начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

може ли осиновяване на 18 г дете?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


може ли осиновяване на 18 г дете?

Мнениеот zweta » 03 Окт 2005, 09:57

дъщеря ми е 12 клас и иска да учи в лондон, но нямам финансова възможност, сестра ми и зет ми живеят там и имат постоянна виза, предложиха ми да я осиновят, така следването й ще е безплатно, но според семейния кодекс не може да я осинови сестра ми. Въпросът ми е има ли някаква възможност това да стане?
zweta
 

след...

Мнениеот gery » 03 Окт 2005, 10:01

...като е навършила 18 год. не може да бъде осиновена!
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

за осиновяването

Мнениеот zweta » 04 Окт 2005, 10:40

ако са с постоянна виза, според английските закони не може ли да я осиновят, там мисля че пълнолетието е на 21 г., няма ли никаква възможност? Някои хора може да ме упрекнат, че искам да ми осиновят собственото дете, но аз искам най-доброто за нея. Вдовица съм от 13 г.,дъщеря ми е ученолюбива, виждам че има възможности и иска да учи, но нямам финансови средства.Сестра ми иска да я вземе в Англия, все пак друго е европейското образование, нали? И ако я осиновят, ще учи безплатно.
zweta
 

Мнениеот Гост » 04 Окт 2005, 14:52

Мила госпожо, почти всички от нас работят по БЪЛГАРСКИТЕ закони. По английските... дано някой колега да знае! А иначе може да се пробвате в английски форум от сорта на този. Успех!
Гост
 

Re: може ли осиновяване на 18 г дете?

Мнениеот Гост » 04 Окт 2005, 21:54

[quote="zweta"]дъщеря ми е 12 клас и иска да учи в лондон, но нямам финансова възможност, сестра ми и зет ми живеят там и имат постоянна виза, предложиха ми да я осиновят, така следването й ще е безплатно, но според семейния кодекс не може да я осинови сестра ми. Въпросът ми е има ли някаква възможност това да стане?[/qustom e stanala na 18 nikoi ne moze da q osinovi.
Гост
 

otg

Мнениеот harmaiani » 05 Окт 2005, 14:23

Разбирам Ви напълно, но според чл.136 от нашия Семеен кодекс приложим закон в случая е българския, именно СК, така че е невъзможно дъщеря Ви, която е навършила 18 години да бъде осиновена
harmaiani
 

Мнениеот sdp227 » 05 Окт 2005, 18:10

Преди известно време апелирах във форума да не се дават произволни съвети от хора, говорещи по чуто-преразказано, но нищо не се е променило!
Не може да се отговаря на въпрос, цитирайки отменена и неприложима в понастоящем правна норма! Стълкновителните разпоредби, включително и тези относно приложимото при осиновяване право се съдържат в Кодекса на международно частно право (КМЧП), а не Семейния кодекс.
Сега на въпроса на госпожата – разбирам, че сестра Ви и зет Ви не са граждани на Обединеното кралство, но имат постоянно местожителство там. При тази хипотеза, ако осиновяването се извършва в България, приложима ще е разпоребвата на чл. 84 от КМЧП:

Чл. 84. (1) Условията за осиновяването се уреждат от правото на държавата, чиито граждани са осиновяващият (осиновяващите) и осиновяваният към момента на подаване на молбата за осиновяване.
..........
(4) Когато осиновяваното лице е български гражданин, осиновяващият - български или чужд гражданин, който има обичайно местопребиваване в друга държава, трябва да отговаря и на условията за осиновяване по правото на тази държава.

Доколокото според:

Чл. 1. (1) Разпоредбите на този кодекс уреждат:
1. международната компетентност на българските съдилища, на други органи и производството по международни граждански дела;
2. приложимото право към частноправните отношения с международен елемент;

Следав да се заключи, че ако осиновяване се прави пред българските власти, то ще трябва де се спазват изискванията (както процесулни, така и материлно правни, включително и относно допустимата за осиновяване възраст) на българското законодателство.
Основен принцин в международното право е, че съдилищата (и по правило всички държавни институции) прилагат собственото си порцесуално право (включително и стълконвителините си норми) при правоотношения с международен елемент. От което следва, че ако осиновяването се извършва в Обедененото кралство, приложими ще бъдат стълкновителните норми на английското право, които могат отново да препращат към българските материални закони, в това число и изискване за възраст. Но може и да не препращат, в който случай осиновяването може да стана по английските закони, но няма да бъде признато в България, което, до колкото ръзбирам, Вас не Ви е и нужно.
Да обобщя – нужно е да се направи проверка на английското законодателство отонасящо се до приложимото право и материално-правните изисквания за осиновяване.
А на чисто практическо ниво, ако искате дъщеря Ви да учи в Англия, може просто да изчакате влизането на България в Европейската общност – след това българските граждани ще бъдат третирани по същия начин както английските при определяне на вноските за обучение (разбира се ако безкрайно “талантливата” министър Кунева не се е оплескала и в тази насока, признавам си не съм се запознал още с тази глава от преговорите).
sdp227
 

otg.

Мнениеот harmaiani » 06 Окт 2005, 08:08

Прав сте, извинявам се,но това не променя нещата - условията за осиновяване според чл.84, ал.2 от Кодекса на международно частно право (КМЧП), на които трябва да отговаря осиновяваното лице, се определят от неговия отечествен закон, т.е. Семейния кодекс, който предвижда, че може да бъде осиновявано лице, което при подаване молбата за осиновяване не е навършило 18 г./чл.49/. Приложима в случая освен СК е и НАРЕДБА № 3 ОТ 3 СЕПТЕМВРИ 2003 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ДАВАНЕ НА СЪГЛАСИЕ ЗА ОСИНОВЯВАНЕ ОТ ЧУЖДЕНЕЦ НА ЛИЦЕ - БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН
/Обн. ДВ. бр.82 от 16 Септември 2003г./

Така че, колега, при условията на взаимност, ви моля, от своя страна, също да не давате произволни съвети.
harmaiani
 

Мнениеот sdp227 » 06 Окт 2005, 18:25

Колега,
Вие май не сте прочели какво съм на писал. Или не сте го разбрали.
Моята позиция не е че при осиновяване В БЪЛГАРИЯ не се прилага българското законодателство (в това число препращащи норми и съответно вътрешни процесуални и материални законови и подзаконови нармативни актове), а че осиновяването може до си извърше и в Обединеното кралство, при която хипотеза, ще се прилагат техните препращащи норми и евентулно (ако последните не препращат към българското право) – вътрешното им законодателство.

Така че колега, не съм дал произволен съвет! Напротив, ще повторя нещо, което съм писал и по рано – ОСНОВНАТА грешка която правите и Вие и мнозонството от колигите, когато давате съвети по въпроси с международен елемент е, че презюмирате, че въпросът, който е поставен стои САМО пред българските държавни орагани и поради това единствено приложимо е българското право. Както в настоящия случай, така и например при развод в чущбина, въпросът може (и по всяка вериятност е) пред органите на друга държава, при което не се прилагат стълкновителните норми, а още по-малко вътрешното законадателства на България.

Вашето първоначално становище е:

“Разбирам Ви напълно, но според чл.136 от нашия Семеен кодекс приложим закон в случая е българския, именно СК, така че е невъзможно дъщеря Ви, която е навършила 18 години да бъде осиновена”

Както аз го разбирам, Вие не предвиждати никаква възможност за прилагани на други стълкновителни и вътрешно-правни норми. Ще Ви помоля да препрочетете мненията си относно приложимото право (аз го направих най-внимателно) и да ми посочито – кое точно в тях третира една такава хипотеза. Ако съм го пропуснал съм готов да Ви поднеса моите най-искренни извинения, но ако не съм, ще Ви помоля да отчете грешката си и да не се опитвате да извините пропуска си като с твърдение, че моята позиция е грешна.

Аз стоя зад всяка дума, която съм написал по въпроса!
sdp227
 

Re: otg

Мнениеот vas » 09 Окт 2005, 15:43

harmaiani написа:Разбирам Ви напълно, но според чл.136 от нашия Семеен кодекс приложим закон в случая е българския, именно СК, така че е невъзможно дъщеря Ви, която е навършила 18 години да бъде осиновена



zashto??????????????????????????
ako ne e slyh, biah chyl za slychai na osinoven blizo 32 godishen v Shtatite balgarin, koito e bil tam daje po linia na niakakva pravitelstvena vizita..
vas
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 54 госта


cron