. Ответникът е направил възражение за давност, но съдът е приел, че в случая не тече давност, защото ответникът не бил лишен от упражняването на родителските права над детето, а съгласно чл. 115, буква "а" ЗЗД давност не тече между деца и родители, докато последните упражняват родителски права.
Изводът на съда е необоснован и незаконосъобразен.
Детето живее в Чехословакия при майка си, а ответникът живее и работи в България. При това фактическо положение очевидно е, че родителските права над детето се упражняват от майката, а не от бащата. Че бащата от 1956 г. насам не е упражнявал родителските права над детето, се установява и от удостоверение № 16.VII.1964 г. издадено от селсъвета с. Д., Т. окръг. А щом бащата не упражнява родителски права над детето, то чл. 115, буква "а" ЗЗД няма приложение. Тази разпоредба на закона обаче няма приложение в случая и поради това, че вземането е установено със съдебно решение и в такъв случай съгласно чл. 117, ал. 2 ЗЗД тече нова давност, която всякога е пет години. Нещо повече, в случая се касае до изпълнение на решение на чехословашкия съд и съдът е следвало да провери дали то при възражение за давност подлежи на изпълнение и по законите на Чехословашката социалистическа република. Както в НРБ, така и в ЧССР е предвидена давност, която започва да тече след постановяването на решението - 5 години у нас съгласно чл. 117, ал. 2 ЗЗД и 3 години съгласно чехословашкото законодателство, следователно в случая за платежите, за които след постановяване на решението са изтекли 3 години, решението не подлежи на изпълнение в Чехословашката република, а щом решението в тази му част не може да се изпълни в държавата, където е постановено, понеже искането за принудително изпълнение на присъденото вземане е погасено по давност, то не може да се изпълни и в държавата, където е поискано допускане на неговото изпълнение
Гост
 

Мнениеот Гост » 19 Сеп 2005, 17:17

не мисля, че е тенденциозно, напротив... бащата се е отървал плащане, не защото е другар, защото майка на детето е спала толкова време.. целта на издръжката е да задоволява текущи нужди на детето, а не да се трупат лихви на влог.. не сме в социалистическото време, но законът не се е променил оттогава, а и съдебната практика явно...
Гост
 

Мнениеот Гостенка » 19 Сеп 2005, 17:28

"Притежава" и "упражнява" родителски права не е едно и също. Докато трае бракът, родителските права се упражняватс съвместно от двамата родители. След развода ги притежават и двамата, но ги упражнява този, комуто са предоставени от съда. Тъй като той също така и представлява детето, то давността не тече между тях. По отношение вземането за издръжка към другия родител - давността си тече.
Гостенка
 

Мнениеот donna » 19 Сеп 2005, 17:57

Викам аз тва дете да го пратим при баба и дядо на гости ЗА НЯКОЙ И ДРУГ МЕСЕЦ..........пък да видим тогава кой какво ще упражнява :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Предишна

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron