начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

прокурорът да възстановява първоначалното факт. положение

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


прокурорът да възстановява първоначалното факт. положение

Мнениеот razli4na » 19 Авг 2008, 19:00

Здравейте, колеги
имаше навремето един текст, с който законът възлагаше на прокурора да извършва необходимите действия за възстановяване на първоначалното фактическо положение при самоуправни действия. Въпросът ми е дали все още съществува или е премахнат /впрочем тази разпоредба май прокурорите не обичаха твърде и така или иначе си беше един мъртъв текст, та наистина може и да са го изчистили/. Не го намирам, а го издирвам.
Благодаря!
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот karanedeff » 19 Авг 2008, 19:38

ЗАКОН за прокуратурата
Обн., ДВ, бр. 87 от 11.11.1980 г., доп., бр. 27 от 4.04.1986 г., в сила от 1.01.1987 г., бр. 91 от 2.12.1988 г., в сила от 1.11.1988 г., изм. и доп., бр. 46 от 11.06.1991 г., изм., бр. 100 от 10.12.1992 г., в сила от 1.01.1993 г., отм., бр. 59 от 22.07.1994 г.
ЗАКОН за прокуратурата написа:Отстраняване на самоуправства
Чл. 32. (1) Прокурорът в бързи и неотложни случаи разпорежда с мотивирано постановление възстановяване на по-раншни фактически положения, които са изменени самоуправно.
(2) Постановлението на прокурора се изпълнява от органите на Народната милиция, на народните съвети и от други органи.
(3) Главният прокурор с наредба определя условията и реда за установяване и отстраняване на самоуправствата.


НАРЕДБА № 1 за установяване и отстраняване на самоуправствата
Издадена от Главна прокуратура,

обн., ДВ, бр. 57 от 21.07.1981 г., изгубила значение, бр. 124 от 23.12.1997 г., в сила от 1.04.1998 г.
Библиотека закони - АПИС, т. 3, р. 5, № 445
Раздел I

Общи положения

Чл. 1. При условията и по реда на тази наредба в бързи и неотложни случаи се възстановяват изменените самоволно, не по установения от закона ред, по-раншни фактически положения.
Чл. 2. (1) Бързи и неотложни са случаите на самоуправство, когато граждани, държавни, стопански или обществени организации са застрашени от непоправими или трудно поправими вреди, ако своевременно не бъде възстановено по-раншното фактическо положение.
(2) Случаят е бърз и неотложен всякога, когато:
1. гражданите са лишени от възможност да ползуват жилището си, необходими сервизни помещения или помещения за упражняване на законна дейност, от жизнено необходими движими вещи и в други подобни случаи;
2. засегнатата държавна, стопанска или обществена организация е лишена от помещения, съоръжения и други подобни и това нарушава нормалното й функциониране.
Чл. 3. Не се отстранява по реда на тази наредба самоуправство, когато:
1. заинтересуваните без уважителни причини в продължение на повече от 30 дни от узнаването за самоуправното действие не са потърсили съдействие от прокурора;
2. с него е отстранено веднага след извършването му друго самоуправство;
3. в закон е предвиден друг ред за бързо възстановяване на самоуправно измененото фактическо положение.
Раздел II
Установяване
Чл. 4. Писмените и устните молби и сигнали за самоуправство се разглеждат от:
1. прокурорите при районните прокуратури;
2. прокурорите при окръжните прокуратури, когато самоуправството е извършено или разпоредено от ръководител на окръжен държавен, стопански или обществен орган или организация;
3. прокурорите при Главната прокуратура, когато самоуправството е извършено или разпоредено от ръководител на министерство, друго ведомство или от централно ръководство на обществена организация.
Чл. 5. (1) Молбите и сигналите за самоуправства се приемат лично от прокурора или му се докладват незабавно.
(2) Писмените и устните молби и сигнали се регистрират и движат по единен ред.
Чл. 6. Когато в закон е предвиден друг ред за бързо възстановяване на самоуправно измененото фактическо положение, прокурорът изпраща молбата или сигнала на съответния компетентен орган, като уведомява за това подателя.
Чл. 7. (1) По всяка молба се извършва проверка. Прокурорът изслушва заинтересуваните лица, а когато е необходимо, извършва оглед, изисква обяснения и писмени сведения. Устните обяснения се записват и прилагат към преписката.
(2) По изключение, при невъзможност да извърши лично проверката, прокурорът я възлага на органите на Народната милиция, народния съвет или на други специализирани органи, като определя и срока за извършването й.
(3) За установяване на фактите и обстоятелствата по самоуправството могат да се използуват и други допустими от закона начини и средства.
(4) Проверки по сигнали за самоуправство се извършват, когато заинтересуваният устно или писмено заяви пред прокурора, че иска намесата на прокуратурата за възстановяване на по-раншното фактическо положение.
Чл. 8. (1) Заинтересуваните и лицата, на които са известни данни за самоуправството, се поканват при прокурора по възможния най-бърз начин, включително по телефона, за да дадат сведения и обяснения.
(2) При неявяване на лицата, поканени с писмена покана, може да се прилага разпоредбата на чл. 9, ал. 3 от Закона за прокуратурата.
Чл. 9. (1) След проверката прокурорът прави преценка извършено ли е самоуправство, в какво се изразява то и дали случаят е бърз и неотложен.
(2) В зависимост от преценката по ал. 1 прокурорът взема мерки за възстановяване на по-раншното фактическо положение или прекратява преписката с мотивирана резолюция.
Раздел III
Отстраняване
Чл. 10. (1) Когато прокурорът установи, че е извършено самоуправство, което трябва да се отстрани по реда на тази наредба, той предлага на нарушителя незабавно или в определен срок сам да възстанови по-раншното фактическо положение.
(2) При отказ на нарушителя прокурорът съставя постановление, което изпраща за изпълнение на съответния орган.
(3) Разпоредбите на алинеи 1 и 2 се прилагат и за случаите на самоуправство, извършено въз основа на нищожен административен акт.
Чл. 11. (1) Постановлението за възстановяване на по-раншното фактическо положение съдържа:
1. констативна част, в която се посочват какво фактическо положение е изменено, в какво се е изразило самоуправното действие, от кого е извършено, чии права и интереси са засегнати, данните, от които се установява, и правното основание за издаване на постановлението;
2. разпоредителна част, с която се определят какво по-раншно фактическо положение да се възстанови, от кого, спрямо кого, органът по изпълнението, начинът и срокът за изпълнение;
3. пред кой прокурор и в какъв срок подлежи на обжалване.
(2) Когато прокурорът разпорежда възстановяване на по-раншно фактическо положение във връзка с ползуване на жилищни, административни и стопански помещения или имоти, се посочват точно помещенията, а ако се отнася за движими вещи, те се изброяват.
Чл. 12. (1) Когато е извършено престъпление по чл. 323 от Наказателния кодекс , независимо от взетите мерки за възстановяване на по-раншното фактическо положение прокурорът образува предварително производство или постъпва по реда, указан в глава осма на Общата част на Наказателния кодекс .
(2) Когато извършителят е отказал да възстанови по-раншното фактическо положение и самоуправството не е престъпление, прокурорът независимо от взетите мерки може да състави и предложение до другарския съд.
Раздел IV
Срокове за решаване на преписките и ред за обжалване на решението на прокурора
Чл. 13. (1) Преписките за самоуправство се разглеждат и решават незабавно, а когато случаят е сложен, не по-късно от 1 седмица от постъпването на молбата или сигнала в прокуратурата.
(2) Постановлението и резолюцията се съобщават на заинтересуваните устно, а ако това е невъзможно, изпраща им се препис от тях.
(3) Устното уведомяване на заинтересуваните се отбелязва в преписката, като се посочва датата, на която е направено.
Чл. 14. (1) Решението на прокурора може да бъде обжалвано пред по-горестоящата прокуратура, а в случая на чл. 4, точка 3 - пред завеждащия отдел "Общ надзор".
(2) Жалби могат да подават заинтересуваните в тридневен срок от уведомяването им.
(3) Жалбата се подава в писмена форма чрез прокурора, чието решение се обжалва, който може сам да отмени или измени решението си.
(4) Ако прокурорът, чрез който е подадена жалбата, не отмени или не измени решението си, той изпраща преписката веднага на по-горестоящата прокуратура.
(5) Жалбата не спира изпълнението на постановлението освен ако прокурорът, чрез когото е подадена, или по-горестоящият прокурор разпореди друго.
Чл. 15. (1) По-горестоящият прокурор разглежда жалбата незабавно, а когато случаят е сложен - не по-късно от 7 дни от постъпването й, и се произнася по нея с мотивирано решение.
(2) Решението по ал. 1 се съобщава на заинтересуваните по начина, указан в чл. 13, алинеи 2 и 3 .
Чл. 16. (1) Постановлението на прокурора се изпраща незабавно за изпълнение на съответния орган.
(2) Когато за възстановяване на по-раншното фактическо положение е необходимо да се извършат действия на територията на друга прокуратура, постановлението се изпраща за изпълнение чрез съответния прокурор.
Чл. 17. Когато по-горестоящият прокурор отмени изпълнено постановление за отстраняване на самоуправство, определя и начина и срока за отстраняване на последиците от изпълнението му.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 32, ал. 3 от Закона за прокуратурата.
§ 2. Контролът по изпълнение на наредбата се възлага на отдел "Общ надзор" на Главната прокуратура.


О! Минало Незабравимо!
О! Пресвещени Старини!
:cry: :cry: :cry:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Мнениеот razli4na » 19 Авг 2008, 19:44

Благодарско, Каранедев!
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот kalahan2008 » 19 Авг 2008, 20:50

ЗАКОН ЗА СЪДЕБНАТА ВЛАСТ
Отразена деноминацията от 05.07.1999 г.
Обн. ДВ. бр.59 от 22 Юли 1994г., изм. ДВ. бр.78 от 27 Септември 1994г., изм. ДВ. бр.87 от 25 Октмври 1994г., изм. ДВ. бр.93 от 20 Октмври 1995г., доп. ДВ. бр.64 от 30 Юли 1996г., изм. ДВ. бр.96 от 8 Ноември 1996г., изм. ДВ. бр.104 от 6 Декември 1996г., изм. ДВ. бр.110 от 30 Декември 1996г., изм. ДВ. бр.58 от 21 Юли 1997г., изм. ДВ. бр.122 от 19 Декември 1997г., изм. ДВ. бр.124 от 23 Декември 1997г., изм. ДВ. бр.11 от 29 Януари 1998г., изм. ДВ. бр.133 от 11 Ноември 1998г., изм. ДВ. бр.6 от 22 Януари 1999г., изм. ДВ. бр.34 от 25 Април 2000г., изм. ДВ. бр.38 от 9 Май 2000г., доп. ДВ. бр.84 от 13 Октмври 2000г., изм. ДВ. бр.25 от 16 Март 2001г., изм. ДВ. бр.74 от 30 Юли 2002г., изм. ДВ. бр.110 от 22 Ноември 2002г., изм. ДВ. бр.118 от 20 Декември 2002г., изм. ДВ. бр.61 от 8 Юли 2003г., изм. ДВ. бр.112 от 23 Декември 2003г., изм. ДВ. бр.29 от 9 Април 2004г., изм. ДВ. бр.36 от 30 Април 2004г., изм. ДВ. бр.70 от 10 Август 2004г., изм. ДВ. бр.93 от 19 Октмври 2004г., изм. ДВ. бр.37 от 29 Април 2005г., изм. ДВ. бр.43 от 20 Май 2005г., изм. ДВ. бр.86 от 28 Октмври 2005г., изм. ДВ. бр.17 от 24 Февруари 2006г., изм. ДВ. бр.23 от 17 Март 2006г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.39 от 12 Май 2006г., изм. ДВ. бр.59 от 20 Юли 2007г., отм. ДВ. бр.64 от 7 Август 2007г.
Отменен с § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за съдебната власт - ДВ, бр. 64 от 7 август 2007 г.

Чл. 118. Прокуратурата следи за спазване на законността, като:
...................
5. (доп. - ДВ, бр. 133 от 1998 г., предишна т. 3 - ДВ, бр. 39 от 2006 г., в сила от 12.05.2006 г.) предприема действия за отмяна на незаконосъобразни актове и за възстановяване в бързи и неотложни случаи на самоуправно нарушени права;
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4243
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Мнениеот 1968 » 21 Авг 2008, 09:09

Текста го няма н новата редакция на ЗСВ и от 2007 г. прокуратурата не отстранява самоуправства в бързи и неотложни случаи.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: прокурорът да възстановява първоначалното факт. положени

Мнениеот gudio » 21 Авг 2008, 18:43

razli4na написа:Здравейте, колеги
имаше навремето един текст, с който законът възлагаше на прокурора да извършва необходимите действия за възстановяване на първоначалното фактическо положение при самоуправни действия. Въпросът ми е дали все още съществува или е премахнат /впрочем тази разпоредба май прокурорите не обичаха твърде и така или иначе си беше един мъртъв текст, :shock: та наистина може и да са го изчистили/. Не го намирам, а го издирвам.
Благодаря!

:wink: Хич не беше мъртъв, в София поне... Имаше си и ценоразпис и... :oops: :oops: Те затова го премахнаха текста :lol: :lol: :lol:
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron